Skip to main contentAccess keys helpA-Z index
BBCCzech.com

Aktualizováno: pátek 30. září 2005, 10:52 SEČ

Poslat stránku emailem Verze pro tisk
Vaše názory: Přetrvává v Evropě antisemistismus?

Antisemitské nápisy na hřbitově ve Francii
Svět si připomíná 60. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi, v němž zahynulo milion a půl vězňů, většinou Židů.

Během druhé světové války bylo nacisty vyvražděno šest milionů evropských Židů. V poslední době nabývá antisemitismus na síle.

Podle americké historičky Deborah Lipstadtové, která ve své knize "Popírání holocaustu" vyvrací nátzor, že holocaust je historický výmysl, je na tom s antisemitismem nejhůře Evropa.

To potvrdila i studie amerického ministerstva zahraničí, publikovaná začátkem ledna, podle níž došlo k oživení antisemitských nálad zejména v západní Evropě.

Mezi nejnovější projevy antisemitismu, které se objevily v době vzpomínkových akcí k osvobození Osvětimi, patří odmítnutí poslanců německé extremistické strany NPD připomenout si osvětimské výročí minutou ticha.

V Rusku zase skupina poslanců požaduje, aby bylo zahájeno vyšetřování židovských organizací z údajného vyprovokování antisemitismu.

Myslíte si, že je antisemitismus v Evropě opět živý? Jsou dostatečně trestány projevy antisemitismu? Co je podle Vás příčinou současného antisemitismu?

Své názory můžete poslat prostřednictvím formuláře v pravém sloupci, chcete-li, aby byly následně zveřejněny na této stránce, nezapomeňte prosím vyplnit své jméno a město, kde bydlíte.

Hloupost a závist vládla a hlavně umožnila křiklounům uskutečňovat jejich hloupé cíle, které stálo mnoho životů. Na nás všech je upozornit, že už žádnou hloupost a zlobu nepřipustíme, aby někdo ubližoval jinému. Nácku, jsem žid i s německými předky. Je mi jasné, že vy, křiklouni či v dresech tato slova asi nečtete. Věřte tomu, vždy budete potřebnější k něčemu jinému a získáte význam pro svět a svůj život.
Radim Buršík, Budišov nad Budišovkou

Antisemitizmus nepretrváva len v Europe ale na celom svete. Napríklad taka Kanada. Aj v mojom okoli su ludia , ktorym je otazka holocaustu lahostajna, dokonca su jej zastancami:-(.Je az neuveitelne, kolko nacistov beha po svete. Preco toto svet dopustil? Vsetci aj spojene staty su proti statu Izrael a zidom hlavne republikani, taky Henry Kisinger a bol taky zataty antisemita, ale napokon dostal nobelovu cenu za mier. A v Českej republike je vraj viac rasistov ako v byvalej Tretej risi. Ked zomrel Simon Wiesenthal, tak na jednej internetovej stranke museli zrusit diskusiu, pretoze bola tak perverzna, rasisticka , antisemitisticka sovinisticka a vulgarna. Ale celemu svetu to takto vyhovuje a preto potom nechapem , preco tie ceremonie okolo toho-jednoducho same pretvarky.

Ked som bol na exkurzii v Osviecime tak sa na tom utrpeni par spoluziakov bavilo, smaili sa na zidoch , ktori tam plakali a ja som vtedy sotva dychal.Myslim ze aj mnohe institucie na Slovensku su proti ludom vyznavajucim judaizmus.nesmieme davolit iba sa zabudlo, nesmie sa taketo nic uz nikdy zopakovat.

