BBCAlbanian.com
 
Botuar: E hėnė, 21 mars 2011 - 16:44 CET
 
Dėrgoja njė miku   Version i printueshėm
BBC mbyll shėrbimin nė shqip
 
Shėrbimi Botėror i BBC-sė
BBC nė shqip mė 28 shkurt 2011 ndėrpreu transmetimet nė radio pėr dėgjuesit nė Shqipėri, Kosovė, Maqedoni e gjetkė, 18 vjet pas rifillimit tė transmetimeve.

Shėrbimi Botėror i BBC-sė mbylli shėrbimet nė pesė gjuhė - maqedonisht, portugalisht pėr Afrikėn, serbisht, dhe shqip si edhe shėrbimin nė anglisht pėr rajonin e Karaibeve.

Kjo ishte pjesė e reagimit ndaj shkurtimeve nė financimin nė formė granti nga Ministria e Jashtme e Mbretėrisė sė Bashkuar.

Drejtori i Lajmeve Globale tė BBC-sė Peter Horrocks tha: "Kėto mbyllje nuk janė pasqyrim i punės sė shėrbimeve apo programeve individuale. Ato janė jashtėzakonisht shumė tė rėndėsishme pėr audiencat e tyre dhe pėr BBC-nė."

BBC nė shqip 1940-67 ... 1993-2011

BBC ėshtė munduar gjatė viteve tė jetė njė burim i besueshėm, i paanshėm, i saktė informacioni.

BBC nė shqip rifilloi tė transmetonte kur nė Shqipėri po hidhte rrėnjė sistemi shumėpartiak, kur nė Kosovė po shtohej shtypja e regjimit serb tė Milosheviqit.

BBC ka qenė dėshmitare e shumė ngjarjeve tė rėndėsishme pėr shqiptarėt nė kėto vite: ngritja e demokracisė, trazirat sociale nė vitin 1997 nė Shqipėri, bombardimet e NATO-s ndaj Serbisė nė vitin 1998-1999, arritja e ėndrrės sė Kosovės pėr pavarėsi nė vitin 2008, konflikti i armatosur nė Maqedoni nė vitin 2001.

1940 - Nisin pėr herė tė parė transmetimet nė radio tė BBC nė shqip si pjesė e luftės propagandistike gjatė Luftės sė Dytė Botėrore.

1967 - Seksioni shqiptar i BBC-sė mbyllet pasi qeveria britanike i pret shpresat pėr rėnien e regjimit komunist nė Shqipėri. Arsyeja zyrtare ishte shkurtimi i fondeve.


Ekipi i BBC-sė nė Londėr nė vitin 1993
Ekipi i BBC nė shqip 1993

1993, 28 shkurt - Rifillojnė transmetimet nė radio nė gjuhėn shqipe me njė ekip gazetarėsh nga Shqipėria, Kosova, e Maqedonia. BBC nė shqip transmeton nga Londra, me korrespondentė nė Tiranė, Prishtinė, Shkup, Athinė, Beograd, Romė, Ulqin, Zagreb. Mė vonė edhe korrespondentė nė SHBA, Belgjikė, Gjermani.

1993 ... - Hapja e BBC nė shqip u mirėprit nė rajonet shqiptare. Nė Shqipėri janė vitet e konsolidimit tė sistemit shumėpartiak. BBC ishte njė zė alternativ i informacionit dhe njė model i medias perėndimore. Nė Kosovė mungonte zėri shqip kur ishin mbyllur radiotelevizioni i Prishtinės dhe gazeta Rilindja. Presidenti i Shqipėrisė Sali Berisha dhe i Kosovės Ibrahim Rugova vlerėsojnė BBC nė shqip.

1993-1995 - BBC nė shqip vazhdon punėn nė kohėn e mbylljes totale tė institucioneve tė Kosovės dhe thellimit tė shtypjes nga regjimi i Milosheviqit.

1994 - Nisin fėrkimet e para tė BBC-sė me autoritetet e qeverisė sė presidentit Berisha. Si rezultat i acarimit tė marrėdhėnieve me autoritetet nė Tiranė nuk pėrtėrihet kontrata pėr transmetimet e BBC-sė nė valė tė mesme.

1995 - Niveli i audiencės nė Shqipėri vijon tė jetė rreth 45% e popullsisė - njė rekord i Shėrbimit Botėror tė BBC-sė.

