BBCAlbanian.com
 
Botuar: E enjte, 11 tetor 2007 - 11:45 CET
 
Dėrgoja njė miku Version i printueshėm
Vazhdon tė jetė e vėshtirė situata energjetike
 
Pamje e Fierzės nga ajri )
Grafiku i kufizimit tė dritave nė vend varion nga 5 deri 17 orė.
Shirat e ditėve tė fundit qė kanė pėrfshirė vendin kanė dhėnė shenjat e para tė njė ndalimi pėr momentin tė krizės hidroeneregjitike nė vend.

Por specialistėt e energjetikės thonė se vetėm rreshjet e dėborės do tė mundėsojnė njė pėrmirėsim tė kėsaj situate pasi nivelet e ujit nė Fierzė konsiderohen ende kritike nė shifrat 260 metra mbi nivelin e detit.

Sipas njoftimeve zyrtare tė Korporatės Elektro-Energjetike shqiptare nė vend prodhohen 7.7milionė kw/orė energji elektrike, ndėrkohė qė pėr tė plotėsuar nevojat e konsumit ditor importohen dhe 6 milion kw /orė energji elektrike nga jashtė.

Tė enjten pėrfundon dhe remonti nė linjėn e interkonjuksionit Shqipėri- Mali i Zi kėshtu qė korporata do tė rrisė importin nė 9.2 mil/kw orė, dhe do tė rezervojė sasinė e energjisė elektrike qė prodhohet nė vend pėr tė pėrballuar periudhėn e dimrit kur dhe kėrkesat pėr konsum shtohen edhe mė tej.

Grafiku i kufizimit tė dritave varion nga 5 orė nė Tiranė nė 17 orė nė zonat e thella rurale.

Ndėrkohė, grupet parlamentare tė opozitės nė parlament kanė kėrkuar ngritjen e njė komisioni hetimor parlamentar qė do tė hetojė tenderat dhe menaxhimin e KESH-it, jo vetėm tani, por dhe kohėn kur ata qeverisnin vetė.

 
 
LOKALE
Energjia
16 shkurt 2006 | Analiza
GJITHASHTU
 
 
Dėrgoja njė miku Version i printueshėm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu nė krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>