A len tak mimochodom vsetci vysoky politici v Europe o vyvrazdovani zidov vedeli, vymenili ich zivoty za arabsku ropu, prezident Rosevelt by vedel rozpravat, keby este zil.spojeneckym armadam bolo luto municie, ktoru by museli minut na zbombardobanie koncentracnych taborov.aj Margeret Tacherova by vedele rozpravat aj lindom jonson aj richard nixon.zidovky narod ma v dnesnej dobe 10 milionov clenov a aj takyto maly narod ako je on dokaze hybat svetom viec ako vsetky ostatne, narod ktory si zasluzi obdiv co vsetko dokazal:ubranit sa v 6dnovej vojne ....Milujem tento narod
Jano, Slovensko

Dotace francouzským zemědělcům jsou nehoráznost už proto, že obyčejný sedlák je pouhou loutkou v rukou pracovatelů a prodejců potravin ve Francii. Co je horší, že všichni ti pokrytci, kteří se tak strachují o bídu v Africe a jinde o dotacích evropským zemědělcům mlčí, stejně jako mlčeli o korupci v programu ropa za potraviny v Iráku.

Britský rabat je jediná páka, která může na francouzské populisty platit. Podaří-li se jejich sobeckost překonat, ztrácí smysl. Do té doby musí být zachován. Jediný smysluplný a plně obhajitelný segment čerpání evrpských peněz v České republice vidím v budování dopravní infrastruktury, která vzhledem k poloze republiky slouží opravdu celé Evropě.
Josef, Praha

V Evropě 19. století padly se šířením myšlenek francouzské revoluce nábožensky motivované limity pro Židy, jako jediné nekřesťany. Z páriů se stali rovnoprávnými občany a někteří se vyšvihli. Životní úroveň rostla v celé populaci, ale ti, kteří začínali nízko, rostli relativně nejrychleji. Závist je univerzální lidská vlastnost. Všeobecné a rovné hlasovací právo dalo prostor nejrůznějším populistům, a tak na konci toho století bylo oblíbené poukazovat na vzestup jediných autentických semitů, jako na důvod pomalejšího vzestupu ostatního obyvatelstva.

O ostatních semitech se lidé dočetli jen ve školním zeměpisu. Dnes, kdy žije v Evropě mnohem víc Arabů než ostatních semitů, je směšné mluvit o antisemitismu. Kdyby skutečně rostl, házeli by Evropané Židy a Araby do jednoho pytle. Jistě by to nebylo dobře, ale ještě horší je, že rozdělování semitů ve světě na dobré a zlé vede k růstu antijudaismu a omlouvání, či podpoře terorismu, shodou okolností arabského. Kdyby byl na vzestupu antisemitismus, bylo by hej!!!! Růst antijudaismu je nebezpečná bomba.
Josef Beran, Praha

Žiji v Izraeli 5 let a musím odjet, protože to dále nevydržím. Když jsem dříve viděl filmy o nacistech, o konc. táborech, nemohl jsem to pochopit. Ale dnes přemýšlím jinak. Nesouhlasím s Hitlerem, ale Židé by měli žít na Marsu a ne na Zemí. Potřeboval bych šedesát stran textu, abych napsal pravdu o tom jak to tady skutečně chodí. A nikdo z Vás tomu nebude věřit. Židé jsou přesvědčení, že my jsme naší Bibli "opsali" z jejich Tóry a také podle toho se ke křesťanům chovají. Všichni, kteří zde pracovali načerno a odjedou, se zákonitě musí stát antisemitisty, tak jako já. Obětují 10tisíc $ a pokusím se vydat knihu. Bude v ní jen pravda. A jak všichni víte, pravda je někdy neuvěřitelná. Ale ona jediná má v dnešní době cenu.

Židové si myslí, že jsou vyvoleným národem a dávají to každému v Izraeli najevo. Sotva však vyjedou za hranice, už se boji antisemitismu. Jestli chci, aby se ke mne druzí dobře chovali, tak sám musím ukázat, že jsem toho hoden. Ale oni to nikdy nepochopí, a proto je dnes antisemitismus. To oni dělají z lidí antisemitisty.