Qytetarėt e indinjuar sulmojnė bazat ushtarake, grabisin armė, madje edhe tank
Makina shtetėrore u shpėrbė gjatė trazirave mė 1997
1996-1997 - Lajmet e BBC-sė nga Vlora dhe jugu i Shqipėrisė janė ndėr burimet e rralla tė informacionit nga ajo zonė e nxehtė, pėr shkak tė protestave tė dhunshme pas rėnies sė skemave piramidale. Autoritetet besojnė se BBC nė shqip ėshtė pjesė e njė komploti pėr tė rrėzuar qeverinė nė Tiranė. Deklaratė nė parlament e shefit tė SHIK-ut.

1997-1998 - BBC nė shqip vazhdon transmetimet nė Kosovė nė kohėn e bllokadės totale informative dhe nė kohėn e demonstratave tė kėsaj periudhe. BBC-ja nė Kosovė transmeton e para lajmin pėr daljen e pjestarėve me uniformė tė UĒK-sė.

Refugjatė kosovarė
Forcat serbe pėrzėnė qindra mijė kosovarė

1999 - BBC-ja ishte ndėr tė parat qė njoftonte drejtpėrdrejt pėr masakrėn e Reēakut. Korrespondentėt nė Kosovė janė ndėr tė parėt qė njoftojnė pėr masakrėn e Drenicės dhe vrasjen e Adem Jasharit. Makina policore e Milosheviqit vė nė zbatim operacionin pėr pėrzėnien e shqiptarėve nga Kosova.

1999, mars - NATO fillon bombardimet ndaj Serbisė si reagim i shtypjes sė shqiptarėve nga presidenti serb Milosheviq.

1999-2004 - BBC nė shqip ėshtė njė zė me autoritet nė pėrhapjen e informacionit pėr zhvillimet nė Kosovė. Vendosja e Kosovės nėn protektoratin e OKB-sė (UNMIK) nuk u pranua nga pakica serbe atje. Marrėdhėniet e serbėve me shqiptarėt janė tė tensionuara.

2001 - Shpėrthen konflikti i armatosur nė Maqedoni. BBC sjell njoftime nga terreni, zėrat e politikanėve dhe njerėzve. Radioja Shtetėrore Maqedonase, ndėrpret transmetimin e programeve tė BBC-sė. Marrėveshja e Ohrit i jep fund konfliktit.

Presidenti Moisiu dekoron BBC nė shqip
Shefja rajonale e BBC Zdenka Krizman merr dekoratėn pėr BBC nė shqip
2005, shkurt - Presidenti i Shqipėrisė Alfred Moisiu i akordon BBC nė shqip medaljen "Pėr merita tė veēanta civile". Nė motivacionin shoqėrues thuhet: "Pėr kontributin historik qė nga Lufta e Dytė Botėrore e nė vazhdim, pėr informimin e ndėrgjegjėsimin e publikut shqiptar pėr ngjarjet dhe zhvillimet e vendit dhe ato ndėrkombėtare, pėr rolin aktiv nė zhvillimet kombėtare e transformimet demokratike nė Shqipėri si dhe pėr ndihmesėn e dhėnė nė forcimin e miqėsisė e tė lidhjeve midis Britanisė e Shqipėrisė."

2008, shkurt - Kosova shpall pavarėsinė. Ajo njihet menjėherė nga Shqipėria, vendet kryesore perėndimore, pėrshfshirė SHBA-nė, dhe shumica e vendeve tė BE-sė. Njė vit mė vonė, Gjykata Ndėrkombėrtare e Drejtėsisė vendos se pavarėsia ishte nė pėrputhje me ligjet ndėrkombėtare.

Shqipėria bėhet anėtare e NATO-s
Shqipėria bėhet anėtare e NATO-s
2008, prill - Shqipėria bėhet anėtare me tė drejta tė plota e NATO-s. Kjo ishte njė shenjė e pėrparimit tė Shqipėrisė drejt demokracisė dhe afrimit mė pranė BE-sė.

2011, janar - Shėrbimi Botėror i BBC njofton se do tė mbyllė shėrbimin nė shqip pėr shkak tė shkurtimeve financiare. Drejtori i Lajmeve Globale tė BBC-sė Peter Horrocks tha: "Kjo ndodh thjesht sepse duhet tė bėhen kursime pėr shkak tė shkallės sė shkurtimeve nė financimin nga Granti pėr Shėrbimin Botėror tė BBC-sė nga Ministria e Jashtme e Mbretėrisė sė Bashkuar dhe ne duhet tė pėrqėndrojmė pėrpjekjet tona nė gjuhėt ku ekziston nevoja mė e madhe dhe ku ne kemi ndikimin mė tė madh."

