BBCAlbanian.com
 
Botuar: E premte, 18 mars 2011 - 16:03 CET
 
Dërgoja një miku   Version i printueshëm
Hetohet kompania Air France
 
Bishti i avionit Air France
Avioni me 228 vetë në bord, shkonte nga Rio de Janeiro në Paris
Një gjykatës francez vendosi që të hetohet kompania Air France lidhur me aksidentin mbi oqeanin Atlantik në 2009.

Në këtë aksident ajor humbën jetën 228 vetë, që fluturonin nga Rio de Zhaneiro për në Paris.

Prodhuesi i avionit Airbus, u vendos të hetohej për të njëjta akuza ditën e enjte.

Kutia e zezë e avionit nuk u gjet dhe arsyet e aksidentit nuk janë bërë ende të qarta.

Megjithatë mendohet se sensorët e shpejtësisë së ajrit kishin dhënë rezultate të pasakta.

Avioni francez, Air France që u zhduk mbi Atlantik kishte dërguar 24 mesazhe disa minuta përpara se të rrëzohej, njoftuan hetuesit francezë.

Ata thanë gjithashtu, se funksioni i pilotit automatik nuk ishte vënë në punë, por nuk mund të sqaronin nëse nuk punonte apo nuk ishte ndezur fare.

Meteorologët thanë asokohe, se nuk kishte prova që të tregonin se stuhia, me të cilën ishte përballur avioni ishte e jashtëzakonshme për sezonin.

 
 
LOKALE
Gjendet bishti i avionit Air France
09 qershor 2009 | Faqja Kryesore
Dalin fakte për avionin e rrëzuar francez
06 qershor 2009 | Faqja Kryesore
Gjenden në Atlantik mbeturinat e avionit
03 qershor 2009 | Faqja Kryesore
Regjistruesit e avionit 'mund të mos gjenden'
03 qershor 2009 | Faqja Kryesore
Dallohen copëza gjatë kërkimit për avionin
02 qershor 2009 | Faqja Kryesore
GJITHASHTU
 
 
Dërgoja një miku   Version i printueshëm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu në krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>