Mají jiný vztah k penězům, slovo peníze tady můžete slyšet všude, dokonce i na hřbitově se baví o penězích, ale přitom slova jako úspora, ekologie, recyklace, to jsou pojmy, které sice všichni znají, ale naprosto nikdo se tím nezabývá. Izrael by mohla být nádherná země, ale zatím vypadá spíše jako skládka odpadů. Jsou to hrdí flegmatici, nepřipouštějící názor druhého ani v nejmenším, a tak člověku nakonec nezbude nic jiného, než být antisemitista, protože na nic jiného mu zde už nezbudou síly.
Milan Green, Izrael

Proč nenapíšete také komentář o tom, jak výstavba bezpečnostní bariéry zvýšila bezpečnost v Izraeli, jak se v posledním roce citelně snížilo množství sebevražedných útoků, nějaké pozitivní zprávy. Negativní zprávy o životě v Izraeli a o "betonové bariéře" podporují projevy antisemitismu v Evropě.
Monika, Praha

Domnívám se že ano,a že tím největším nebezpečím je ten skrytý antisemitismus mezi lidmi. Ten stále přetrvává. Proč ale ???
Josef, Praha 8

Předem zdůrazňuji, že v žádném případě nepopírám holocaust, a vůbec nechci snižovat míru utrpení Židů. Antisemitismus je mediální problém. Existuje antigermanismus, antičechismus, antirusismus atd. V samotném Starém zákoně se přikazuje, že židé při dobytí města (tehdy fénického) se má vyhubit veškeré obyvatelstvo včetně žen a dětí, aby se předešlo vzniku vzpour.

Antisemitosmus má v Evropě historicky několik příčin. Neochota Židů přijmout zvyky a tradice země v níž žili, jejich hluboké přesvědčení o nadřazenosti Židů nad ostatními národy mající původ ve Starém zákoně, jejich odlišnost činící z nich snadný terč primitivní nenávisti.

Vždy, když bylo třeba nalézt viníky tu epidemie, tu neúrody či drahoty, byli Židé tím nejsnadněji zasažitelným cílem identifikovatelným v celé Evropě. Co je nového v současném antisemitismu je jeho mistrné zneužívání samotnými Židy a Izraelem jako státem.

Patří sem i zatajování skutečností a historických fakt z období holocaustu, např. podíl určitých židovských struktur (viz. např. nedávnou výstavu fotografií z Osvětimi, dokládající, že tam žili privilegované židovské rodiny, prý pro to, aby se nesnižovalo utrpení těch ostatních.

A tak holocaust a s ním spojené utrpení souvěrců stejně jako projevy antisemitismu jim slouží k naprosto bezohlednému prosazování vlastních zájmů.

Zkuste cokoli podrobit kritice, okamžitě je člověk označen za antisemitu a jeho názor není zkoumán po stránce faktické, je zavržen an blok. Jen tak mimochodem obdobně se "řeší" i otázka romská. Já tomu říkám nepříčetná humanita. Takový postoj brání věcné diskuzi a vylučuje řešení jakéhokoli problému.

Zákazy a sankce jsou dobré jen k tomu, že se veškeré (a tím pádem i skutečně antisemitské) názory a výpady ocitnou v jednom balíku s ostatními na okraji, budou se říkat jako politické vtipy v ústraní a beze svědků, a vytváření nedtknutelnosti podpoří negativní vztah k židům.

Jak mi řekl jeden kamarád, "já Žida nepoznám, je mi celkem jedno co dělají, ale jdou mi na nervy, jaký se okolo nich dělá pořád povyk". Aby ta snaha o potlačení jakéhokoli antisemitského projevu nebyla kontraproduktivní.
Milan Picek, Valtice

Myslím si, že antisemitismus je živý stále. A nezmizí nikdy, dokud bude lidstvo existovat. Je to součást normálních lidských vlastností jakými jsou závist, netolerance atd.

Jsi něčím odlišný rovná se jsi podezřelý. Jsi bohatý rovná se jsi ještě podezřelejší. Bohužel to tak je. A v naší krásné, malé zemičce to platí dvojnásob. Dá se to ale i otočit. Čím víc na sebe budu poukazovat a předvádět jak jsem jiný, čím bezostyšněji budu ukazovat své bohatství, tím víc si koleduji.
Jirka, Netolice

Dovolil bych si trochu odbočit od tématu otázky. Problémem antisemitizmu je to, že po holokaustu se už najde jen těžko někdo, kdo otevřeně zkritizuje židovskou komunitu, protože se bojí nařčení z antisemitizmu. Jako příklad by se dala uvést kritika státu Izrael.

