BBCAlbanian.com
 
Botuar: E mėrkurė, 23 janar 2008 - 09:52 CET
 
Dėrgoja njė miku   Version i printueshėm
Kryeministri Thaēi nė Bruksel
 
Hashim Thaēi
Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi ndodhet nė Bruksel ku pritet tė takohet me zyrtarė tė lartė tė BE-sė dhe Sekretarin e Pėrgjithshėm tė NATO-s.

Para nisjes, zoti Thaēi u prononcua edhe pėr mundėsinė e shpalljes sė pavarėsisė:

"Data e shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės ėshtė koordinuar me miqtė ndėrkombėtarė dhe kjo ditė do tė shpallet nė parlamentin e Kosovės dhe jo nė aeroport,"- tha kryeministri Thaēi nė pėrgjigje tė insistimit tė gazetarėve qė tė thotė datėn e saktė tė vendimit formal pėr pavarėsinė e Kosovės.

 Publikimi i datės sė pavarėsisė do tė jetė njė befasi shumė e shpejtė.
 
Hashim Thaēi

Ai shtoi se publikimi i datės sė pavarėsisė do tė jetė njė befasi shumė e shpejtė:

"Nė Bruksel do tė diskutojmė pėr tė ardhmėn e Kosovės dhe pėr ardhjen e misionit tė Bashkimit Evropian nė Kosovė. Unė do tė prezantoj qėndrimin e institucioneve dhe popullit tė Kosovės, se Kosova ėshtė e gatshme pėr shtet,”- tha tė martėn z. Thaēi.

Nė fakt akoma nuk dihet nėse Misioni i Bashkimit Evropian do tė vendoset para vendimit formal tė pavarėsimit tė Kosovės, apo pas tij. Mirėpo pavarėsisht prej kėsaj, institucionet nė Kosovė, do tė duhej qė tė kryenin pėrgatitjet e tyre pėr tė filluar se funksionuari si shtet.

Zoti Thaēi tha se Kosova ishte e gatshme pėr kėtė, mirėpo shumė procese tė brendėshme qė lidhen me statusin akoma janė nė fazėn zhvillimore.

Kadri Kryeziu, njėri nga anėtarėt e Komisonit pėr hartimin e kushtetutės i ka thėnė BBC-sė, se Kosova nuk mund ta ketė kushtetutėn e saj, tė paktėn edhe pėr dy muaj tė tjerė, aq sa nevojiten pėr debatin publik, qė ėshtė i domosdoshėm pėr miratimin e kushtetutės.

 
 
LOKALE
Krasniqi: pavarėsia nė shkurt
22 janar 2008 | Rajoni
Vollebaek kėrkon afrim te pakicat
15 janar 2008 | Rajoni
GJITHASHTU
 
 
Dėrgoja njė miku   Version i printueshėm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu nė krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>