BBC Albanian
BBCi Home Page BBC World News BBC Sport BBC World Service BBC Weather BBC A-Z
Faqja kryesore
Rajoni
Shtypi evropian
Analiza
Forum
AUDIO
Frekuencat
Programi i rradhës
SHËRBIMET
Për ne
Na kontaktoni
Ndihmë
GJUHËT
BBC Serbian
BBC Croatian
BBC Macedonian
BBC Greek
BBC Bulgarian
 
Botuar: E mėrkurė, 18 shkurt 2004 - 17:49 CET
 
Gjendja aktuale me HIV/AIDS nė Kosovė
 
Prishtina
Sipas statistikave, nė Kosovė janė mė shumė se dyzet tė infektuar me HIV/AIDS
 
Rusia dhe vendet e tjera ish-komuniste tė Evropės Lindore janė paralajmėruar se janė nė prag tė njė krize serioze tė HIV/AIDS-it, nėse nuk marrin masa tė menjėhershme pėr ta vėnė nėn kontroll pėrhapjen e virusit HIV.

Njė raport i fundit i OKB-sė thotė se Evropa Lindore ka ritmet mė tė shpejta tė infektimit me HIV/AIDS nė botė, dhe nė shumė vende programet zyrtare tė parandalimit janė tė pamjaftueshme.

Nė Kosovė ndėrkaq numri i personave qė dihet se janė tė infektuar me virusin HIV/AIDS mendohet se ėshtė i vogėl.

Statistikat flasin pėr gjithsejt 47 tė infektuar qė nga paraqitja e sėmundjes pėr herė tė parė nė vitet "80.

Violeta Hyseni bisedoi me drejtorin e Departamentit tė Shėrbimeve Shėndetėsore nė Ministrinė e Shėndetėsisė, Arben Cami dhe fillimisht e pyeti si paraqitet gjendja me virusin HIV-AIDS nė Kosovė.

Cami: Pėr fat tė mirė numri me tė cilin ne disponojmė dhe tė dhėnat me tė cilat ne disponojmė tani pėr tani nė Ministrinė e Shėndetėsisė, nuk tregojnė njė nevojė pėr njė alarmim tė posaēėm lidhur me kėtė problem, pėr shkak se numri i personave tė infektuar me HIV ėshtė shumė i vogėl krahasur me tė gjitha vendet nė rajonin tonė, ndėrsa nė krahasim me vendet e Evropės Lindore dhe viset e tjera ku ky virus ka marrė pėrmasa tė mėdha ėshtė shumė, shumė mė i vogėl.

BBC: Cilat sipas jush janė arsyet qė Kosova ėshtė mė pak e prekur nga ky virus?

Cami: Sa i pėrket pse kemi njė gjendje tė kėtillė, ka njė mori arsyesh, ndoshta ėshtė nė pyetje njė numėr i madh i faktorėve pėrfshirė kėtu kulturėn, edukimin familjar dhe shumė ēėshtje tjera socio-kulturore tė cilat lidhen dhe kanė tė bėjnė mė kėtė problematikė, mirėpo tė flasėsh pėr rrezikun Kosovės, sidomos pas luftės ėshtė pothuajse i njejtė sikurse nė tė gjitha vendet tjera nė tė cilat ky virus dhe kjo sėmundje tanimė po merr mjaft viktima.

BBC: Cili ėshtė burimi i infeksionit tė kėtij virusi nė Kosovė?

Cami: Rastet e para janė paraqitur nė Kosovė herėt nė vitet "80 dhe kanė qenė punėtorė tanė qė kanė punuar nė botėn e jashtme, mirėpo nė kohėn e fundit ėshtė njė numėr nė rritje i personave tė afektuar nga virusi i HIV/AIDS-it, tė cilėt janė poashtu pėrdorues tė drogave dhe kombinimi i kėtyre dyjave paraqet njė problem tė madh pėr shėndetėsinė nė Kosovė.

BBC: A kanė qenė edhe ndėrkombėtarėt kėtu burim i infeksionit duke qene se numri i tė infektuarve pas luftės ėshtė mė i madh?

Cami: Ne nuk posedojmė tė dhėna qė ndėrkombėtarėt kanė qenė shkaktarė tė kėtyre rritjeve, mirėpo gjithsesi se lėvizja e lirė e popullatės, numri i shtuar i vizitorėve, qoftė i punėtorėve tanė tė cilėt pėr vite tė tėra nuk kanė qenė kėtu, por qoftė edhe i ndėrkombėtarėve, mund tė paraqesin njė burim infeksioni nga ky virus.

BBC: Ēfarė janė politikat shėndetėsore tė Ministrisė sė Shėndetėsisė pėr virusin HIV/AIDS?

Cami: Njė numėr i institucioneve shėndetėsore janė pajisur me pajisje tė nevojshme pėr tė detektuar kėtė virus, janė hapur tre qendra pėr testim dhe konsultim vullnetar, nė Prishtinė dhe Ferizaj.
Lajme të tjera:
Zgjedhjet e pėrgjithshme nė Kosovė mė 23 tetor
Gueheno viziton Mitrovicėn
Kreu i Komitetit Olimpik nė Athinė
Hidhet granatė nė shtėpinė e Rugovės
Albtelekomi ofron operator tė ri celular
Edhe BDI me kandidat tė vetin
Dy gjeneralė kroatė dorėzohen nė Hagė
Afati pėr deklarimin e pasurive po afron
'Kthimi' nuk u bind tė kthehet nė Kuvend
Masa tė reja kundėr trafikimit tė drogės

BBC Albanian
 
albanian@bbc.co.uk
 
 
 
BBC Copyright   ^^ Kthehu në krye Lajme nė 43 gjuhë >
 
Faqja kryesore | Rajoni | Shtypi evropian
Analiza | Diskutim | Frekuencat
 
Për ne | Na kontaktoni | Ndihmë | Deklarata mbi të dhënat private
 
 
© BBC Albanian, Bush House, Strand, London WC2B 4PH, UK