Například statistika, jež si nechala vypracovat Evropská unie. Z ní vyplynulo, že si většina Evropanů myslí, že oblastí, ve které hrozí v nejbližší době narušení míru, je Izrael. Nato se vznesla kritika z Izraele, že se v Evropě zdvíhá nová vlna antisemitizmu a tak dále. Přitom nikdo neřekl, že Židé ohrožují mír, pouze Izraelci, i když tyto dva pojmy spolu úzce souvisí.

S holokaustem by se ve školách mělo zacházet naprosto obezřetně. Nic by se nemělo přehánět. Dozorci v koncentračních táborech shodně vypovídali, že jejich mysl po několika málo dnech otupila. To samé jsem pozoroval u sebe. Když jsem byl se svou třídou na exkurzi v Terezíně, s hůrzou jsem musel konstatovat, že toto pietní místo ve mně nezanechává vůbec žádné emoce.

Pravděpodobně to bylo způsobeno tím, že jsme holokaust a druhou světovou válku probírali už něco přes půl roku. Holokaust by měl zanechávat bolestnou vzpomínku v každém z nás.

Proto je pro mě naprosto absurdní představa studenta, který se učí nazpaměť počty mrtvých a data. Maturitní zkouška může vypadat asi potom takto: "Dne 26.1.1945 byla Osvětim osvobozena Rudou armádou, během holokaustu v ní bylo v ní systematicky vyvražděno přes miilion Židů a tisíce lidí jiných ras. K vyvražďování byl používán plyn Cyklon B, který se používal ve výrobě jedu na krysy. Tábor byl rozdělen na ...." O holokaustu by se mělo učit !

jenom tak zlehka, aby právě lidská mysl neotupila a lidem to potom bylo jedno. Jeden můj německý přítel o sobě tvrdí, že je pravidového smýšlení. V slangu mládeže to znamená, že sympatizuje se stranou NPD: Když jsem se jej zeptal, jestli zná nějaké písničky proti Židům, tak jsem se nestačil divit. On mi na vysvětlenou tvrdil, že proti Židům vůbec nic nemá. Ale že mu spíše dělá potěšení zpívat něco zakázaného a tabuizovaného.

V Evropě antisemitzimus nenarůstá. Jen se mění způsob, jakým se projevuje a jak je na něj poukazováno. Obávám se, že kvůli holokaustu už dnes nebude možné říci nějakou kritiku židovské náboženské obce, neboť pakliže nebude kritizovat Žid, bude se jednat o antisemitizmus.
Petr Schlink, Drážďany

V běžném životě bych snad ani nevěděl, že mezi námi nějací židé jsou. Zveřejňuje-li to o sobě někdo a zdůrazňuje-li při tom nějakou svou odlišnost, pak je to jen jeho věc, neumenšuje-li tím ovšem nějak své okolí. Považuji eventuelní antisemitismus v našem regionu za "problém" vytvořený z nemalé míry samotnými medii. Dokonce si troufám mít názor, že excesy fašizujících výrostků (a nesystémových "politiků") jsou do nemalé míry umocněny právě oním mediálním vytvořením tématu antisemitismu.

Domnívám se, že nebýt této role medií, oni agresivní mladíci by se třeba seberealizovali "jen" ničením výtahů, sprejerstvím, přepadáváním důchodců, tedy "neideologickými" aktivitami, resp. našli by si jiné téma pro své vybití.

Jinak chodíce po ulici a mluvíce s lidmi nenarážím na žádné projevy antisemitismu. Snad jen když náhodně v Praze poblíž Meislovy ulice zajdu neprozřetelně do košer restaurace a je mi tam, pravda decentně, naznačeno, že zde to není pro mne. To ale od těch číšníků asi nebude projev antisemitismu, že.

