BBCAlbanian.com
 
Botuar: E hënë, 21 mars 2011 - 11:58 CET
 
Dërgoja një miku   Version i printueshëm
Mbreti i Bahreinit flet për komplot
 
Pamje nga protestat e mëhershme në Bahrein
Marrëdhëniet Iran-Bahrein janë tensionuar prej protestave
Mbreti i Bahreinit thotë se është zbuluar një komplot kundër vendit të tij dhe se është i mbështetur nga jashtë.

Kjo deklaratë vjen në kohën kur vendi ka gati një muaj që përjeton protesta anti qeveritare.

Mbreti Hamad bin Isa al-Khalifa falenderoi trupat nga vendet fqinje, kryesisht nga Arabia Saudite, që ishin dislokuar në vend javën e kaluar për të shtypur trazirat.

Mbreti nuk ka dha hollësi se kush fshihej prapa komplotit të pretenduar.

Ditët e fundit lidershipi sunit i Bahreinit ka akuzuar Iranin për ndërhyrje në punët e brendshme.

Marrëdhëniet mes të dyja vendeve janë acaruara. Ata ka rikthyer në vend ambasadorët përkatës dhe ka përzënë nga vendi diplomatë të tjerë.

Irani që ka shumicë shiite, ka dënuar vdekjen e protestuesve shiitë në demonstratat pro demokracisë në vend.

Demostruesit, të cilët janë shumica nga popullsia shiite, kanë kërkuar reforma politike nga sundimtarët sunitë të Bahreinit.

 
 
LOKALE
Princi jep urdhër të largohen tanket
19 shkurt 2011 | Faqja Kryesore
Irani denoncon trupat në Bahrein
15 mars 2011 | Faqja Kryesore
Vendoset ora policore në Bahrein
16 mars 2011 | Faqja Kryesore
GJITHASHTU
 
 
Dërgoja një miku   Version i printueshëm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu në krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>