Az olimpiai mozgalom 108 éve

Melbourne, 1956

Vlagyimir Kuc nyerte meg az 5000 és a 10000 m távot
Mivel Ausztrália nem volt hajlandó megváltoztatni az állatok hat hónapos karanténjának szabályát, a Melbourne-i Olimpia lovaseseményeit Stockholmban rendezték meg júniusban.

Az Olimpia helyszínének megválasztása sok európai és amerikai sportolónak gondot okozott.

Nehezen akklimatizálódtak és sok sportolónak nem volt arra pénze, hogy korábban utazzon az országba.

Az utazási költségek miatt csökkent a résztvevők száma; több ország visszalépett a részvételtől.

Tajvan részvétele miatt Kína távolmaradt, a szuezi válság miatt Egyiptom és Libanon nem vehetett részt, míg Liechtenstein, Hollandia, Spanyolország és Svájc Magyarország szovjet megszállása miatti tiltakozásképpen lépett vissza a részvételtől.

A politikai események még némelyik versenyszámra is kihatottak. A magyar-szovjet vízilabdamérkőzést lefújták, mivel a játékosok egy része megengedhetetlenül viselkedett.
Tudták?
Ez volt az első Olimpia, amit a déli féltekén rendeztek
Larissza Latinyina négy aranyérmet és összesen hat érmet nyert, míg az ausztrálok kedvence, Betty Cuthbert futó-, ugró- és dobószámokban szerzett három aranyérmet.

Emil Zatopek hatodik lett a maratonban és visszavonult a versenyzéstől; bajnoki címeit 5000 és 10000 méteren a szovjet Vlagyimir Kuc szerezte meg.