Je nesmírně potřebné se s připomínkou Osvětimi znovu a znovu zamyslet nad příčinami bezpráví a zla v našich dějinách i v naší současnosti. A je toho hodně čemu se i dnes postavit.

Ale co se týče antisemitismu, domnívám se, že naše doba je (z mnoha důvodů) naštěstí jiná než před sedmdesáti nebo sedmisty lety. Proto obviňování naší současnosti z antisemitismu (mimo nutné obrany proti agresivním excesům, extrémům a netoleranci) není na místě.

Naopak, opakované a masivní nastolování této mediální agendy a generalizující obviňování společnosti jako celku z antisemitismu působí někdy skoro jako součást jakési nedobré strategie, která, obávám se, dokonce může bohužel napomoci antisemitismu znovu klíčit.
Jan Kubišta, Praha 5

Antisemitismus dle mého názoru nejen,že přetrvává, ale zároveň graduje. Vidět to můžeme i u nás, kdy narůstá počet hanobení židovských hřbitovů, ničení židovských památek, počet nenonacistických koncertů, kde zaznívají hesla proti Židům obdobná jako za války.

Roste aktivita těchto nenonacistických skupin a to formou na internetu, objevují se i různé nesmyslné polehčující debaty atd. Co je na tom smutné je, že vláda se nesnaží proti tomu nějak rázněji zakročit, což šíření antisemitismu nahrává. Možná by nebylo od věci, kdyby poslanci přišli s návrhem na zpřísnění problematiky postihů za projevy antosemitismu.

Co mě nejvíc zaráží je, jak si skinheadi na svých srazích a "koncertech" vesele a svobodně hajlují a provolávají protižidovské hesla, televize to odvysílá, natočí, ale nic moc se pak neděje. Každý to ví a je to zřejmé. udělí se v nejlepším případě pár přestupků a tím to skončí. Neonacisté nejsou skupina lidí, kt. by dokázal stát převychovat, jsou to lidé proti kterým se musí zakročit.

Toto jsou místa, na kt. by se naše vláda v rámci boje měla proti antisemitismu měla zaměřit. Udělat přísnější zákony, kt. postihují hanobení, ničení pomníků, pr. to není jen ničení nějakého "kusu kamene", to má i svůj podtext. Nejde jen o ničení kulturních památek (takových památek na ničení se dá najít stovky a nedělá se to), jde zejména o výraz antisemitismu.

Byl bych taktéž rád, kdyby jsem ve vysílání televize neviděl jen záběry s neonacistických koncertů, jak hajlují a pár policistů stojí někde opodál od budovy, kde se tomu tak děje, ale třeba i policejní zásah, zatýkání takových lidí a uvěznění.

Ty koncerty sice mohou být legální, ale věci, kt. se dějí uvnitř už legální nejsou. Tak nechápu jak je možné, že kameraman televize to na vlastní oči natočí a policisté o "ničem" neví. Nepomůže zatknout jen pořadatele, ale i účastníky, kt. překračují naši legislativu.

Na druhou stranu (a tím náš problém vůbec nezlehčuji) jsme nezašli až tak daleko jako v zahraničí, kde se antisemitisticky smýšlející lidé dostanou až do parlamentů a vedou se protižidovské debaty na tak vysoké úrovni, kdy občas padají prohlášení nad kt. rozum přestává stát. Může se jednat o různá zlehčování židovské otázky (to v lepším případě) nebo přímo protižidovská témata některých extrémistických poslanců.

Příkladem může být výrok francouzského velvyslance Quai d'Orsay v Londýně (nyní velvyslanec v Alžírsku) kdy mluví o Izraeli jako o "zasrané zemičce" a jeho otázce: "To má snad kvůli otmuhle národu vypuknout třetí světová válka?" Obdobně můžeme hledat v sousedním Němeku, kde v saském parlamentu je přítomna i krajně pravicová strana, kt. se vůbec netají svými protižidovskými hesly, nebo pak na celostátní úrovni, kdy došlo k odmítnutí si připomenout osvětimské výročí ze strany NPD atd.

