BBCAlbanian.com
 
Botuar: E premte, 05 tetor 2007 - 08:52 CET
 
Dėrgoja njė miku Version i printueshėm
Probleme tė sigurisė nė Kosovė
 
Harta e Kosovės
KFOR thotė paqeruajtėsit do tė vazhdojnė tė sigurojnė qetėsi.
Autoritetet nė Kosovė kanė deklaruar se vendi nuk ka nevojė pėr struktura jashtė institucionale tė sigurisė dhe u kanė bėrė thirrje qytetarėve tė Kosovės qė tė ndihmojnė nė ruajtjen e qetėsisė.

Reagimet pasuan njė kronikė tė shfaqur nė televizionin publick, RTK-nė, nė tė cilėn u shfaqėn persona tė armatosur dhe tė maskuar me shenjat e Armatės Kombėtare Shqiptare, njė formacion qė thotė se synon tė ēlirojė gjithė trojet shqiptare.

Njė nga tė maskuarit i tha RTK-sė se shfaqja e tyre ėshtė pėrgjigje ndaj kėrcėnimeve me luftė nga paraushtarakėt serbė, duke iu referuar njė formacioni tė ashtuquajtur Garda e Car Llazarit, qė thotė se po lufton kundėr pavarėsisė sė Kosovės.

Por zyrtarė tė misionit tė Kombeve tė Bashkuara nė Prishtinė kanė thėnė se nuk ka dėshmi tė mjaftueshme pėr tė pohuar se nė Kosovė veprojnė formacione paraushtarake dhe kanė shtuar se ka filluar procesi i verifikimit tė origjinalitetit tė kronikės sė shfaqur nė RTK.

Ndėrkohė, zėdhėnės tė KFOR-it kanė theksuar se shfaqja e personave tė armatosur nė television shėnon njė provokim dhe kanė siguruar qytetarėt e Kosovės se forcat paqeruajtėse do tė vazhdojnė tė sigurojnė njė mjedis tė qetė nė Kosovė.

Ministri i Punėve tė Brendshme nė Kosovė, Blerim Kuqi, i tha BBC-sė se nuk e pėrjashton mundėsinė qė prapa formacioneve tė AKSH-sė dhe Gardės sė Car Llazarit tė qėndrojnė politika tė caktuara.

AKSH-ja, me njė vendim tė kreut tė UNMIK-ut nė vitin 2003 ishte shpallur organizatė terroriste, pėr shkak tė njė numri incidentesh nė veri tė Kosovės, pėr tė cilat ajo e mori pėrgjegjėsinė.

 
 
LOKALE
GJITHASHTU
 
 
Dėrgoja njė miku Version i printueshėm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu nė krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>