Prezantuesit Majlinda Zeqiri dhe Seladin Xhezairi nė emisionin e fundit tė BBC nė shqip
Emisioni i fundit i BBC nė shqip

2011, 28 shkurt - BBC nė shqip transmeton emisionin e fundit nė radio, pikėrisht 18 vjet pasi rifilloi transmetimet.


Disa komente pas mbylljes sė BBC nė shqip

BBC nė shqip ka qenė pėr mua burimi mė i besueshėm pėr ato qė kanė ndodhur nė Shqipėri. Kam qenė dėgjues i rregullt nė radio dhe internet qė nga ditėt e para tė transmetimit. Nė pėrgjithėsi mendoj se i ka dhėnė demokracisė dhe informimit nė Shqipėri njė ndihmesė domethėnėse. Meqe jetoj nė Britani i kuptoj problemet financiare qė kan ēuar nė kėtė vendim por shpresoj qė shėrbimi nė internet tė vazhdojė.
A. Gjika, Gloucester, Britani e Madhe

Njė lajm aspak i kėndshėm, por qė duhet mirėkuptuar. Unė shpreh falenderimet mė tė thella popullit dhe Qeverisė sė Britanisė sė Madhe pėr kontributin qė kanė dhėnė pėrmes financimit tė njė projekti tė tillė! Unė besoj se ia ka vlejtur shumė dhe sukseset janė tė shumta! Patjetėr qė ky medium do tė mungojė shumė! Falem nderit BBC! Falem nderit Britani!
Jeton Demi, Prishtinė

Me tė vėrtetė mė vjen shumė keq pėr kėtė lajm. Tani dihet qė ėshtė biznes por nji qė e tillė duhet tė ndihmohet edhe nga Tirana pėr ta mbajtur gjuhėn shqipe nė BBC.
Luan Hoxhaj, Pragė, Republika Ēeke

Mbyllja e BBC-sė do tė krijojė pa dyshim njė boshllėk tė madh nė skenėn mediatike shqiptare. Jo se s'ka media tė tjera, por sepse ėshtė e vetmja qė s'i shkeli asnjėherė standardet dhe se nė periudhėn mė tė errėt mediatike tė Shqipėrisė tė viteve 90 tregoi se si bėhet gazetari.
Anila, Tiranė

Na vjen shumė keq qė po na e mbyllni BBC-nė. Na vjen shumė keq qė mė nuk do ta kemi programin Zigzag tė cilin e kam dėgjuar rregullisht. E dėgjova bacėn Adem mbrėmė. Faleminderit atij dhe gazetarit Seladin Xhezairi
Krenar Qerimi, Prishtinė

BBC ishte njė zė nė morinė e medias shqip, por fatkeqėsisht nuk ishte njė zė ndryshe. Sidomos pėr shume nga ngjarjet qė kanė shėnuar 20 vitet e tranzicionit tė dhimbshėm shqiptar nė tėrėsinė e tyre lajmet e BBC-sė nuk kanė qenė aspak asnjėanėse. Ka sunduar pėrgjithėsisht njė frymė pro-socialiste. Me kujtohet kur kam qenė gazetar nė Shqipėri se si ja hodha paq nga njė grup hajdutėsh vetėm pse u thashė se punoj pėr BBC-nė. Nė tė vėrtetė punova disa vite me vonė si stringer i BBC-sė, por asnjėherė nuk mė pati dhėnė kėnaqėsinė qė me jepte tė shkruarit nė median e pavarur. BBC, por seksioni shqip, ėshtė nė vendet e para nė industrinė e informacionit nė botė dhe unė e ndjek gjithmonė me kėnaqėsi. Ne komentin tim nuk dua tė pėrfshij gazetarėt qė vėrtet i kanė shėrbyer lajmit si i tillė, por atė pjesė tė politizuar qė s'kanė asgjė tė pėrbashkėt me kėtė zanat.
Ndriēim, Montreal, Kanada

Nė fakt BBC-ja, ka qenė radio e qytetit tonė, sepse e kemi ndjekur shumė, dhe i ka kushtuar vemendje Kukėsit. Mbyllja ėshtė lajmi mė i keq qė ka dhėnė BBC-ja dhe fatkeqėsisht pėr vete. Profesionistė tė tillė rrallė gjenden. Urime gjithė stafit pėr atė qė na kanė dhėnė dhe ēdo tė mirė pėr ta.
Sula, Kukės