I když se národní vlády snaží zastavit antisemitismus, moc se jim to nedaří. Antisemitismus se dále šíří. Měly by být učiněny ráznější kroky k potlačení šíření těchto nálad. Na závěr se naskýtá otázka: Je ro úděl židovskho národa? Ne, toto je ta největší hloupost.

Je to ukázka "vyspělosti" a "vyzrálosti" dnešní evropské společnosti, kdy se zaměřuje na malý národ, kt. se snaží jen žít. Židé se staly pouze obětí lidské blbosti, nevyspělosti a rozmarů, kdy se musí určit skupina lidí, na kt. se háže špína a očerňuje se. A přitom to vše je neopodstatněné, hloupé a slabošské. Je to národ, kt. nikomu neublížil a snaží se žít v míru s lidma v Evropě, ničím nás neohrožují, nijak nám neubližují, nevykořisťují atd.

To jsou jen výplody fantazie pár fanatiků. Kladu si otázku, proč se ve světě neočerňují další národy, třeba Němci, že zahájili dvě světové války, Francouze za Napoleonské nadvlády, kdy plenili Evropu, Rusko, kt. si podmanilo půlku světa komunismem, a kterýkoliv další národ? Přitom by to bylo v mnoha případech oddůvoditelné. Ale bylo by to od nás nesmyslné, nepovažoval bych to za příliš inteligentní. Spíše za projev lidské blbosti. Ale jak nazvat antisemitismus, kt. je naprosto neopodstatněný a bezdůvodný? Na to se raději bojím odpovědět, pr. pak bych se styděl, že jsem lidská bytost.
Martin Kusák, Prakšice

Každá síla, která se dere k moci skrývá tento svůj úmysl. Používá osvědčené metody kdy zloděj volá "chyťte zloděje". Když chci já něco změnit musím začít u sebe. Dnes to vypadá tak, jakoby umírali ve válce jenom židé. Přičemž, jejich finanční moc, neuměla nebo nechtěla pomoci svým vlastním bratrům a sestrám, jak je zřejmé z polemik "proč Spojenci..?"

Zase se ukazuje na někoho kdo se těžko hledá. Na svět se vylévá stále větší množtví lží. Volá někdo po potréstání státníků, kteří použijí lež na přepadení suvereního státu. Je opravdu otázka, které skryté síly volají k trestání a trestným výpravám proti projevům antisemitismu.

Celá krátká historie našeho lidského pokolení ukazuje jak a na jakých základech se formují křižácké výpravy. Změnilo se něco? Každý jednotlivec, společnost, národ, stát, mocnost zaplatí do posledního haléře za své činy. To je zákon našeho bytí na této Zemi. Dnešní Farizejové připravují nové kříže a budou vykřikovat, že ty jejich pravdy jsou ty jediné správné. Ten kdo zná vlastnosti Kapitálu ví, že člověk v něm je pouze hodnotou pracovní síly.

Desátky Feudálů musí blednout nad zákony Českého státu, nejenom Českého, který udělal z čestných lidí nevolníky a uzákonil předem, že každý je předem pokládán za zloděje viz živnostenský zákon. Podívejme se na naši vrchnost v parlamentu, ve vládě, v úřadech....

Vždyť mladý začínající člověk po studiích se stává neskutečně ubohým stvořením, když nechce začít podvádět, lhát. Vždyť, jak je vidět ztrácí i právo na prosté bydlení. Já dnes ve své malé firmě jsem větší nevolník než byl můj děda ve své předválečné živnosti. Slovo a Světlo, které nás stvořilo k obrazu svému, dalo nám Krásnou Zemi a chtělo pouze, abychom vše zpravovali, žili s pokorou, bez pýchy a zloby, dá každému svůj díl, který si životem na této Zemi vysloužil. Jak je nádherné přísahat na Bibli a žádat miliardy na válku.

