Az olimpiai mozgalom 108 éve

Los Angeles, 1984

Carl Lewis megismételte Jesse Owens teljesítményét
Az amerikaiak 1980-ban bojkottálták a moszkvai Olimpiát – most a szovjet csapat maradt távol a Los Angeles-i versenytől.

Noha a szovjetek azt mondták, hogy elégedetlenek a biztonsági intézkedésekkel és ezért nem vesznek részt az Olimpián, az általános vélemény az volt, hogy bosszút állnak az amerikaiak távolmaradásáért.

Az Olimpia televíziós sugárzásának joga hatalmas összegeket juttatott a hirdetőknek, így egyes bírálók úgy érezték, hogy az Olimpia elkommercializálódott.

A futópályán Carl Lewis megismételte Jesse Owens 48 évvel korábbi teljesítményét és három aranyérmet szerzett.

Megnyerte a 100 és a 200 méteres síkfutást, a 4 x 100 méteres váltót, sőt még a távolugrást.

Tudták?
Lewis összesen kilenc olimpiai aranyérmet nyert pályafutása során
Lewis olimpiai sikere körül azonban később kétségek merültek fel, amikor kiderült, hogy 1988-ban a vizsgálatok stimulálószer használatát mutatták ki.

A brit Sebastian Coe és Daley Thompson sikeresen megvédte 1500 méteres, illetve dekatloni bajnoki címét, míg a romániai Szabó Katalin tornában négy arany- és egy ezüstérmet nyert.

Los Angelesben vált olimpiai sporttá a női műúszás, az olimpiai alapokmány módosítása pedig ekkor tette lehetővé, hogy a futballversenyben hivatásos játékosok is részt vehessenek.

A Los Angeles-i Olimpiát jelentések szerint összesen 5,7 millióan nézték a helyszínen.