BBC Albanian
BBCi Home Page BBC World News BBC Sport BBC World Service BBC Weather BBC A-Z
Faqja kryesore
Rajoni
Shtypi evropian
Analiza
Forum
AUDIO
Frekuencat
Programi i rradhës
SHËRBIMET
Për ne
Na kontaktoni
Ndihmë
GJUHËT
BBC Serbian
BBC Croatian
BBC Macedonian
BBC Greek
BBC Bulgarian
 
Botuar: E enjte, 11 mars 2004 - 11:14 CET
 
Masa tė reja kundėr trafikimit tė drogės
 
Tė mėrkurėn nė portin e Durrėsit policia shqiptare kapi njė sasi prej 13.5 kg heroinė nė makinėn e njė shtetasi italian. Policia tha se aksioni i saj bėhej pėr tė goditur njė rast tė trafikut ndėrkombėtar tė drogės me origjinė nga Afganistani drejt Italisė sė Veriut.
Arkiv
Polica shqiptare thotė se ėshtė e vendosur kundėr bartėsve tė trafikimit tė drogės


Lidhur me kėtė Ilir Kadia bisedoi me drejtorin e policisė sė Durrėsit, Tonin Vocaj.

Zoti Vocaj: Rastin e kapjes sė 13 kg e 330 gr heroinė nė autoveturėn e njė shtetasi italian qė udhėtonte nga Durrėsi nė drejtim tė Barit, unė e vlerėsoj vėrtetė si njė sukses tė rėndėsishėm tė punės sė policisė dhe njė mesazh qė ju jepet trafikantėve qė porti i Durrėsit do tė kthehet nė njė portė tė sigurtė ku mund tė lėvizin lirshėm mallrat dhe njerėzit, por jo trafiqet.

BBC: Gjatė kėtyre ditėve janė kapur njė numėr shtetasish shqiptarė qė kanė arritur ta ēojnė drogėn nė Itali. A mund tė komentohet ky si njė mossukses i policisė shqiptare qė kėtu kanė kaluar?

Zoti Vocaj: Pa dyshim qė mund tė komentohet edhe si njė mos sukses i policisė shqiptare, por dua t'ju bėj me dije ju qė para dy javėsh nė portin e Ankonės ėshtė kapur njė shtetase franceze me 12 kg heroinė nė makinė dhe informacioni ėshtė dhėnė i saktė dhe i drejpėrdrejtė nga policia shqiptare dhe strukturat e Guardia di Finanza-s kanė bėrė njė deklaratė tė plotė pėr shtyp pėr kėtė kėtė shkėmbim tė shkėlqyer tė informacionit mes dy vendeve dhe nė shtypin italian ka patur komente pozitive pėr tė.

BBC: Ēfarė rėndėsie ka fakti qė shtetasi shqiptar i kapur me 13.5 kg heroinė nė Durrės ishte italian dhe jo shqiptar?

Zoti Vocaj: Unė mendoj qė kohėt e fundit vihet re njė taktikė e trafikantėve tė drogės qė po kėrkohet ta trafikojnė drogėn nėpėrmjet Shqipėrisė me shtetas tė huaj pasi kėta shtetas janė mė pak tė dyshuar dhe mė pak nė vėmendjen e policisė, qoftė tė asaj shqiptare, qoftė tė
  Porti i Durrėsit do tė kthehet nė njė portė tė sigurtė ku mund tė lėvizin lirshėm mallrat dhe njerėzit, por jo trafiqet.  
Tonin Vocaj
asaj italiane.

BBC: A i keni ju mjetet nė Durrės pėr tė bllokuar kalimin e drogės nė Itali, kam parasysh sesa e sofistikuar ėshtė mafia pėr tė bėrė kėtė gjė?

Zoti Vocaj: Kemi rreth njė vit qė nė portin e Durrėsit kemi krijuar njė pikė antidrogė dhe ka 6 muaj qė kjo pikė funksionon si njė 'task force' e pėrbashkėt me autoritetin e Doganės qė vepron nė portin e Durrėsit, por duhet tė them qė deri para ca ditėsh ne kemi qėnė nė vėshtirėsi me materiale infrastrukturore pėrsa i pėrket funksionimit tė kėsaj pike kontrolli dhe kanė qenė policėt dhe doganierėt qė kanė bėrė kontrolle nė kushte jashtėzakonisht tė vėshtira.

BBC: Ju thatė deri para pak ditėsh, pse tani ėshtė pėrmirėsuar gjendja?

Zoti Vocaj: Tani ėshtė pėrmirėsuar gjendja, ne kemi ndėrtuar sė fundi njė pikė tė re kontrolli anti-drogė ku nė tė ėshtė instaluar dhe njė urė e posaēme pėr ngritjen dhe kontrollin e automjeteve dhe vetėm para pak ditėsh na janė dhuruar disa mjete tė rėndėsishme pėr kontrollin e automjeteve pėrsa i pėrket drogės.

BBC: A janė kėto mjete tė mjaftueshme?

Zoti Vocaj: Kėto mjete unė vlerėsoj se nuk janė tė mjaftueshme, por janė njė fillim mjaft i rėndėsishėm dhe pėrsa i pėrket pikėpamjes teknologjike kėto janė mjaft tė avancuara.

BBC: Sė fundi, a vazhdon tė jetė sipas jush Shqipėria njė nga kanalet mė tė rėndėsishme tė drogės nė perėndim?

Zoti Vocaj: Unė personalisht nuk mendoj se ėshtė Shqipėria njė kanal i rėndėsishėm i trafikimit tė drogės nė drejtim tė perėndimit. Sipas njohurisė dhe kulturės qė kam unė nė kėtė fushė janė vendet e tjera kanale shumė mė tė sigurta pėr trafikimin e drogės nė vendet e perėndimit, por pėrfundimisht duhet tė them qė nuk jam unė autoriteti qė duhet tė bėj vlerėsime tė kėsaj natyre.

Lajme të tjera:
Zgjedhjet e pėrgjithshme nė Kosovė mė 23 tetor
Gueheno viziton Mitrovicėn
Kreu i Komitetit Olimpik nė Athinė
Hidhet granatė nė shtėpinė e Rugovės
Albtelekomi ofron operator tė ri celular
Edhe BDI me kandidat tė vetin
Dy gjeneralė kroatė dorėzohen nė Hagė
Afati pėr deklarimin e pasurive po afron
'Kthimi' nuk u bind tė kthehet nė Kuvend
Masa tė reja kundėr trafikimit tė drogės

BBC Albanian
 
albanian@bbc.co.uk
 
 
 
BBC Copyright   ^^ Kthehu në krye Lajme nė 43 gjuhë >
 
Faqja kryesore | Rajoni | Shtypi evropian
Analiza | Diskutim | Frekuencat
 
Për ne | Na kontaktoni | Ndihmë | Deklarata mbi të dhënat private
 
 
© BBC Albanian, Bush House, Strand, London WC2B 4PH, UK