Do tė na mungojnė zėrat fantastike qė keni pasur. Zėrat e Nitajt, Gurit, Manajt, Furxhiut dhe gjithė tė tjerėve. Do t'na marr malli. Ju lumtė pėr punėn qė keni bėrė. Paēi fat!
Xani, Prishtinė

Mė vjen keq pėr kolegėt e mi tė mrekullueshėm dhe pėr punėn e madhe qė kanė bėrė nė BBC nė Shqip. Megjithatė, mendoj se ėshtė e domosdoshme tė ekzistojė njė staf pėr kėtė gjuhe brenda seksionit shqip. Pėr mua personalisht, do tė ishte me shume vend, qė tė bėhej shkurtim i stafit duke mbajtur nė redaksi njė numur mė tė vogėl punonjėsish dhe korrespondentėsh. Kėshtu qė puna do tė vazhdojė sėrisht shumė mirė siē ka qenė. Thjesht, njė shkurtim i vendeve dhe qendrimi nė redaksi i disa gazetarėve qė janė mė tė aftė dhe qė dinė tė punojnė vėrtet. Megjithatė, ju uroj ēdo tė mirė dhe sėrisht keni pėr tė gjetur vendin qė meritoni. Askush nuk ju zėvendėson. Urime nga Kina.
Edison Myrteza, Pekin

Me keqardhje e lexoj kėtė lajm. Nuk e kam tė qartė pėrse nuk do ket mė transmetim nė gjuhėn shqipe? Nė fakt, kam qenė dėgjuesja e rregullt e kėtij burimit sa isha nė Kosovė. Tani me duket se duhet tė dėgjoj nė gjuhė tė tjera.
Linda Mullaliu, Valencia, Spanjė

BBC ka qenė njė prej burimeve tė sakta dhe tė besueshme tė informimit, tė cilėn e kam dėgjuar rregullisht pėrmes radios lokale, radio Premiera nė Kamenicė. BBC vėrtetė nė shqip, do t'i mungojė shumė informimit tė shpejtė, tė saktė dhe tė besueshėm.
Endi Haxhiu, Kamenice, Kosovė

Keni qenė shumė tė mirė dhe tė dobishėm bash nė kohėn kur kemi pas shumė nevojė pėr njė shėrbim si BBC. Ju falemnderit!
Agron Kelmendi, Trento, Itali

Ka dhėnė njė kontribut informues para edhe gjatė luftės nė Kosovo dhe ka qenė i mrekullueshėm... Faleminderit pėr kontributin tuaj qė dhatė gjatė tėrė kohės kur Kosova kishte nevojė pėr ju!
Muhamet Kashtanjeva Kontanz, Gjermani

Kam qenė lexues dhe dėgjues i rregullt i BBC shqip. Nuk po ju kuptoj pse po e bėni kėtė, por njė send po e di se nė shpirtin tim do tė jetė njė vrimė e madhe se kam humbur njė informator tė lajmeve nė gjuhėn shqipe. Andaj me keqardhje po ju them se nuk pajtohem me kėtė lajm nga ju, njėkohėsisht ju pėrshendes dhe ju falenderohem pėr tė gjithēka keni bėrė deri sot. Me njė fjalė, Zoti ju bekoftė pėr punėn tuaj! Respekt nga dėgjuesi shumėvjeēar nga Franca.
Xhemajl Idrizi, Mainvilliers, Francė

Mė vjen shumė keq qė BBC nė shqip do tė mbyllet. Njė "zė i lirė" mė pak nė mediat shqiptare. Mė vjen dhe keq pėr punonjėsit shqiptarė, qė tani mbeten pa punė. Ju uroj tė gjithėve fat dhe sukses nė gjetjen e njė pune tė re!
A. P. Gjermani

Plotėsisht pajtohem me Ministrinė e Jashtme se nuk ja vlen te merren me Ballkanin Perėndimor se nuk ja vlen tė merren me ta.
Lutfi Syla, Londėr, Britani e Madhe

Jam njė dėgjuese e rregullt e radio BBC. Lajmet & programet tuaja janė tė paanshme, njė nga elementet mė tė rėndėsishme nė etikėn profesionale tė gazetarisė. Kjo ėshtė njė nga arsyet qe BBC vazhdon tė mbetet stacion elitar.
Albana Kadria, Krumė, Shqipėri

