Zgjerimi i EvropėsHistoria e Euro-s  
Momentet kyēe tė BE-sė
 
 
 
 
 
1980
 
 
 
 
Vitet 1980

 


10 janar, 1981
Greqia bėhet anėtarja e 10 i EEC-sė


1 janar, 1985
Jacques Delors bėhet presidenti i Komisionit Evropian

Jacques Delors propozon qė Komuniteti Evropian duhet qė, deri nė fund tė vitit 1992, tė eliminojė njė numėr barrierash ndaj tregtisė sė lirė dhe lėvizjes sė lirė tė kapitaleve dhe punės duke krijuar njė "treg tė vetėm". Delors beson se programi i tregut tė vetėm do tė ringjallė procesin e integrimit evropian duke kaluar nga fusha ekonomike nė atė politike. Kjo shihet si njė domosdoshmėri nėse do tė duhet qė Evropa tė konkurojė me SHBA-nė.

1 janar, 1986
Portugalia dhe Spanja futen nė EEC dhe krijohet flamuri Evropian


1 korrik, 1987
Hyn nė fuqi Akti i Vetėm Evropian (SEA)

SEA modifikon Traktatin e Romės dyke synuar tė pėrfundojė formimin e njė tregu tė pėrbashkėt qė ishte filluar me traktatin e mėparshėm. Ajo eliminon vetot kombėtare nė njė numėr fushash qė lidhen me tregun e vetėm, rrit kompetencat legjislative tė Parlamentit Evropian dhe merr angazhimin e parė nga vendet anėtare pėr tė krijuar njė "Bashkim Evropian".

12 shkurt, 1988
Ndihma rajonale dyfishohet

Mendohet se liberalizimi i tregut ėshtė nė tė mirė tė vendeve anėtare tė zhvilluara tė veriut tė Evropės, kėshtu qė vendet e jugut kėrkojnė kompensim. Kjo vjen nė formėn e njė marrėveshjeje pėr tė dyfishuar shumat e parave nė fondet strukturore qė u jepen rajoneve mė tė varfėra.
 
^^ Kthehu nė krye Kthehu tek faqja kryesore >>