BBCAlbanian.com
 
Botuar: E martë, 22 mars 2011 - 14:13 CET
 
Dërgoja një miku   Version i printueshëm
Teste të tjera të nevojshme për reaktorët në Japoni
 
Reaktori bërthamor në Fukushima
Avulli del nga reaktori bërthamor në Fukushima
Kablloit e rrymës janë rivendosur në uzinën bërthamore Fukushima në Japoni, e cila u dëmtua rëndë nga tërmeti dhe cunami i 11 marsit.

Megjithatë, zyrtarët thanë se duhen teste të tjera përpara se të hapet energjia elektrike.

Për momentin, uji deti po përdoret për të ftohur reaktorin numër 3.

Më herët puna u pezullua për të dytën herë brenda 24 orësh pasi nga reaktorë u pa të dilte avull dhe tym.

Niveli i radioaktivitetit u rrit për pak kohë dhe inxhinjerët u urdhëruan të largoheshin nga uzina.

Puna për të rivendosur rrymën në reaktorë filloi pak përpara agimit.

Në mbrëmje për herë të parë, kabllot e energjisë u lidhën në të gjashtë reaktorët.

Agjencia Ndërkombëtare për Energjinë Atomike thotë se situata mbetet ende shumë serioze.

Deri tani numri i viktimave ka shkuar në mbi nëntëmijë vetë.

MBi 12000 njerëz janë ende të zhdukur pas tërmetit prej 9 ballësh dhe cunamit që goditi pjesën verilindore të Japonisë.

Ndërkaq qeveria do të njoftojë masa të reja për të parandaluar që produktet ushqimore me radioaktivitet të dalin në treg.

Fshatarëve që jetojnë pranë uzinës bërthamore u është thënë të mos pijnë ujë nga çezma, për shkak të nivelit të lartë të jodit radioaktiv.

Gjatë fundjavës u zbulua se qumështi dhe spinaqi i prodhuar pranë uzinës Fukushima përmbante nivele radioaktiviteti, megjithëse nuk ishte në nivelet e dëmshme për jetën.

Qeveritë lokale u kanë kërkuar prodhuesve të qumështit dhe spinaqit që të mos i nxjerrin në shitje produktet e tyre.

OBSH ka thënë se nuk ka prova që produkte të ndotura të kenë mbërritur në vende të tjera.

Megjithatë Kina dhe Koreja e Jugut kanë thënë se do t'i forcojnë kontrollet mbi produktet japoneze.

 
 
LOKALE
Përpjekje për ftohjen e reaktorit japonez
17 mars 2011 | Faqja Kryesore
Gjermania mbyll disa uzina bërthamore
15 mars 2011 | Faqja Kryesore
Shpërthim tjetër në uzinën bërthamore
14 mars 2011 | Faqja Kryesore
Kriza më e rëndë nga Lufta II Botërore
13 mars 2011 | Faqja Kryesore
GJITHASHTU
 
 
Dërgoja një miku   Version i printueshëm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu në krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>