BBCAlbanian.com
 
Botuar: E enjte, 19 korrik 2007 - 11:21 CET
 
Dėrgoja njė miku Version i printueshėm
Opozita kėrkon konsensus pėr Cekėn
 
Sheshi Skėnderbej nė Tiranė
Sheshi Skėnderbej nė Tiranė
Nė Shqipėri opozita po bėhet gjithnjė e mė shumė unike nė qėndrimin e saj rreth zgjedhjes sė presidentit tė ardhshėm tė Shqipėrisė.

Pas disa mosmarrėveshjesh partitė e saj po mbėshtetin si kandidatin e tyre, kreun liberal demokrat, Neritan Ceka.

Zoti Ceka ka qėnė njė nga krijuesit e PD-sė, por qė u shkėput prej saj nė vitin 1992, duke krijuar Aleancėn Demokratike.

Nė raundin e tretė tė votimit presidencial ai mori njė mbėshtetje tė rėndėsishme nga rradhėt e maxhorancės.

Dhe ndėrsa mė 20 korrik do tė mbahet raundi i katėrt i votimit opozita po kėrkon tėrheqjen e kandidatit demokrat, Bamir Topi, nga gara presidenciale.

Udhėheqėsi socialist, Edi Rama, tha se nė tė kundėrt vendi do tė pėrballet me zgjedhje tė parakohshme, por kjo pėr faj tė maxhorancės.

PD-ja ende nuk ėshtė shprehur lidhur mė kėtė qėndrim tė opozitės, por disa parti aleate tė saj duke treguar preferencat pėr kandidatin e opozitės kanė bėrė thirrje pėr mbėshtetjen e tij.

Nga ana e saj bashkėsia ndėrkombėtare po u bėn thirrje partive shqiptare tė gjejnė gjuhėn e pėrbashkėt dhe tė mos ēojnė vendin nė zgjedhje tė parakohshme.

Ambasadori i Britanisė sė Madhe nė Tiranė, Sir Frazer Wilson, tha se mbajtja e zgjedhjeve nė kėtė situatė do tė pengonte reformat ne vend.

 
 
LOKALE
Tė premten raundi i katėrt pėr presidentin
18 korrik 2007 | Faqja Kryesore
Opozita e ndarė pėr zgjedhjet
17 korrik 2007 | Faqja Kryesore
Nano del nga gara pėr president
15 korrik 2007 | Faqja Kryesore
Kėrkohet konsensus pėr Presidentin
12 korrik 2007 | Faqja Kryesore
GJITHASHTU
 
 
Dėrgoja njė miku Version i printueshėm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu nė krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>