Jak čistý a účelový rituál, který je předem propracován do posledního detailu i rituálem jak to vložit na bedra lidí. Kolik, již v minulosti, takových s touto přísahou dobívali a osvobozovali národy. Nebudeme pochybovat jaké kořistnictví a útlak je provází. V hledání nepřítele jsme se vyučili dobře. Řekněte mě- komu je vytváření projevů antisemitismu prospěšné?

Nic na tomto Světě se neděje náhodou. Kdo z toho bude mít, ať již jakýkoliv prospěch? Kdo stále otevírá hroby? Kdo lidem řekne: Pravda a láska vítězí... ale s penězmi Až na prvním místě. Kdo implementoval amerakismus do českých podmínek-ovládání penězi a bankovnistvím? V zákonech hmoty platí, když se nahromadí určité množství energie začnou se projevovat její účinky a může dojít až k destrukci systému. Zatím nevíme jaké množství Lží nám Stvořitel dovolil nahromadit než začnou přírodní síly jednat. Ale všichni můžeme již cítit signaly, které nás varují.

Poslední otázku: " Kdo potrestá tvůrce zákonů , které dělají ze mě a z dětí této země "moderní" nevolníky. Volby? Kdo tvrdí takový nesmysl? Až bude některý Váš redaktor psát o antisemitismu, prosím o důkladné prověření kde začíná pramen těchto informací.

Vlastně ani nevím, které a čí peníze platí vyvolání této polemiky. Nové otevírání hrobů minulosti však ukazuje, že nebezpečí pro život člověka na této planetě se nezmenšuje. Kdo by u nás před 15 lety se vyjádřil kladně pro totalitní systém. Dnes je to 20% v průzkumu. !Komu to může posloužit? Církev chce majetek, místo aby se věno!
Karel, Praha

Židé jsou v podstatě semitský kmen, tj. prakticky Arabové, již však byli, zjednodušeně řečeno, vyhnáni z Egypta kvůli lichvě. Když budeme generalizovat, tak Hebrejci jsou velmi dobří ve švindlech, třeba Žid Železný okradl Žida Laudera, avšak místo aby se toto řešilo podle židovských zvyklostí v synagoze se toto řešilo světsky soudně a následně bylo z ČR "vyvedeno" 10.000.000.000 Kč. Pro takový majstrštyk má hebrejština pojmenování "chucpe", tj. drzost, opovážlivost atd. Nechť si čtenář udělá úsudek vlastní.
Pavel, Praha

Antisemitismu se nebojme. Bojme se neschopnosti Evropy rozeznat dobro od zla – bojme se pseudointelektuální relativizace problémů a snížené schopnosti bouchnout pěstí do stolu, když jsou někde porušována lidská práva. A styďme se za to, když nás někdo cizí musí tahat z bryndy, a my si z toho ani po několikáté nejsme schopni vzít ponaučení. Pak nebude mít antisemitismus šanci.
Karel Moulík

Antisemitismus a xenofobie celkově nejenomže v Evropě přetrvává, ale dokonce se celosvětově vyvíjí a prorůstá s globální ekonomikou lidstva. Myslím, že je třeba zkoncovat s produkcí nekvalitních hmotných i nehmotných statků všeho druhu, od které se odvíjejí veškeré negativní emoce a obavy z cizího, neznámého. Stejně tak kvantita a nerozumná cenová míra má za následek jen zkázu životního prostředí a stres - je lehké hledat viníky těchto důsledků v zažitých předsudcích.
Michal, Praha

Jméno
Příjmení*
Adresa
Stát
Email
Telefon*
* Nepovinné
Váš názor

BBC si vyhrazuje právo editovat vaše komentáře a nezaručuje zveřejnění všech došlých emailů.

SOUVISEJÍCÍ ZPRÁVY

NEJNOVĚJŠÍ

Poslat stránku emailem Verze pro tisk

Redakce | Pomoc

BBC © ^^ Nahoru

Archiv | Speciály | Anglicky s BBC

BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>

Pomoc | Ochrana soukromí