BBCAlbanian.com
 
Botuar: E premte, 04 mars 2011 - 12:12 CET
 
Dėrgoja njė miku   Version i printueshėm
"Militantizmi islamist pas sulmit nė Frankfurt"
 
Aeroporti ku ndodhėn vrasjet
Hetuesit nė Gjermani kanė bėrė tė ditur se ata dyshojnė militantizmin islamist si shkak pėr vrasjen e ushtarėve amerikanė nė aeroportin e Frankfurtit.

I dyshuari qė tashmė ėshtė nėn arrest, Arid Uka, thuhet se qėlloi mbi autobuzin ku ishin ushtarėt amerikanė, duke vrarė shoferin dhe njė tjetėr si dhe duke plagosur dy tė tjerė.

Dy ushtarė e vdekur sapo kishin arritur nė Gjermani nga Britania ku qėndronin nė bazėn e Lakenheath-t nė Anglinė lindore. Ata po shkonin nė bazėn e Ramstein-t nė Gjermani qė ėshtė qendėr e operacioneve pėr nė Irak dhe Afganistan.

Njė ushtar me plagė nė kokė ėshtė nė gjendje kritike nė klinikėn e universitetit tė Frankfurtit, ndėrsa i plagosuri tjetėr nuk ėshtė nė gjendje kritike, bėri tė ditur policia.

21 vjeēari, Uka thuhet se ka lindur nė Gjermani nga prindėr qė u vendosėn atje nga Kosova, 40 vjet mė parė.

Ai u rrit nė Gjermani dhe duket se punonte nė aeroport. Sipas gazetave gjermane, ai e portretizonte veten si islamist nė internet.

Sipas Die Welt, ai e shihte veten si tė pėrfshirė nė luftė tė shenjtė me tradhėtarėt. Ndėrsa Frankfurter Allgemeine njofton se kishte thashethemet se ai po planifikonte tė kryente vrasje nė shkallė tė gjerė.
Policia gjermane tha se personi duket se kishte vepruar vetėm.

 
 
GJITHASHTU
 
 
Dėrgoja njė miku   Version i printueshėm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu nė krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>