Bitesize has changed! We're updating subjects as fast as we can. Visit our new site to find Bitesize guides and clips - and tell us what you think!

Did you know?

We also have Bitesize study guides covering many subjects at National 4 and National 5 on our Knowledge & Learning BETA website.

Maths I

Wages

Next

Overtime

You can earn extra pay by working overtime. Usually your employer will pay you at a higher hourly rate to encourage you to work overtime.

Time-and-a-half

This means you get your usual hourly pay plus half more.

If you earn £6 per hour, you would get £6 + £3 = £9 per hour overtime.

Example

Haji works a basic 38hr week at a rate of £3.80 per hour. He is paid time-and-a-half for every hour worked over 38hrs. Find Haji's GROSS pay in a week when he does 46hrs.

Teenage boy pulling out pockets to show lack of money

Basic Pay = £3.80 x 38

= £144.40

Overtime hours = 8

Overtime rate = £3.80 + £1.90

= £5.70

Overtime Pay = £5.70 x 8

= £45.60

Gross Pay = £144.40 + £45.60

= £190

Haji takes home £190 in pay.

Double time

This means you get double (or two times) your usual hourly pay.

If you earn £6 per hour, you would get £6 + £6 = £12 per hour overtime.

Example

Gillian works a basic 36hr week, at a rate of £4.20 per hour. She is paid double time for every hour worked over 36hrs. Find Gillian's GROSS pay, in a week when she does 42hrs.

Basic Pay = £4.20 x 36

= £151.20

Overtime hours = 6 (i.e. 42 - 36)

Overtime rate = £4.20 + £4.20

= £8.40

Overtime Pay = £8.40 x 6

= £50.40

Gross Pay = £151.20 + £50.40

= £201.60

Gillian takes home £201.60 in pay.

Next

BBC © 2014 The BBC is not responsible for the content of external sites. Read more.

This page is best viewed in an up-to-date web browser with style sheets (CSS) enabled. While you will be able to view the content of this page in your current browser, you will not be able to get the full visual experience. Please consider upgrading your browser software or enabling style sheets (CSS) if you are able to do so.