BBCAlbanian.com
 
Botuar: E premte, 18 mars 2011 - 15:40 CET
 
Dërgoja një miku   Version i printueshëm
Disa dhjetëra të vrarë në Jemen
 
Ali Abdullah Saleh
Ali Abdullah Saleh ka rreth 30 vjet në postin e presidentit të Jemenit
Persona të armatosur kanë hapur zjarr mbi një demonstratë të madhe anti-qeveritare në kryeqytetin e Jemenit, Sana duke vrarë më shumë se 30 vetë.

Të paktën 140 vetë njoftohet të jenë plagosur.

Njoftimet bëjnë të ditur se snajperë që ishin pozicionuar në tarracat e ndërtesave qëlluan mbi turmat pas lutjeve të së premtes.

Forcat e sigurisë ishin duke u përpjekur për t'i larguar njerëzit nga sheshi ku ishin mbledhur.

Protestuesit kërkojnë dorëheqjen e presidentit Ali Abdullah Saleh, që ka më shumë se 30 vjetë në pushtet.

Presidenti i Jemenit, ka deklaruar se do të hartoet një kushtetutë të re dhe se vendi do të ketë një sistem të ri parlamentar.

Ai ka premtuar gjithashtu se nuk do ta zgjasë mandatin dhe as do t'ia kalojë postin të birit.

Popullsia në Jemen ankohet për varfërinë në rritje, sidomos në mesin e të rinjve si edhe për mungesën e lirive politike.

Më shumë se 40% e popullsisë jeton me më pak se 2 dollarë në ditë.

Vendi është shënuar edhe nga probleme që kanë të bëjnë me sigurinë, ku përfshihen një lëvizje separatiste në jug dhe një kryengritje e rebelëve shiitë në veri.

 
 
LOKALE
Kushtetutë e re për Jemenin
10 mars 2011 | Faqja Kryesore
Protesta dhe anti miting në Jemen
03 shkurt 2011 | Faqja Kryesore
Protesta masive në kryeqytetin e Jemenit
27 janar 2011 | Faqja Kryesore
Presidenti i Jemenit përjashton rikandidimin
02 shkurt 2011 | Faqja Kryesore
GJITHASHTU
 
 
Dërgoja një miku   Version i printueshëm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu në krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>