BBCAlbanian.com
 
Botuar: E mėrkurė, 20 maj 2009 - 13:49 CET
 
Dėrgoja njė miku   Version i printueshėm
Katėr koalicione garojnė mė 28 qershor
 

 
 
Tirana
Nė Shqipėri, Komisioni Qendor i Zgjedhjeve ka bėrė tė njohur emrat e koalicioneve dhe partive qė do tė garojnė nė zgjedhjet parlamentare tė 28 qeshorit.

Sipas KQZ-sė, janė 45 subjekte do tė konkurojnė nė zgjedhjet, njė numėr mė i vogėl nga ai i zgjedhjeve tė vitit 2005, ku morėn pjesė 57 parti.

Ndryshe nga zgjedhjet e vitit 2005, nė zgjedhjet e kėtij viti aplikimi i njė sistemi tė ri votimi, atij proporcional rajonal, ka bėrė qė partitė tė grupohen nė koalicione.

Pa dyshim, zgjedhjet e kėtij viti mund tė konsiderohen si ballafaqim koalicionesh si nga e majta ashtu dhe e djathta e politikės shqiptare.

Koalicioni mė i madh pėrsa i pėrket numrit tė pjesėtarėve ėshtė ai i sė djathtės i udhėhequr nga Partia Demokratike. Rreth saj janė mbledhur 17 parti, tė cilat do tė garojnė nėn siglėn “Aleanca pėr Ndryshim”.

I dyti vjen “Poli i Lirisė”, po nga e djathta e politikės qė pėrbėhet nga gjashtė parti.

Nė tė majtė janė Bashkimi pėr Ndryshim i udhėhequr nga Partia Socialiste, mė e madhja nė opozitė, ku janė mbledhur edhe katėr parti tė tjera, pėrfshirė dhe PBDNJ-nė qė u largua pak ditė mė parė nga koalicioni i djathtė.

Njė tjetėr koalicion i majtė ėshtė dhe ai i Aleancės Socialiste pėr Integrim i cili mbledh rreth LSI-sė katėr forca tė majta politike.

Cila ėshtė arsyeja pėrse shumica e partive shqiptare kanė synuar tė krijojnė koalicione?

Sipas specialistėve, sistemi i ri zgjedhor qė do tė aplikohet, ai rajonal proporcional, duket se e bėn tė nevojshėm grupimin nė aleanca.

Kėtė e ka parashikuar edhe Kodi Zgjedhor, sipas tė cilit koalicionet marrin njė rol tė rėndėsishėm.

Politologu Ermal Hasimja vė nė dukje se me krijimin e aleancave, partitė synojnė gjithashtu tė tėrheqin sa mė shumė zgjedhėsit e pavendosur.

"Kjo strategji ėshtė e natyrshme pėr aq kohė sa partitė pėrpiqen tė kapin jo thjesht elektoratin e vet, por njė lloj elektorati pak mė fluid, elektoratin 'gri' qė quhet herė pas here, dhe pėr ta bėrė kėtė kanė nevojė tė dalin pak nga ato istikamet e tyre tradicionale, ideologjike dhe tė pėrpiqen tė kapin dhe pjesė tė tjera tė elektoratit. Nė disa raste ėshtė dhe ēėshtje thjesht imazhi, strategji elektorale sepse pėrpiqen tė krijojnė atė imazhin e koalicionit pak mė tė gjerė," thotė zoti Hasimja.

Kjo vėrtetohet dhe nga fakti qė disa parti qė pėrfshihen nė kėto koalicione, janė pa ndonjė peshė elektorale specifike, por janė aty thjesht pėr tė dėshmuar qė ekziston njė lloj koalicioni.

Pjesa tjetėr e arsyetimit lidhet me kėtė lloj pėrpjekje tė njė partie e cila aktualisht, ashtu siē janė ndarė votat nė Shqipėri, nuk mund tė fitojė e vetme zgjedhjet.

Ajo qė ėshtė risi dhe e rėndėsishme nė Shqipėri ėshtė qė kėto lloj koalicionesh janė ndėrtuar pėrtej ndarjeve klasike tė pretenduara "biologjike", gjė qė bėn qė tė kemi parti tė majta qė garojnė djathtas dhe e kundėrta ose parti qė ndėrrojnė krahun si PBDNJ nė rastin e fundit.

