Mistrovství světa v atletice
Edmonton 3. - 12. srpna 2001

Sobota 11. srpna

Kubánec Iván Pedroso podeváté mistrem světa

V sobotu se dařilo z českých atletů pouze diskařce Věře Pospíšilové, která se vrací z mistrovství se životním úspěchem. Dvaadvacetiletá závodnice při premiéře na šampionátu dospělých navázala na nečekaný postup z čtvrteční kvalifikace a dokonce vybojovala užší finále. Nejmladší závodnice ve startovním poli nakonec skončila sedmá za hod dlouhý 61,47 metru.

Další česká reprezentantka Vladimíra Racková nedokázala zopakovat výkon z kvalifikace a výkonem 56,43 metru skončila na dvanácté pozici.

Daleko od postupových pozic skončili na mistrovství světa v Edmontonu čeští běžci ve štafetě na 4x400 metrů. Kvarteto Karel Bláha, Radek Zachoval, Štěpán Tesařík a Jiří Mužík dokončilo svůj běh na posledním šestém místě v čase 3:04,27 minuty. To je více než o sekundu slabší výkon než je stávající český rekord, na který si čtveřice Dukly Praha dělala zálusk.

Ruska Olga Jegorovová, která byla krátce před zahájením mistrovství světa v Edmontonu omilostněna z užití dopinku, vyhrála závod na 5 000 metrů. Ruská běžkyně měla pozitivní test na erythropoetin, známější pod zkratkou EPO, v červnu na mítinku v Paříži. Kvůli chybám při rozboru vzorku však byla halová mistryně světa v běhu na 3000 metrů obvinění zproštěna a dostala povolení na MS běžet.

Sobotní závod na 5 000 metrů Jegorovová zvládla v času 15:03,39 minuty. Na stříbrné pozici doběhla se ztrátou 3,20 sekundy za vítězkou Marta Dominguezová ze Španělska, třetí pozice patří Ayelech Workuové z Etiopie (15:10,17).

Obhájkyně titulu a čerstvá mistryně světa na patnáctistovce Gabriela Szabóová z Rumunska, která chtěla kvůli dopinkové aféře své soupeřky závod bojkotovat, skončila až osmá.

Po vítězství v individuálním závodu na 200 metrů získala druhou zlatou medaili na šampionátu Marion Jonesová, která přinesla do cíle jako první kolík americké štafety na 4x100 metrů. Američanky v sestavě Angela Williamsová, Chryste Gainesová, Inger Millerová a Jonesová předvedly letošní nejlepší světový výkon 41,71 sekundy. Druhé skončily Němky a třetí Francouzky.

Čtvrtý titul mistra světa v řadě vybojoval Iván Pedroso. Kubánský dálkař skočil v Edmontonu 840 cm a neprohrál na velké soutěži od halového MS v Paříži v roce 1997. Olympijský vítěz ze Sydney si v součtu s halovými tituly připsal na své konto již devátý titul světového šampióna.