BBCAlbanian.com
 
Botuar: E enjte, 21 shkurt 2008 - 09:02 CET
 
Dėrgoja njė miku   Version i printueshėm
Ndėrkombėtarėt akuzojnė serbėt pėr incidentet
 

 
 
Serbė djegin makina tė OKB-sė nė Jarinje
Sulmohen makina tė OKB-sė nė Kosovė
Autoritetet ndėrkombėtare nė Kosovė, kanė akuzuar udhėheqėsit e serbėve vendas pėr incidentet nė dy pikat kufitare me Serbinė, nė veri tė Kosovės.

Ata i kanė bėrė thirrje Beogradit zyrtar qė tė pėrmbahet nga deklaratat qė nxisin veprime tė dhunshme.

Pjesėtarėt e komunitetit serb kanė sulmuar tė martėn dy poste kufitare duke i shkatėrruar ato, nė shenjė tė mos pranimit tė vendimit pėr shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės.

Por forcat paqeruajtėse tė NATO-s mbyllėn dy vendkalimet kufitare menjėherė pas incidentit, ndėrkohė qė ato u rihapėn gjatė ditės sė djeshme.

Ministri pėr Kosovėn nė qeverinė e Serbisė, Sllobodan Samarxhiq, deklaroi nė Beograd, se megjithėse reagimi i serbėve mund tė ishte i keq, ai megjithatė ishte legjitim.

Por shefi i misionit tė OKB-sė, nė Kosovė, Joackim Ruecker, tha tė mėrkurėn se veprimi i Beogradit ėshtė nė kundėrshtim edhe me zotimet e tij pėr pėrmbajtje nga dhuna.

Nato merr kontrollin

Zyrtarė tė SHPK-sė thonė se vendkalimet me Serbinė janė vėnė nėn kontroll tė forcės sė NATO-as dhe tė policisė ndėrkombėtare, ndėrkohė qė policėt vendas dhe shėrbimi doganor i Kosovės do tė rikthehen nė pozitat e tyre pasi tė jetė qetėsuar situata.

 Ne jemi tė sigurt qė tė shkojmė nė pjesėn veriore tė Kosovės, por nė ato dy pika kufitare janė tani njėsitet e KFOR-it dhe ato do tė japin njė vlerėsim pėr shkallėn e rrezikshmėrisė pėr punėn qė pjesėtarėt e SHPK-sė mund ta bėjnė aty...
 
Veton Elshani

"Ne jemi tė sigurt qė tė shkojmė nė pjesėn veriore tė Kosovės, por nė ato dy pika kufitare janė tani njėsitet e KFOR-it dhe ato do tė japin njė vlerėsim pėr shkallėn e rrezikshmėrisė pėr punėn qė pjesėtarėt e SHPK-sė mund ta bėjnė aty si,"ka thėnė zėdhėnsi i SHPK-sė, Veton Elshani.

"Pėr shkak tė uljes sė tensioneve SHPK-ja nuk ėshtė e pranishme nė kėto dy pika, por ajo do tė rikthehet aty shpejt," tha zėdhėnėsi i SHPK-sė, Veton Elshani.

Sipas tij nė pjesėn veriore tė Kosovės, SHPK-ja ka shumicėn e pjesėtarėve tė saj nga radhėt e komunitetit serb dhe tani pėr tani nuk ka njoftime, ka thėnė zėdhėnėsi Elshani, qė pjesėtarėt e kėtij komuniteti ta kenė lėshuar punėn nė SHPK.

Ndėrkohė, serbėt e Kosovės kanė vazhduar protestat kundėr pavarėsimit tė Kosovės dhe e kanė cilėsuar Kosovėn si pjesė tė Serbisė. Ata kanė paralajmėruar vazhdimin e protestave edhe nė ditėt e ardhshme, dhe kanė marrė pėrkrahjen e fuqishme nga autoritetet nė Beograd.

 
 
LOKALE
Feith thotė se Kosova s'ėshtė protektorat
20 shkurt 2008 | Faqja Kryesore
"Pavarėsia - hapi i duhur", thotė Bush
19 shkurt 2008 | Faqja Kryesore
Parlamenti serb kundėrshton pavarėsinė
19 shkurt 2008 | Faqja Kryesore
Ndėrhyrje e NATO-s pas trazirave
19 shkurt 2008 | Faqja Kryesore
Shpėrthim i dytė nė Mitrovicė
19 shkurt 2008 | Rajoni
Serbėt bojkotojnė institucionet
18 shkurt 2008 | Rajoni
GJITHASHTU
 
 
Dėrgoja njė miku   Version i printueshėm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu nė krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>