Pesha e partisė

Nė pėrfundim tė zgjedhjeve parlamentare tė vitit 2005, falė sistemit zgjedhor maxhoritar tė korrektuar si dhe aleancave mes grupimeve politike, disa parti tė quajtura tė vogla si PR dhe PSD, morėn mė shumė vota nga zgjedhėsit se dy partitė e mėdha, PD dhe PS, por numri i deputetėve tė tyre nė parlament ishte shumė i vogėl.

Kjo ndodhi pėr shkak se duke aplikuar sistemin mazhoritar tė korrektuar, zgjedhėsit votuan pėr deputetin si dhe partinė qė preferonin.

Si do tė jenė kėto raporte nė kushtet e votimit proporcional rajonal, a do tė tregojė ai peshėn reale tė ēdo partie?

Politologu Hasimja mendon se aplikimi i sistemit proporcional rajonal do tė tregojė mbėshtetjen reale tė elektoratit ndaj partive:

"Pėr aq kohė sa partitė janė brenda njė koalicioni, shifrat kanė prirje qė tė shkojnė drejt mbėshtetjes reale qė kanė partitė. Nė vitin 2005, ajo qė ndodhi ėshtė qė praktikisht partitė e mėdha futėn nė listėn e partive tė vogla anėtarė tė tyre gjė, qė bėri qė dhe kėto parti tė vogla realisht mos tė kishin numėr mė tė madh, pavarėsisht se kishin mė tepėr vota pėr shkak tė sistemit tė atėhershėm.

Njė proēes i tillė, kuptohet me forma tė ndryshme, do tė ndodhė edhe brenda koalicioneve nė garėn elektorale tė 2009, qė do tė thotė qė pesha elektorale e partive nuk do tė ndryshojė realisht, por duhet tė kemi parasysh qė me sistemin e ri balancat janė shumė mė tė ndjeshme ndaj ndryshimeve tė vogla sesa ato tė mėparshme, ėshtė vetė sistemi i cili kėrkon njė lloj stabiliteti mė tė qėndrueshėm tė sigurtė brenda vetė koalicionit," thotė zoti Hasimja.

Ekonomizimi i votės

Pas zgjedhjeve parlamentare tė 2005 pėr shumė kohė ka vazhduar debati rreth ekonomizimit tė votave.

Nė atė kohė pėr shkak tė sistemit tė votimit, por edhe ēarjes brenda partive tė majta, ndonėse mori rreth 160 mijė vota mė shumė, e majta u detyrua t’ja lėrė vendin tė djathtės nė pushtet, e cila me mė pak vota kishte siguruar mė shumė deputetė.

Po tani nė kushet e aplikimit tė votimit proporcional rajonal, sa gjasa ka tė pėrsėritet njė situatė e tillė?

Zoti Hasimja thotė se ėshtė mė e vėshtirė qė kjo tė ndodhė nė 2009:

"Nė 2009, elementi propocional do tė jetė shumė i rėndėsishėm dhe nė kėtė rast pėrputhen edhe prirjet e votės nė pėrgjithėsi edhe me vetė sistemin...I vetmi devijim qė bėhet ėshtė devijimi qė nuk bėhet me njerin apo tjetrin nga kampet, por qė bėhet nė raport me partitė e vogla qė do garojnė jashtė koalicioneve tė mėdha dhe qė janė tė pafavorizuara nė njėfarė mėnyre. Ky ėshtė i vetmi ndryshim qė do ndodhė, por ky sistem ėshtė e qartė ėshtė mė i saktė se sistemi i mėparshėm nė pėrkthimin e prirjeve elektorale tė votuesve," thotė zoti Hasimja.

Nė pėrfundim tė ballafaqimit elektoral, nė parlament do tė hyjnė vetėm partitė qė duke garuar tė vetme kanė marrė mbi tre pėr qind tė votave tė elektoratit, ndėrsa koalicionet do tė duhet tė marrin mbi 5 pėr qind tė votave.

 
 
GJITHASHTU
 
 
Dėrgoja njė miku   Version i printueshėm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu nė krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>