BBCAlbanian.com
 
Botuar: E martë, 15 shkurt 2011 - 10:22 CET
 
Dërgoja një miku   Version i printueshëm
Italia paralajmëron për pasoja katastrofike
 
Hartë e Tunizisë
Kryetari Bashkisë së ishullit italian të Lampeduzës ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme pas një fluksi të paprecedent të imigrantëve nga Tunizia.

Më shumë se pesëmijë tunizianë kanë mbërritur me barka gjatë javës së fundit.

Ministri italian i Brendshëm, Roberto Maroni i bëri thirrje të gjithë Europës të ndihmonte për situatën.

Ai paralajmëroi për pasoja katastrofike për vendet europiane:

"Kjo është një çështje që rrezikon të nxisë jashtëzakonisht shpejt një proces ndryshimi në vendet e Afrikës së Veriut, gjë që mund të ketë pasoja shkatërruese për strukturat institucionale dhe sociale të vendeve europiane."

"Unë kam kërkuar dhe mendoj se është një gjë themelore që Europa, në nivelet e saj të larta, kam parasysh kryetarët e shteteve, të hartojë një strategji, të ndërmarrë iniciativa dhe të fillojë veprime diplomatike me të gjitha vendet që janë prekur nga ky fenomen", tha zoti Maroni.

Ministri i Brendshëm italian tha se vendi kishte nevojë për rreth 100 milion euro për të menaxhuar fluksin e emigrantëve.

 
 
LOKALE
Tunizia ndalon ish partinë në pushtet
07 shkurt 2011 | Faqja Kryesore
Tunizianët kërkojnë ndryshim
20 janar 2011 | Faqja Kryesore
Ministri ish-disident mbron qeverinë
19 janar 2011 | Faqja Kryesore
GJITHASHTU
 
 
Dërgoja një miku   Version i printueshëm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu në krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>