Az olimpiai mozgalom 108 éve

Athén, 1896

Athén, 1896

Az első újkori Olimpia de Coubertin báró ihletésére jött létre
Az első újkori Olimpiát a görög fővárosban, Athénban rendezték meg, bár anyagi problémák miatt kishíján Budapest lett a helyszín.

Az eredeti tervek szerint az első Olimpiát Párizsban rendezték volna meg 1900-ban.

Ám mégis Athént választották az első Olimpia helyszínéül, négy évvel a tervezett időpont előtt, noha az ország anyagi gondokkal küzdött.

Budapest felajánlotta, hogy átveszi az Olimpia megrendezését, de Konsztantin görög koronaherceg szervezőbizottságot hozott létre, és hirtelen megindult az adományozás.

Összesen 43 sportágban 200 férfi mérte össze az erejét, 14 ország képviseletében.

A résztvevők többsége görög volt. Teniszben, futó-, ugró- és dobószámokban, vívásban, súlyemelésben, kerékpározásban, birkózásban, lövészetben, úszásban és tornában vetélkedtek.

Tudták?
A görög Luisz Szpiridon a maratoni futásban több mint hét perccel vert rá a második helyezettre
A krikettet és a labdarúgást le kellett mondani, mivel túl kevés volt a jelentkező, az evezős és vitorlásversenyek pedig a rossz időjárásnak estek áldozatul.

Az egyes számok győztesei ezüst érmet, oklevelet és olajfalevélkoszorút kaptak.

A helyezettek bronz érmet és babérkoszorút kaptak, míg a harmadik helyen végzettek üres kézzel tértek haza.

Az első olimpiai bajnok az amerikai James Brandan Connolly lett, aki 13,71 méteres ugrással nyerte meg a hármasugrást.

A görögök lelkesedésének köszönhetően az Olimpia nagy sikert aratott.