BBCAlbanian.com
 
Botuar: E premte, 07 dhjetor 2007 - 17:45 CET
 
Dėrgoja njė miku   Version i printueshėm
NATO-ja do tė mbetet nė Kosovė
 
Scheffer
Scheffer thotė se NATO-ja do tė mbetet nė Kosovė
Ministrat e jashtėm tė NATO-s thonė se do tė reagojnė me vendosmėri nė rast tė shpėrthimit tė dhunės nė Kosovė.

Nė njė deklaratė pas takimit tė zhvilluar tė premten nė Bruksel, ata ranė dakord pėr vazhdimin e misionit paqeruajtės tė trupave tė NATO-s nė Kosovė.

Edhe Sekretari i Pėrgjithshėm i NATO-s, Jaap de Hoop Scheffer, konfirmoi se aleanca do ta vazhdojė misionin e saj paqeruajtės nė Kosovė dhe do tė jetė e gatshme pėr tė dėrguar mė shumė trupa po tė jetė e nevojshme.

"Angazhimi i vazhdueshėm i NATO-s pėr ēėshtjet e sigurisė dhe stabilitetit tė rajonit mbetet jetik dhe ne do tė veprojmė me vendosmėri kundėr tė gjithė atyre qė do tė kėrkojnė tė pėrdorin dhunėn. Pavarėsisht nga rezultati qė do tė ketė procesi i statusit, Kosova do tė mbetet dhe duhet tė mbetet njė vend ku shqiptarėt, serbėt dhe komunitetet e tjera tė jetojnė nė paqe dhe pa frikė dhe ne jemi tė vendosur tė luajnė rolin qė na takon", tha zoti Scheffer.

Nė takimin e Brukselit ishte i pranishėm edhe ministri i jashtėm rus Sergej Lavrov. Ai bėri thirrje pėr vazhdimin e negociatave pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės.

"Ne e konsiderojmė pozitive punėn e treshes pėr organizimin e negociatave tė drejtpėrdrejta mes Prishtinės dhe Beogradit. Dialogu i drejtpėrdrejtė ka filluar, jo nė formė, por nė pėrmbajtje. Beogradi ka paraqitur disa propozime konkrete pėr kompromis. Ne jemi tė bindur se kėto propozime jo vetėm qė hapin rrugėn pėr bisedime serioze pėr statusin e ardhshėm tė Kosovės, por konfirmojnė nevojėn pėr vazhdimin e negociatave tė drejtpėrdrejta", tha zoti Levrov.

 
 
GJITHASHTU
 
 
Dėrgoja njė miku   Version i printueshėm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu nė krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>