Ēėshtjet sipas partive
Hyrje
 
 
 
 
 
 
Hyrje

 

Fushata zgjedhore pėr zgjedhjet e pėrgjithshme politike tė 3 korrikut zyrtarisht filloi mė 3 qershor.

Partia Socialiste nė pushtet me sloganin e saj kryesor "Mbro tė ardhmen!" kėrkon tė fitojė edhe njė mandat tė ri qeverisės.

Partia Demokratike nė opozitė me sloganin e saj "Koha pėr ndryshim!" synon rikthimin nė pushtet.

Nė kėto zgjedhje pritet tė marrin pjesė 24 subjekte zgjedhore. Prej tyre, deputetė nė legjislaturėn e kaluar kanė patur pėrveē dy forcave kryesore politike, PS-sė dhe PD-sė, edhe Lėvizja Socialiste pėr Integrim (LSI), Partia Demokrate e Re, Lėvizja pėr Zhvillim Kombėtar (LZhK), Partia Social Demokrate, Partia e Bashkimit pėr tė Drejtat e Njeriut, Partia Agrare e Shqipėrisė, Partia Aleanca Demokratike, Partia Republikane Shqiptare, Partia Demokracia Sociale, Partia Demokristiane, Partia Lėvizja pėr tė Drejtat dhe Liritė e Njeriut.

Klikoni nė lidhjet nė tė majtė pėr tė mėsuar cili ėshtė angazhimi i disa prej partive kryesore nė ēėshtje nga platformat e tyre tė bėra publike
 
^^ Kthehu nė krye Kthehu tek faqja kryesore >>