Сидни 2000

Сидни 2000

Олимпийският стадион по време на церемонията по закриването
Игрите в Сидни бяха определени като едни от най-добрите в съвременната история на Олимпиадата.

Фаворитката на домакините Кати Фрийман беше звездата на забележителната церемония по откриването, която беше празник на олимпийския идеал и австралийската култура.

Фрийман стана първият абориген, спечелил медал в атлетиката, за огромна радост на домакините.

Британецът Стив Редгрейв потвърди мястото си в Списъка на вечната слава с пети пореден медал в гребането – един от общо 11 златни за Великобритания в Сидни.

Морис Грийн циментира репутацията си на най-бързия човек на земята с победа на 100 метра гладко бягане, докато друг американец – Майкъл Джонсън стана първият мъж, който защити титлата си на 400 метра.

Американката Мериън Джонс стана първата жена, спечелила пет медала в атлетиката по време на една Олимпиада.

Плуването беше доминирано от 17-годишният австралиец Йън Торп, който подобри собствения си световен рекорд на 400м свободен стил. След това той спечели още два златни и два сребърни медала.

Най-забележителният медалист в Сидни обаче не беше Торп или Джонс.

Той не излезе по първите страници, но гимнастикът Алексей Немов взе 6 медала за Русия, като изравни рекорда си от Атланта преди 4 години.

Плувецът от Екваториална Гвинея Ерик Мусамбани спечели световна слава, като едва успя да завърши дистанцията от 100м свободен стил. Всъщност, той се класира добре, тъй като двама души бяха дисквалифицирани, макар, че времето му беше с цяла минута по-слабо от това на последния.

САЩ застанаха начело в класирането по медали с 97 отличия: 39 златни, 25 сребърни и 33 бронзови.