Kjo ėshtė gjėja mė e mirė qė ka ndodhur. BBC na ishte bėrė pėr shumė vite si shtojca e Zėrit tė Popullit.
Anonim

Shėrbimi Shqip i BBC nuk ka qenė asnjėanės. Krejt ndryshe nga BBC nė anglisht, BBC nė shqip ka qenė shtojcė e propagandės komuninste. Mė bėhet qejfi qė shėrbimi mbyllet. Jo para tė takspaguesve pėr ekstremistėt a majtė!! I totally agree with decision for closing the branch of BBC in Albanian! Quite unlike the BBC in English BBC in Albanian has been biased after 1990 supporting ex-communist. The service has been hijacked by Albanian "Sigurimi".
Genc, Kanada

Pėrshėndetje, BBC. A do te myllet edhe web-faqeja e BBC nė shqip? Unė, mendoj se edhe pse Kosova ėshtė e varfėr kish me qenė mirė me i bėrė kėrkesė qeverisė tė Kosovės me financu programin e BBC nė shqip. Kosova ka nevojė me pas media edhe jasht Kosovės. Kaloni mirė.
Nebi Shala, Prishtinė

BBC ka qenė, ėshtė e do tė jetė mė e mira dhe me keqardhje mėsoj qė do tė mbyllė shėrbimin nė shqip. Unė do tė vazhdoj tė ndjek BBC-nė nė anglisht si tė vetmin burim tė vėrtetė informacioni. Faleminderit BBC-sė pėr sa ka bėrė e bėn pėr emancipimin e mendimit tonė.
Kastriot Haxhiaj, Ankara, Turqi

Pa informacione britanike, bota do tė jetė nė problem tė madh.WITHOUT BRITISH INFORMATION,THE WORLD WILL HAVE A BIG TROUBLE.
Anonim

Sipas mendimit tim BBC-ja nuk ėshtė duke vepruar mirė!
Flamur Bublica, Lipjan

Shumė, shumė keq. Ėshtė i vetmi kanal qė na pasqyron tė vėrtetėn dhe me objektivitet pėr gjerat qė ndodhin rreth vendit tonė dhe nė botė. Sidomos emisioni i orės 5 mbasdite kur ne kthehemi nga puna. Mjerė ne tu nėnshtrohemi kanaleve shqiptare ku zėrin mė shumė e ngrenė ata analistė qė po bėjnė biznes duke ēoroditur popullin me lajme nga mė tė ēuditshmet. Mbyllja e BBC ėshtė dhe njė lajm i mirė pėr kėta operatorė qė tani do livadhisen pa njė konkurencė.
Hektor Brahimi, Lazarat-Gjirokastėr

Tė dyja argumentat e parashtruara deri tani pėr mbylljen e 5 programeve tė gjuhėve tė huaja: nevoja pėr kursim dhe pėr ristrukturim tė organizimit tė BBC-sė si stacion global nė kushtet e globalizimit janė thjesht vetėkontradiktues, e pėr kėtė arsye thjesht vetėjustifikime pa kurrfarė baze. Sė pari kursimet e arritura nė kėtė mėnyrė janė qesharake, sidomos nė krahasim me humbjet, sepse viktima tė kursimeve janė jo vetėm dėgjuesit e zonave tė prekura, por dhe BBC vetė dhe gazetaria e pavarur. Nė konkurencėn pėr rritje tė zonave tė influencave, nuk do tė jetė ēudi, qė ky boshllėk i krijuar nga BBC tė zihet nė tė ardhmen e shpejtė nga radio boterore tė ekonomive nė rritje, si ajo kineze, braziliane, indiane apo dhe ruse. Se ē'ndikim do tė mund tė kishte ky zhvillim nė traditat e brishta tė gazetarisė sė lirė nė zonat e prekura, mbetet tė vlerėsohet. Sė dyti, teza qė globalizimi prėkundėr pohimeve tė bėra fillimisht nuk minimizon rėndėsinė e zonave e lokaleve tė ndryshme, siē pretendojnė drejtuesit e BBC-sė pėr tė justifikuar shkurtimet e bėra, por kėto pėrkundrazi nė rezistencė kundėr globalizimit jane bėrė gjithnjė e mė tė rėndėsishme ėshtė tashmė e padiskutueshme nė sociologjinė moderne. Prandaj dhe epoka e globalizimit karakterizohet nė fund tė fundit nga dy tipare kontradiktore, rritja e karakterit global dhe lokal tė jetės sociale nė pėrgjithėsi, e nė kėtė kuadėr, dhe tė mediave. Si konkluzion mbetet pėrshtypja, se shkurtimet duhen kuptuar mė shumė si njė eksperiment ad hoc i bėrė, pėr t'ju pėrshtatur formave tė reja tė mediave, si Internet, dhe mundėsive tė ndryshme tė lidhjes me to. Por the presupozimi, se nė kėto kushte, rėndėsia e radios minimizohet, ėshtė i gabuar. Media nė epokėn globale karakterizohet nga shumėllojshmėria e formave tė saj, ku asnjė nuk zėvendėson tjetrėn, por kėto ekzistojnė pranė njėra-tjetrės, pėr tė mundėsuar nė kėtė mėnyrė njė informacion mė tė plotė.
Starikow, Gjermani

