BBCAlbanian.com
 
Botuar: E enjte, 14 maj 2009 - 10:26 CET
 
Dėrgoja njė miku   Version i printueshėm
Rama nuk ėshtė kandidat
 
Edi Rama
Z. Rama nuk hoqi dorė nga posti i i kryebashkiakut
Kryetari i Partisė Socialiste tė opozitės nė Shqipėri, Edi Rama, nuk kandidon pėr deputet nė parlamentin e ri qė do tė zgjidhet mė 28 qershor.

Lajmi fillimisht se Rama ndoshta nuk mund tė kandidonte u bė i ditur nga funksionari i lartė nė Partinė Socialiste, Ben Blushi.

Qė tė pėrfshihej nė listėn e kandidatėve tė koalicionit tė majtė qė ai drejton, zoti Rama duhet tė jepte dorėheqjen nga posti i Kryetarit tė Bashkisė sė Tiranės.

Dhe kjo do tė thotė qė nė rast se Partia Socialiste dhe aleatėt e saj i fitojnė zgjedhjet, zoti Rama pritet tė bėhet kryeministėr dhe do tė jetė i detyruar tė japė dorėheqjen nga posti i kryebashkiakut tė Tiranės.

Nėse Partia Socialiste nuk i fiton zgjedhjet, atėherė ai duhet tė japė dorėheqjen si kryetar partie dhe, pasi tė kishte lėnė postin drejtues nė Bashkinė e Tiranės, do tė kishte vetėm njė vend deputeti nė parlamentin e ardhshėm.

Kjo ēėshtje ka qenė nė qendėr tė komenteve tė shtypit dhe politikės nė Tiranė.

Kundėrshtarėt e udhėheqėsit socialist e shohin kėtė si shenjė pasigurie tė zotit Rama.

 
 
GJITHASHTU
 
 
Dėrgoja njė miku   Version i printueshėm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu nė krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>