Pasojat e Aids-it  
Pasqyrė e pėrgjithshme
 
Shpejtėsia e pėrhapjes
 

Shpejtėsia e pėrhapjes

Shpejtėsia e pėrhapjes

 

HIV po pėrhapet me shpejtėsi nė Azinė Qendrore dhe Evropėn Lindore. Numri i personave tė infektuar ėshtė rritur trefish nė periudhėn 1999-2002. Nė rajonet qė dukeshin se i kishin shpėtuar epidemisė deri nė fund tė viteve ‘90 rastet filluan tė rriteshin ndjeshėm falė pėrdorimit tė drogės nėpėrmjet shiringave tė pėrdorura. Numri i personave tė prekur, megjithatė ėshtė i vogė krahasur me Afrikėn.
^^ Kthehu nė krye Kthehu tek faqja kryesore >>