Shortlist announced for first BBC Audio Drama awards

David Tennant As well as hosting the awards ceremony, David Tennant has been nominated for best actor

David Tennant will host the first ever BBC Radio Drama awards at Broadcasting House in London later this month.

The actor also features in the best male lead category for his performance in Radio 3's Kafka: The Musical. Other nominees include Damian Lewis (Giovanni's Room) and Rory Kinnear (Flare Path).

In the best actress category, June Whitfield (A Montrous Vitality) has been nominated along with Candis Nergaard (Atching Tan) and Rosie Cavaliero (Lost Property).

The awards aim to recognise the importance of audio drama on air and online, and the people who work in the genre.

Although entries were not restricted to BBC broadcasts, in-house and indie dramas for Radio 3 and Radio 4 overwhelmingly dominate the shortlist.

Best audio drama nominees include The First Domino (Radio 3), A Shoebox Of Snow (Radio 4) and Lost Property - The year my mother went missing (Radio 4).

Cabin Pressure, starring Stephanie Cole and Benedict Cumberbatch, is up for the best scripted comedy drama award along with fellow Radio 4 shows Ed Reardon's Week and Floating.

The winners will be announced at a ceremony in the Radio Theatre at Broadcasting House on Sunday 29th January.

The full shortlist is:

Best Audio Drama

A Shoebox Of Snow by Julie Mayhew (Producer: Justine Potter, Red Production Company for Radio 4)

June Whitfield June Whitfield has been nominated for her role in A Montrous Vitality

Lost Property - The Year My Mother Went Missing by Katie Hims (Producer: Jessica Dromgoole, BBC Radio Drama for Radio 4)

The First Domino by Jonathan Cash (Producer: Frank Stirling, Unique Broadcasting Company for Radio 3)

Best Actor in an Audio Drama

Damian Lewis, Giovanni's Room dramatised by Neil Bartlett (Producer: Turan Ali, Bona Broadcasting for Radio 3)

David Tennant, Kafka: The Musical by Murray Gold (Producer: Jeremy Mortimer, BBC Radio Drama for Radio 3)

Rory Kinnear, Flare Path by Terence Rattigan (Producer: Jeremy Herrin, Catherine Bailey Productions Ltd for Radio 3)

Special Commendation - Tom Riley, Henry's Demons by Patrick and Henry Cockburn (Producer: Karen Rose, Sweet Talk Productions for Radio 4)

Best Actress in an Audio Drama

Andrew Scott Andrew Scott has been nominated for best supporting actor

Candis Nergaard, Atching Tan by Dan Allum (Producer: Charlotte Riches, BBC Audio Drama North for Radio 4)

June Whitfield, A Montrous Vitality by Andy Merriman (Producer: David Hunter, BBC Radio Drama for Radio 4)

Rosie Cavaliero, Lost Property: A Telegram From The Queen by Katie Hims (Producer: Jessica Dromgoole, BBC Radio Drama for Radio 4)

Best Supporting Actor/Actress in an Audio Drama

Andrew Scott, Referee by Nick Perry (Producer: Sasha Yevtushenko, BBC Radio Drama for Radio 4)

Carl Prekopp, The History of Titus Groan dramatised by Brian Sibley (Producers: David Hunter, Gemma Jenkins and Jeremy Mortimer, BBC Radio Drama for Radio 4)

Rupert Penry-Jones, Flare Path by Terence Rattigan (Producer: Jeremy Herrin, Catherine Bailey Productions Ltd for Radio 3)

Best Scripted Comedy Drama

Cabin Pressure by John Finnemore (Producer: David Tyler, Pozzitive for Radio 4)

Cabin Presure cast Benedict Cumberbatch and Roger Allam star as pilots in Cabin Pressure

Ed Reardon's Week by Christopher Douglas (Producer: Dawn Ellis, BBC Radio Comedy for Radio 4)

Floating by Hugh Hughes (Producer: James Robinson, BBC Radio Drama for Radio 4)

Best Online Only Audio Drama

Rock by Tim Fountain (Producer: Iain Mackness, Made in Manchester for The Independent Online)

Wild Hackney (Producer: Francesca Panetta for Hackney Podcast)

Best Adaptation

Alone In Berlin dramatised by Shelagh Stephenson (Producer: Eoin O'Callaghan, BBC Northern Ireland for Radio 4)

Five Days In May by Matthew Solon (Producer: John Dryden, Goldhawk Productions for Radio 4)

The History of Titus Groan dramatised by Brian Sibley (Producers: David Hunter, Gemma Jenkins and Jeremy Mortimer, BBC Radio Drama for Radio 4)

Best Use of Sound in an Audio Drama

Bad Memories by Julian Simpson (Producer: Karen Rose, Sweet Talk Productions for Radio 4)

Can You Hear Me? by Margaret Wilkinson (Producer: Nadia Molinari, BBC Audio Drama North for Radio 4)

The History of Titus Groan dramatised by Brian Sibley (Producers: David Hunter, Gemma Jenkins and Jeremy Mortimer, BBC Radio Drama for Radio 4)

Innovation Award

Blue Eyed Boy by Helen Cross (Producer: Mary Ward-Lowery, BBC Bristol for Radio 4)

The Unfortunates adapted by Graham White (Producer: Mary Peate, BBC Radio Drama for Radio 3)

Wild Hackney (Producer: Francesca Panetta for Hackney Podcast)

In conjunction with the Society of Authors and The Writers' Guild of Great Britain, the Imison and Tinniswood Awards will also be presented by playwright and Guild President, David Edgar.

The shortlist for the Imison Award for Best Radio Drama Script broadcast in 2010 by a new writer is:

Atching Tan by Dan Allum

The Pursuit by Matt Hartley

The Barber and the Ark by Marcia Layne

Amazing Grace by Michelle Lipton

The Tinniswood Award shortlist for Best Radio Drama Script broadcast in 2010 is:

The Climb by Andrea Earl

Sarah and Ken by Rebecca Lenkiewicz

Setting a Glass by Nick Warburton

Gerontius by Stephen Wyatt

Features

Copyright © 2016 BBC. The BBC is not responsible for the content of external sites. Read more.

This page is best viewed in an up-to-date web browser with style sheets (CSS) enabled. While you will be able to view the content of this page in your current browser, you will not be able to get the full visual experience. Please consider upgrading your browser software or enabling style sheets (CSS) if you are able to do so.