http://www.bbcalbanian.com

Botuar: E premte, 18 mars 2011 - 16:26 CET

Kadare: Nga shkrimtarėt mė tė suksesshėm

Ismail Kadare ėshtė nga shkrimtarėt mė tė suksesshėm shqiptarė, sidomos nė botė. Librat e tij janė pėrkthyer nė rreth 30 gjuhė tė botės.

Ai njihet pėr romanet e tij, por fillimisht u shqua pėr pėrmbledhjet me poezi.

Nė vitet 1960 ai u pėrqėndrua tek tregimet deri nė botimin e romanit tė tij tė parė, Gjenerali i Ushtrisė sė Vdekur.

Nė vitin 1996 ai u bė anėtar pėr jetė i Akademisė sė Shkencave Morale dhe Politike tė Francės.

Nė vitin 2005 ai mori ēmimin e parė ndėrkombėtar Man Booker.

Kadare ka qenė disa herė kandidat pėr Ēmimin Nobel nė Letėrsi.

Ai e ndan kohėn e tij midis Shqipėrisė dhe Francės.

BBC nė shqip e ka intervistuar shumė herė shkrimtarin Kadare.

Arben Manaj i BBC-sė bisedon me zotin Kadare nė shtator 1995.