http://www.bbcalbanian.com

Botuar: E martė, 12 shkurt 2008 - 10:33 CET

Violeta Hyseni
BBC, Prishtinė

Hartohet deklarata e pavarėsisė

Krerėt e institucioneve tė Kosovės dhe tė tri partive opozitare pritet tė finalizojnė kėtė javė deklaratėn pėr pavarėsinė e Kosovės qė do tė lexohet nė Kuvend.

Njė anėtar i grupit pėr hartimin e deklaratės pėr pavarėsi, nėnkryetari i Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės, Ahmet Isufi, i ka thėnė BBC-sė se deklarata mbėshtetet nė vullnetin e popullit shumicė pėr pavarėsi dhe pėrmes saj do tė bėhet thirrje pėr njohjen ndėrkombėtare tė pavarėsisė sė Kosovės.

Violeta Hyseni bisedoi me z.Isufi.

BBC: Z.Isufi a ėshtė gati deklarata pėr pavarėsinė e Kosovės?

Isufi: Ende janė duke punuar grupet tė cilat janė nė pėrgatitje tė tė gjitha elementeve, tė cilat e pėrcjellin pavarėsinė e Kosovės dhe deklarata ėshtė duke u pėrgatitur.

BBC: Kur pritet tė finalizohet deklarata pėr pavarėsinė?

Isufi: Kjo do tė bėhet nė afatin sa mė tė shpejtė tė mundshėm dhe jemi nė hapat e fundit tė pėrfundimit tė gjithė procesit.

BBC: Ēfarė do tė pėrmbajė deklarata?

Isufi: Do tė pėrmbajė vullnetin politik tė popullit tė Kosovės, kėrkesėn pėr njohjen ndėrkombėtare dhe po ashtu do tė ketė nė pėrmbajtjen e saj zbatimin e planit tė Ahtisarit.

BBC: A pėrmban ajo elemente tė deklaratės kushtetuese tė 2 korrikut 1990?

Isufi: I pėrmban tė gjitha elementet qė kanė sjellur deri te shtetėsia e Kosovės.

BBC: Z.Isufi, kush janė njerėzit qė po punojnė nė hartimin e kėsaj deklarate?

Isufi: Janė grupet punuese, tė cilat nuk janė vetėm pėr deklaratėn, por janė edhe pėr simbolet, kushtetutėn dhe pėr tė gjitha elementet tė cilat kanė tė bėjnė me pėrfundimin e njė procesi tė gjatė.

BBC: Me deklaratėn e pavarėsisė sė Kosovės, a do tė kėrkoni edhe vendosjen e misionit tė Bashkimit Evropian apo vetėm njohjen ndėrkombėtare tė pavarėsisė sė Kosovės?

Isufi: Bashkimi Evropian pėrmes EULEX-it veē po instalohet nė Kosovė nė kuptimin formal dhe kjo do tė jetė nė tė njejtėn kohė shprehjke e bashkėpunimit tė Kosovės me bashkėsinė ndėrkombėtare pėr tė arritur deri te qėllimi final nė integrimet e reja nė Evropė.

BBC: Pra, nuk do tė ketė njė ftesė zyrtare pėr Bashkimin Evropiane pėrmes kėsaj deklarate qė tė vijė nė Kosovė?

Isufi: Edhe ashtu misioni ėshtė i pėrcaktuar dhe ne e mirėpresim ardhjen e tij.