BBCAlbanian.com
 
Botuar: E premte, 18 janar 2008 - 06:03 CET
 
Dėrgoja njė miku   Version i printueshėm
Ish kreu i OKB-sė nė Kosovė flet pėr BBC-nė
 

 
 
Soren Jessen-Petersen
Soren Jessen-Petersen
Ish kreu i administratės ndėrkombėtare nė Kosovė, Soren Jessen-Petersen i ka thėnė BBC-sė se brenda njė periudhe tė shkurtėr kohore, udhėheqėsit kosovarė do ta shpallin pavarėsinė e Kosovės, e cila do tė njihet shpejt nga njė numėr vendesh tė BE-sė dhe SHBA-ja.

Por sipas tij, ky zhvillim do tė mund tė ēojė nė njė periudhė tė vėshtirė e tė tensionuar tė marrėdhėnieve mes BE-sė dhe Rusisė.

Zoti Jessen-Petersen ka thėnė se udhėheqja e Kosovės me deklaratėn pėr pavarėsinė do ta marr pėrkushtimin pėr ta zbatuar planin e Martti Ahtisaarit.

Arbėr Vllahiu zhvilloi njė bisedė me zotin Jessen-Petersen dhe fillimisht e pyeti se ēka pas mbledhjes sė fundit, tė dėshtuar tė KS tė OKB-sė.

Jessen-Petersen: Mendoj se ka qenė e qartė qė nga takimi i 19 Dhjetorit se KS nuk do tė mund tė marr njė vendim rreth kėsaj ēėshtjeje dhe pėr kėtė arsye duhet tė ecim pėrpara jashtė KS tė OKB-sė. Nga ajo qė shoh dhe dėgjoj, unė besoj se skenari tani ėshtė vendosur.

 Nė njė moment tė duhur do tė ketė njė shpallje tė pavarėsisė nga udhėheqja e Kosovės e cila do tė njihet, fillimisht, nga shtetet kryesore evropiane, nga SHBA-ja dhe jam i sigurt edhe nga tė tjerėt dhe pastaj edhe vendet e tjera do tė pėrcjellin kėtė hap. Unė mendoj se kėtė do ta shohim brenda pak muajsh.
 
Jessen-Petersen

Nė njė moment tė duhur do tė ketė njė shpallje tė pavarėsisė nga udhėheqja e Kosovės e cila do tė njihet, fillimisht, nga shtetet kryesore evropiane, nga SHBA-ja dhe jam i sigurt edhe nga tė tjerėt dhe pastaj edhe vendet e tjera do tė pėrcjellin kėtė hap. Unė mendoj se kėtė do ta shohim brenda pak muajsh.

BBC: Por para kėsaj, a besoni se misioni i BE-sė, qė do tė zėvendėsojė atė tė OKB-sė, do tė vendoset nė Kosovė nė tė njėjtėn kohė kur tė shpallet pavarėsia?

 Mos tė harrojmė se BE-ja ėshtė tashmė nė Kosovė. Tani ne duhet tė procedojmė mbi bazėn e 1244, pra tė Rezolutės ekzistuese dhe se BE-ja ėshtė njė nga lojtarėt kryesorė nė situatėn aktuale.
 
Jessen-Petersen

Jessen-Petersen: Mos tė harrojmė se BE-ja ėshtė tashmė nė Kosovė. Tani ne duhet tė procedojmė mbi bazėn e 1244, pra tė Rezolutės ekzistuese dhe se BE-ja ėshtė njė nga lojtarėt kryesorė nė situatėn aktuale.

Tani ėshtė ēėshtja tė jepet njė rol i ri pėr BE-nė. Por ata janė nė Kosovė tashmė. Mendoj se nuk ėshtė ēėshtja e zėvendėsimit tė UNMIK-ut me misionin e BE-sė.

Por ėshtė ēėshtja qė BE-ja, nė njė formė tjetėr, nė udhėheqje dhe kryesisht nė atė tė rendit dhe tė ligjit, tė bashkėjetojė me praninė e zvogėluar tė OKB-sė. Unė besoj se tė dyja organiztata do tė bashkėjetojnė.

BBC: Dhe atėherė do tė shohim njė pėrplasje tė BE-sė dhe tė Rusisė?

Jessen-Petersen: Ne i kemi parė deklaratat publike por ēėshtja ėshtė nėse kjo do tė jetė njė pėrplasje diplomatike dhe me siguri se nuk do tė jetė pėrplasje ushtarake. Ēėshtja ėshtė se cfarė forme do tė merr pėrplasja, sic e quani.

Mendoj se kjo do tė ēojė nė njė periudhė shumė tė tensionuar dhe tė vėshtirė tė marrėdhėnieve mes BE-sė dhe Rusisė. Por nė anėn tjetėr unė jam i lehtėsuar tė shoh se shumė shtete tė BE-sė dhe nė veēanti shtetet kryesore evropiane e kanė bėrė tė qartė se nuk do tė lejojnė qė Rusia tė drejtojė politikėn evropiane nė Kosovė.

BBC: Zoti Jessen-Petersen a ėshtė plani Ahtisaari i ndėrlidhur me Rezolutėn 1244?

Jessen-Petersen: Ėshtė e qartė se udhėheqja e Kosovės do tė shpall pavarėsinė dhe me kėtė deklaratė do ta marr pėrkushtimin pėr ta zbatuar planin e Martti Ahtisaarit. Gjithashtu pres qė me kėtė deklaratė ata tė ftojnė praninė e bashkėsisė ndėrkombėtare. E gjithė kjo do tė ishte me siguri nė pėrputhje me Rezolutėn 1244.

 
 
GJITHASHTU
 
 
Dėrgoja njė miku   Version i printueshėm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu nė krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>