Ēėshtjet sipas partive
 
Edukimi
 
 
 
 
 
Edukimi

 

PS zotohet pėr kopshte dhe ēerdhe pėr dy herė mė shumė fėmijė; shkolla tė mesme profesionale pėr dy herė mė shumė nxenėsė; universitete me dyer tė hapura pėr ēdo tė ri; dyfishim tė pagave tė mėsuesve; libra falas pėr arsimin 9 vjeēar;

PD zotohet pėr arsim parashkollor pėr jo mė pak se 80 pėrqind tė fėmijėve 5-6 vjeē; tolerancė zero ndaj analfabetizmit dhe libra falas; rritje me 100 pėrqind tė nxėnėsve nė shkollat e mesme; mė 2009, 50 pėrqind e nxėnėsve tė shkojnė nė Universitet; autonomi e plote financiare dhe administrative nė universitete deri nė departamente.

LSI synon tė bėjė sipas programit te saj, qė arsimi shqiptar tė dalė nga mediokriteti dhe korrupsioni, paaftėsia dhe injoranca; t'i jepet fund analfabetizmit; shkollės t'i kthehet dinjiteti i nėpėrkėmbur; tė rinjtė tė kthejnė sytė nga shkolla kombėtare.

LZHK premton njė reformė tė thellė dhe tė gjėrė; detyrim me ligj qė ēdo fėmijė tė shkojė nė shkollė; subvencione pėr familjet e varfėra pėr arsimimin e fėmijėve; universitet i hapur pėr tė gjithė; paga tė larta pėr mėsuesit dhe pedagogėt.
 
^^ Kthehu nė krye Kthehu tek faqja kryesore >>