BBCAlbanian.com
 
Botuar: E premte, 26 qershor 2009 - 17:13 CET
 
Dėrgoja njė miku   Version i printueshėm
Zgjedhjet e pėrgjithshme 2009 nė Shqipėri
 

 
 
Zgjedhjet nė Shqipėri
Zgjedhje mbahen pėr njė parlament tė ri
Zgjedhjet e pėrgjithshme politike tė 28 qershorit janė tė shtatat qė zhvillohen nė Shqipėri qė nga vendosja e sistemit tė pluralizmit politik (1991).

Qė nga ajo kohė, tri herė ka fituar e majta dhe tri herė e djathta. Zgjedhje tė parakohshme janė mbajtur nė vitin 1992, me fitoren e PD dhe nė vitin 1997, me fitoren e PS.

Zgjedhjet do tė nxjerrin 140 deputetė, por pėr herė tė parė, ata do tė zgjidhen me sistem proporcional-rajonal.

Vendi ėshtė ndarė nė 12 rajone dhe votat do tė llogariten nė mėnyrė proporcionale brenda pėr brenda secilit rajon.

Tė regjistruar si subjekte elektorale janė 34 parti dhe nje subjekt i pavarur.

Sistemi proporcional favorizon bashkimin e partive nė koalicione. Prandaj janė krijuar 4 koalicione: Aleanca pėr Ndryshimi, e drejtuar nga PD e kryeministrit Sali Berisha; Bashkimi pėr Ndryshim, drejtuar nga PS, me kryetar Edi Ramėn; Aleanca Socialiste pėr Integrim, drejtuar nga LSI me kryetar Ilir Metėn dhe Poli i Lirisė, drejtuar nga LZHK me kryetar Dashamir Shehin.

 Janė krijuar 4 koalicione: Aleanca pėr Ndryshim me 17 parti, e drejtuar nga PD. Bashkimi pėr Ndryshim me 5 parti, drejtuar nga PS. Aleanca Socialiste pėr Integrim, drejtuar nga LSI. Poli i Lirisė me 6 parti, drejtuar nga LZHK.
 

Rajoni i Tiranės do tė nxjerrė numrin mė tė madh tė deputetėve (32), kurse ai i Kukėsit, numrin mė tė vogėl, 4 deputetė.

Kodi i ri elektoral i miratuar nė fund tė vitit 2008 ka pėrcaktuar se 30% e numrit tė kandidatėve tė secilės forcė politike nė garė duhet tė pėrbėhet nga gra.

Nė vėshtirėsi pėr ta arritur kėtė shifėr, PD dhe PS u detyruan nė kufirin kohor tė ligjit qė tė shtonin nė mėnyrė tė paparashikuar dhe fiktive emrat nė listat respektive. PD konkuron me 144 kandidatė, kurse PS me 143 kandidatė.

Zgjedhjet administrohen nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve dhe 66 komisione tė zonave zgjedhore.

Nė tė gjithė vendin do tė ngrihen 4800 qendra votimi. Votat do tė numėrohen nė 66 qendra tė numėrimit tė votive.

Fushata zgjedhore po vėzhgohet nga njė ekip me 26 vetė, pjesėtarė tė misionit afatgjatė tė ODIHR-t, qė ka filluar punė qė nga data 8 maj.

Rreth 400 vėzhgues afatshkurtėr pritet tė mbėrrijnė afėr ditės sė zgjedhjeve pėr tė ndjekur votimet nė tė gjithė vendin.

Pėr zgjedhjet e 28 qershorit janė rregjistruar 3.1 milion votues, bazuar nė rregjistrin kombėtar elektronik i cili u pastrua nga pasaktėsitė disa muaj para zgjedhjeve.

Zgjedhėsit mund tė votojnė vetėm duke paraqitur pasaportėn ose letėrnjoftimin e ri elektronik.

 
 
TĖ JASHTME
BBC nuk mban pėrgjegjėsi pėr pėrmbajtjen e faqeve tė jashtme tė internetit
GJITHASHTU
 
 
Dėrgoja njė miku   Version i printueshėm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu nė krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>