BBCAlbanian.com
 
Botuar: E enjte, 03 mars 2011 - 14:19 CET
 
Dėrgoja njė miku   Version i printueshėm
Filmi pėr Elton John hap festivalin
 
Elton John nė koncert
Shfaqja e njė dokumentari pėr artistin Elton John qė do tė pasohet me njė shfaqje drejtėpėrsėdrejti, hap festivalin Tribeca tė filmit.

Filmi me regji tė Cameron Crowe, titullohet The Union dhe ndjek Sėr Elton dhe heroin e tij kantautorin amerikan Leon Russell, gjatė kohės qė ata prodhojnė albumin e parė tė pėrbashkėt.

Ky eveniment qė zhvillohet nė qiell tė hapur, do tė fillojė mė 20 prill nė Manhatanin e poshtėm, nė Nju Jork.

Festivali i 10-tė i filmit do tė zgjasė deri mė 1 maj.

Sėr Elton, 63 vjeē dhe Russell, 68 vjeē kanė luajtur bashkė muzikė nė fillim tė viteve 1970.

Ata kompozuan kėngė pėr The Union me ish bashkėpunėtorin e vjetėr, Bernie Taupin.

Sipas Sėr Elton, ai dhe Taupin kanė qėnė tė obsesionuar me muzikėn e Leon Russell qė pėr ta nė vitet 70 ishte "si perėndi e muzikės".

Festivali i filmit nė Tribeca vitin e kaluar u hap me filmin e animuar Shrek Forever After.

 
 
GJITHASHTU
 
 
Dėrgoja njė miku   Version i printueshėm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu nė krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>