Pse nuk do tė ketė me hiq lajme nė gjuhėn shqipe, as korrespodenta nga Kosova e nga Shqipria?
Albana Meha, Prishtinė

Mė vjen keq qė shėrbimi Botėror i BBC-sė do tė mbyllė shėrbimin pėr shqip. Shqiptarėt e kanė pasur si frymėzim e shpresėdhėnės pėr njė tė ardhme mė tė mirė ēdo informacion qė mernin nga BBC-ja gjatė kohės sė diktaturės komuniste e tė sotmes demokraci allakomunistėsh. Mendoj se bixhozi bankaro-finaciar tė marrė ndėshkimin qė meriton e jo tė kalohet duke sakrifikuar mjete qė tė frymėzojnė e tė informojnė pėr mirėsi. Me kėtė panoramė shkurtimesh lind pyetja; po me financierėt e manaxherėt qė sollėn krizėn financiare i janė dhėnė drejtėsisė pėr kėto shkelje qė vijnė nė emėr tė babėzisė e pangopėsisė pėr para? Me bixhozxhinj e rendės pas lekut tė pamerikuar qė vazhdojnė tė diligjojnė nė banka e financa vėshtirė se rimėkėmbet ekonomia. Njė shtėpi pa rregulla e pėrgjegjėsi ėshtė si njė, shtėpi pa tjegulla e familjarėt nė mėshirė tė fatit. Turp, ortakeri apo miopi e papėrgjegjshmėri politike, apo rendje pas lekut.
Patriot Demokrati, Durrės

Kėtė lajm e kam pranuar me keqardhje dhe neveri. Thjesht kam qenė i shokuar. Ne shqiptarėt jemi me anglofilė se gjithkush tjetėr nė Europė dhe mendoj se tė fundit e kemi merituar kėtė. Derisa nė njė anė ky vendim arbitrar arsyetohet me shpenzime nė anėn tjetėr nuk hezitohet te ngritet paga e nje palaēoje si tipi i JEREMY CLARKSON nga emisioni papėrmbajtėsor Top Gear.
Lulzim Behluli, Preshevė, Serbi

BBC ka plan-programin e vet dhe me siguri do tė vendosė atė qė don. Do tė kisha lutur udhėheqėsinė e BBC qė tė na japė shans edhe pėr disa vite neve shqiptarėve tė Ballkanit qė ta na lejojė tė kemi programe nė shqip sepse siē dihet nė Ballkan me mė shumė probleme ballafaqohet kombi shqiptar. Shqiptarėt kudo nė botė me lajme mė tė sakta dhe mė korekte informohen nėprėmjet BBC-sė shqip. Edhe njiher lus udhėheqėsinė e BBC tė mendoje mirė dhe pėr kėtė vendim ku presim nji pėrgjigje pozitive.
Rexhep Abazi, Melbourne, Australi

Ndjej keqardhje qė programi shqip i BBC-sė do tė mbyllet . BBC-nė nė shqip e kam degju vazhdimisht. Nė vitet 90 ishte ndėr tė paktat media tė sakta qė na jepte informacione tė paanshme nė Shqipėri. Pėr mendimin tim mbyllja e programit tė BBC nė shqip do tė krijojė njė boshllėk nė fushėn e informimit mbarė shqiptare. Gjithsesi i jam mirėnjohės BBC-sė dhe nė veēanti sektorit shqip tė saj pėr atė qė kanė bėrė deri me sot . Ju uroj suksese dhe gjithė tė mirat!
Gjon Kulla, Burnaby, Kanada

