Az olimpiai mozgalom 108 éve

London, 1948

Fanny Blankers-Koen négy aranyérmet szerzett
A háború utáni első Olimpiát London rendezte meg. A brit főváros eredetileg az 1944-es Olimpia helyszíne lett volna.

A résztvevők száma rekordmagas volt: 59 ország képviseltette magát Londonban. Japánt és Németországot nem hívták meg, a Szovjetunió pedig azért hiányzott, mert nem tartozott a NOB-hoz.

A költségek miatt nem épült olimpiai falu; a versenyzőket a főváros közelében lévő laktanyákban és kollégiumokban helyezték el.

Mivel még jegyrendszer volt, sok csapat ennivalót is vitt magával.

Az atlétikai versenyszámokat a Wembley Stadionban bonyolították le. Az Olimpia sztárja egyértelműen a holland Fanny Blankers-Koen lett.

Tudták?
Az Olimpia plakátján egy diszkoszvető szerepelt, és háttérben a Big Ben látszott
A „Repülő háziasszony” becenevet kapott kétgyerekes anya négy aranyérmet nyert: 100 és 200 méteres síkfutásban, 80 méteres gátfutásban és váltóban.

De a szabályok nem tették lehetővé, hogy a sportolónők háromnál több versenyszámban induljanak, így ki kellett hagynia a távolugrást és a magasugrást, noha mindkét sportágban ő tartotta a világcsúcsot.

A finn Veikko Huhtanen három aranyérmet, egy ezüstöt és egy bronzot vitt haza.

Az összesítésben az Egyesült Államok versenyzői szerezték a legtöbb érmet, utánuk a svédek és a franciák szerepeltek legjobban.