BBC HOMEPAGE | NEWS | WORLD SERVICE ČESKÁ REDAKCE
 
Úvod
Strany
  Otázky & odpovědi
 1998 - 2002
Analýzy

Čtyři roky vlády "sebevrahů"

Vláda premiéra Miloše Zemana prošla v průběhu svého funkčního období celkem jedenácti personálními změnami, což je v novodobé historii České republiky rekord. Zeman množství výměn ve svém týmu v rozhovoru pro BBC odůvodnil 9. května 2002 slovy:

"....vyšel jsem z toho, že jsem postavil tým sebevrahů. Vážím si práce všech ministrů, nikoho nevyjímaje, ale někteří z nich byli postupně nahrazeni lidmi, kteří, jemně řečeno, byli většinou ještě schopnější než jejich předchůdci."

    zvukový záznam

Nabízíme přehled personálních změn ve vládě Miloše Zemana.

Otakar Motejl byl ve vládě jediným nestraníkem
22. července 1998
Prezident Václav Havel jmenoval vládu premiéra Miloše Zemana, složenou až na nestraníka Otakara Motejla pouze ze členů ČSSD. Byla to první levicová vláda od roku 1989.

19. srpna 1998
Zemanova vláda získala důvěru Poslanecké sněmovny. Poslanci ODS před hlasováním opustili sněmovní sál.

20. července 1999
Prezident Václav Havel odvolal na návrh premiéra Miloše Zemana ministra financí Iva Svobodu; důvodem bylo jeho stíhání v případě mělnické Liberty. Šéfem financí se stal vicepremiér Pavel Mertlík.

29. listopadu 1999
Premiér Miloš Zeman předal prezidentu Václavu Havlovi rezignaci vicepremiéra Egona Lánského. Havel ji přijal
1. prosince.

    zvukový záznam

9. prosince 1999
Rezignoval ministr zdravotnictví Ivan David; dlouho ho kritizovali poslanci a zdravotnická veřejnost.

10. prosince 1999
Prezident Václav Havel jmenoval ministra zahraničí Jana Kavana vicepremiérem a Vladimíra Špidlu pověřil dočasně řízením resortu zdravotnictví.

Ministra zdravotnictví Davida vystřídal Bohumil Fišer

9. února 2000
Bohumil Fišer se stal novým ministrem zdravotnictví.

23. března 2000
Namísto Jaroslava Bašty jmenoval prezident ministrem bez portfeje vedoucího Úřadu vlády Karla Březinu.

4. dubna 2000
Prezident Václav Havel přijal demisi ministra vnitra Václava Grulicha a jeho nástupcem jmenoval Stanislava Grosse.

26. dubna 2000
Prezident odvolal ministry dopravy a pro místní rozvoj Antonína Peltráma a Jaromíra Císaře a na jejich místa jmenoval Jaromíra Schlinga a Petra Lachnita.

29. září 2000
Ministr spravedlnosti Otakar Motejl podal demisi kvůli neúspěchu při prosazování reformy justice. Premiér Miloš Zeman v rozhovoru pro BBC 9. května 2002 prozradil, že odchodu Otakara Motejla z vlády litoval nejvíce.

    zvukový záznam


16. října 2000
Prezident Václav Havel jmenoval na místo ministra spravedlnosti dočasně vicepremiéra Pavla Rychetského.

7. února 2001
Novým ministrem spravedlnosti byl jmenován nestraník Jaroslav Bureš.

Pavel Mertlík opustil vládu jako desátý ministr
10. dubna 2001
Vicepremiér a ministr financí Pavel Mertlík podal demisi; ve vládě neprosadil návrhy spojené zejména s privatizací energetiky.

13. dubna 2001
Novým ministrem financí se stal Jiří Rusnok.

4. května 2001
Ministrem obrany byl jmenován Jaroslav Tvrdík; Vladimír Vetchý byl odvolán kvůli špatné ekonomice úřadu.

30. května 2001
Prezident Václav Havel po delším otálení jmenoval ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra místopředsedou vlády.

 

© BBC World Service
Bush House, Strand, London WC2B 4PH, UK.