Jeni shum tė mir nė infomacionin televiziv. Na keni kėnaqur me tė rejat qė shohim nga ju.
Jani Ndoj, Lerapetra, Greqi

Nuk ėshtė ēudi qė BBC-ja zgjedh tė mbyllė transmetimet e BBC-sė nė shqip. Etiketimi dhe stereotipizimi i "shqiptarėve kriminelė" ėshtė provė e mjaftueshme e asaj qė mendon media britanike pėr Shqipėrinė dhe qytetarėt e saj. (It is no surprise that the BBC would choose to end the the broadcasting of the BBC Albanian. The Labelling and Stereotyping of "Criminal Albanians" is evidence enough of what the British Media think of Albania and its citizens.)
Robert Prezi, Bristol

Unė e dėgjoj dhe e lexoj BBC-nė dhe pėr fat tė keq mė duhet ta shkruaj kėtė nė anglisht meqė BBC-ja nuk ofron shqip mė. (Nuk ka kush ta pėrkthejė pėr drejtuesit anglishtfolės). Unė isha krenar dhe kisha njė ndjenjė pranimi ndėrsa lexoja BBC-nė krahasur me pjesėn tjetėr tė agjencive tė lajmeve. Ka njė farė ndjenje besnikėrie qė krijon pėr njė agjenci lajmesh qė vendos lidhje me klientin dhe gjėja mė e mirė qė bėri BBC-ja ishte tė ofronte lajme nė gjuhėn time. BBC-ja ėshtė njė agjenci e pavarur lajmesh tek e cila mund tė kisha besim meqė besoja se ajo nuk ishte e ndikuar nga ndonjė parti politike. Jam tepėr i zhgėnjyer qė BBC-ja nė shqip ishte njė nga gjuhėt qė duhej mbyllur meqė Shqipėria ėshtė nė mesin e ngjarjeve tė rėndėsishme qė po ndodhin nė atė rajon qė mund tė ndikojnė nė pjesėn tjetėr tė botės. Nė kohė si e tashmja kur Kosova ende nuk njihet nga OKB-ja e BE-ja, Maqedonia qė shkel ligjet e tė drejtave tė njeriut dhe diskriminon shqiptarėt, vetė Shqipėria nė krizė politike. Ballkani ėshtė njė pikė e nxehtė pėr lajme dhe njerėzit kanė nevojė tė informohen mirė qė tė marrin vendime mė tė mira. Dhe kjo ėshtė koha kur BBC-ja tėrhiqet dhe i lė dėgjuesit e saj nė shurdhėsi. Unė po shkruaj dhe shpresoj se kjo do tė shkojė tek njerėzit e duhur dhe ta rishqyrtojnė vendimin pėr tė mos ofruar shqip. (I listen and read BBC and unfortunately I have to write this in English since BBC doesn't offer Albanian any more. (No one to translate it to the English speaking management) I was proud and felt a sense of acceptance while reading BBC compared to the rest of the news agencies. There is a certain feeling of loyalty that you build for a news agency that relates to the costumer and the best way that BBC did it was offering the news in my own language. BBC is an independent news agency that I could trust since I believed that it was not influenced by any political party. I am extremely disappointed that Albanian was one of the languages that needed to be cut since Albania is in the middle of such important events happening in that region that can effect the rest of the world. At times like right now where we have Kosovo still not recognized by UN and EU, and Macedonia braking human right laws and discriminating Albanians, Albania itself in political crisis. The Balkans! is a hot spot for news and people need to be well informed so that they can make better decisions, this is the time where BBC backs out and leaves their listeners in silence. I am writing and hoping this will get to the right people and reconsider the decision of not offering Albanian. Best Regards Beniamir Shehu)
Beniamir Shehu, Connecticut, SHBA

Njoftim i trishtuar. E kemi ndjekur BBC edhe nė kohėt kur tė fusnin nė burg pėr njė gjė tė tillė nė Shqiperi dhe ka qenė njė nga burimet mė tė besueshme tė informacionit. Faleminderit BBC ne Shqip!! And good luck!
Haki Shpata, Ēicago, SHBA

Konsideroj se opinionit shqiptar, me rastin e mbilljes si sesionit ni gjuhin shqipe, do ti mbyllet dritarja kryesore dhe mė e besueshme e informimit pėr ndodhit nė mbarė botėn.
Anonim

Ju lutemi shumė mos e mbyllni se janė tė vetmet qė na kanė ngelur dhe nuk e dimė se si do tė bėjmė pa lajme.
Ali, Tiranė

