You need to have JavaScript enabled to view this video clip.

Description

Radio 1 Newsbeat journalist Adina Campbell investigates how to make the most of your spending money. She visits the supermarket with students Leanne and Jack and together they try to buy the best bargains by considering unit price, bulk buying, and choices related to brands, own label and ‘value’ products. Practical suggestions are offered on how to compare costs and decide what they can afford to buy. Advice is offered from Martin Lewis on how to make best use of your money.
This clip is from:
First broadcast:
18 January 2013

Classroom Ideas

Pupils could use the example shown to prepare their own shopping list and plan their own spending. Discuss how shops price their goods, and encourage pupils to work out the unit cost of products to enable easy comparisons. Use percentages and fractions to compare deals and different quantities of products. Students can use the internet to shop around for best value. A similar approach could be taken with young people looking at best buys for mobile phones, gas and electricity prices, laptops and tablets.

Students could ‘taste tasting’ branded products versus own brand versions of bread, spreads, soft drinks etc. Combine this with a look at nutritional information and discuss what difference, if any, there is in the quality or healthiness of different ranges. Discussion can also take place around the power of advertising, including the promotion of supermarket special offers. One of the contexts in which this clip can be used is as setting the scene for class investigations as part of money week. In particular young people are being encouraged to take more responsibility for themselves and to consider other people in their financial decisions and this could be the focus of the money week.

This clip also features in: