BBCAlbanian.com
 
Botuar: E premte, 14 dhjetor 2007 - 08:34 CET
 
Dėrgoja njė miku   Version i printueshėm
Kundėrshtohet propozimi i fundit i Rusisė
 

 
 
Treshja ndėrkombėtare pėr Kosovėn
Khalilzad thotė tani ėshtė koha qė KS tė vendosė pėr njė zgjidhje.
Zyrtarė tė lartė amerikanė dhe evropianė kanė kundėrshtuar propozimin e fundit tė Rusisė pėr vazhdimin e mėtejmė tė bisedimeve pėr statusin e Kosovės.

Ambasadori amerikan nė Kombet e Bashkuara, Zalmay Khalilzad, tha se amerikanėt dhe evropianėt ndajnė mendimin se procesi negociator pėr statusin e Kosovės ka pėrfunduar dhe se tani ėshtė koha qė Kėshilli i Sigurimit tė vendosė pėr njė zgjidhje.

Ai theksoi se nėse Kėshilli nuk merr njė vendim, atėherė zgjidhja pėr problemin duhet tė gjendet jashtė OKB-sė.

Ndėrkaq, ambasadori britanik, John Sawers, shprehu bindjen e tij se Kėshilli i Sigurimit nuk do tė jetė nė gjendje tė arrijė njė marrėveshje pėr tė ecur pėrpara drejt zgjidhjes sė statusit tė Kosovės.

Ai tha se Bashkimi Evropian dhe NATO duhet tė marrin pėrgjegjėsitė e tyre mbi tė ardhmen e Kosovės.

Kėshilli i Sigurimit i OKB-sė do tė diskutojė mė 19 dhjetor raportin e Treshes Ndėrmjetėse Ndėrkombėtare pėr Kosovėn, ku konfirmohet dėshtimi i palėve nė bisedime pėr tė arritur njė marrėveshje kompromisi.

Bashkimi Evropian do tė vazhdojė tė premten pėrpjekjet pėr unifikimin e qėndrimit tė bllokut 27 anėtarėsh pėr statusin e Kosovės.

Nė takimin e fundit vetėm Qiproja ėshtė shprehur haptas kundėr njohjes sė pavarėsisė sė Kosovės nga ana e BE-sė.

Grupi Ndėrkombėtar i Krizave i ka dėrguar njė letėr liderėve tė BE-sė, ku thuhet se qeveritė e shteteve anėtare kanė njė rast historik sot qė tė dėrgojnė njė mesazh tė qartė pėr tė marrė rolin udhėheqės nė Kosovė.

Kryetari i Grupit Ndėrkombėtar tė Krizave, Gareth Evans, shkruan se Bashkimi Evropian duhet tė riafirmojė se plani i Ahtisaarit pėr pavarėsinė e mbikqyrur ėshtė baza ma e mirė pėr zgjidhjen e statusit sė Kosovės.

 
 
LOKALE
E ardhmja e Kosovės
17 gusht 2006 | Analiza
NATO-ja do tė mbetet nė Kosovė
07 dhjetor 2007 | Rajoni
Udhėheqės tė Kosovės nė Madrid
05 dhjetor 2007 | Rajoni
GJITHASHTU
 
 
Dėrgoja njė miku   Version i printueshėm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu nė krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>