Do tė mbyllet si BBC pėrfundimisht ... ?
Ilir

Me keqardhje e morėm lajmin se kėtė fund muaj do tė ndėrpritet transmetimi nė gjuhėn shqipe. Sa ėshtė e dhimbshme dhe nostalgjike, nė tė njėjtėn kohė ėshtė shpresėdhėnėse duke pasur parasysh se BBC mundėson transmetimin nė gjuhen e atyre kombeve dhe popujve qė ndodhen nė kriza. Tash e dimė se Shqiptarėt mė nė fund u faktorizuan dhe jemi duke ecur me kėmbėt tona tė sigurt drejt njė tė ardhme euroatlantike. Ju faleminderit pėr pėrkrahjen e dhėnė gjatė kėtyre viteve, zoti e bekoftė Mbreterinė e Bashkuar. Ju jemi borxhlinj pėrgjithmonė.
Albin Ismaili, Prishtinė

Me vjen shumė keq dhe nuk kuptoj arsyen e kėtij ndryshimi. Shpresoj qė arsyeja tė jetė e shumta ekonomike. Sidoqoftė i uroj fat dhe suksese stafit tė seksionit nė shqip.
Aleks Duraku, Bologna, Itali

Ndjej keqardhje t madhe pėr mbylljen e BBC-s, personalisht mendoj se skenės mediale shqiptare ende do ti duhej njė medium si BBC-ja, respekt pė punėn e madhe qė keni kryer gjatė gjithė kėtyre viteve, pėrshndetje tė sinqerta pėr tėrė stafin e BBC nė Shqip.
Blerim Batatina, Prishtinė

Njėherit ju pėrshndes gjidhė stafin qė keni trasmetuar lajme nga mė tė ndryshme, gjatė kėtij shėrbimi medoj se keni kryer detyren e ndaj e popujve qė ndėrshekuj kanė qenė rob te diktaturave,ndėr mė tė egrat qė ka pasur Ballkani, dhe dashtė zoti qė kėto regjime, pėrfudimisht tė kenė fatin e qėndrimit nėpėr arkivat shtetėrore, si qė ishte periudha e bizantėve, njė histori e herėt, por e ky shėrbim tani dhe po tė mbyllet, personalisht medoj se e ka kryer misionin informativ nė mėnyrė shumė profesionale pėr ne shqiptarėt e Kosovės ka qenė njė shpresė mediale kur shpesh shtrohej pyetja se ēfarė do tė agojė mėngjezi i Ardhshėm, prandaj ne shqiptarėve kudo qė gjendemi na mbetet qė tė jemi jo vetėm shumė mirėnjohės kėtij programi tė mrekullueshėm dhe shumė shėbyes pėr tėrė rajonin jugo lindor tė Ballkanit qė nė tė gjitha periudhat ka qenė dhe do tė mbetet njė shpirt i trazuar, i njė naconalizmi tė paciptė, tejet denigrues.
Na mbetet tu falenderoj pėr sukseset e arritura, pr shėrbimet e bėra edhe nė kėto shkretina ballkanike tė ndrydhura nėpėr vite nga kategori politikash tė sėmura.
Vendimi i marė pėr mbylljen e kėtij programi mendoj se mund tė jetė edhe i arsyeshėm sepse tani kanė vėrshyer programe mediatike shqiptare.
Por ju gjatė kėtij shėrbimi 18 vjeēar tė pazevendėsueshėm. Do tė ndjejmė keqardhje pėr mbylljen tuaj.
Kushtrim Maloku, Prizren

BBC nė shqip mjerisht nuk mundi tė luajė rolin qė ne shqiptarėt pritėm kur u hap nė vitin 1992. Kjo radio mbeti zėdhėnėse e zellshme e qarqeve majtiste regresive nė Shqipėri. Shqiptarėt nuk do ta harrojnė kurrė rolin zjarrvėnės tė BBC nė shqip nė ngjarjet e vitit 1997, ku mė sė paku ishte shumė larg tė sė vėrtetės qė pretendon ta mbroje me fanatizėm.
Milaim Nela, Chichister, Britani e Madhe

Me tė vėrtetė mė vjen keq qė BBC e mori kėtė mendim. Po juve si staff ju uroj fat, mbarėsi dhe lumturi nė jetėn tuaj.
Bashkim Krasniqi, Londėr

 
 
GJITHASHTU
 
 
Dėrgoja njė miku   Version i printueshėm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu nė krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>