BBCAlbanian.com
 
Botuar: E hėnė, 29 nėntor 2010 - 09:27 CET
 
Dėrgoja njė miku   Version i printueshėm
OSBE nuk vėzhgon zgjedhjet nė Kosovė
 

 
 
Arkiv: Zgjedhjet nė Kosovė
KQZ ka zgjatur afatin pėr regjistrim
Misioni i Organizatės pėr Siguri dhe Bashkėpunim nė Evropė (OSBE) nuk do t'i vėzhgojė zgjedhjet e jashtėzakonshme tė 12 Dhjetorit nė Kosovė, por do tė ofrojė mbėshtetje teknike pėr Komisionin Qendror tė Zgjedhjeve.

Zyrtarė tė kėtij misioni i thanė BBC-sė se roli i OSBE-sė ėshtė shndėrruar nė njė rol mbėshtetės dhe kėshilldhėnės pėr institucionet qė organizojnė zgjedhjet nė Kosovė.

Misioni i OSBE-sė do tė ofrojė ndihmėn e tij pėrmes kėshillave teknike pėr autoritetet e vendit nė zgjedhjet e jashtėzakonshme tė dhjetorit, nė veēanti nė shėrbimet pėr votuesit dhe menaxhimin e vėzhguesve tė zgjedhjeve dhe tė subjekteve politike.

Zyrtarė tė kėtij misioni kanė pėrjashtuar mundėsinė qė OSBE tė pėrfshihet nė ēfarėdo forme nė organizimin ose edhe vėzhgimin e zgjedhjeve nė Kosovė, por i thanė BBC-sė se ajo do tė ofrojė mbėshtetje teknike nė prodhimin e listės sė votuesve dhe nė trajnimin e Komisioneve pėr zgjedhjet.

Ata thanė se OSBE do tė luaj njė rol jo ekzekutiv nė zgjedhjet e 12 Dhjetorit dhe i gjithė procesi, sipas tyre, ėshtė pėrgjegjėsi e KQZ-sė dhe mekanizmave tė tij.

Misioni i OSBE-sė, qė vepron nė Kosovė qė nga pėrfundimi i konfliktit tė armatosur mbi 11 vjet mė parė, deri nė vitin 2007, kur janė zhvilluar zgjedhet e pėrgjithshme tė parat nga autoritetet e vendit, ka organizuar pesė palė zgjedhje komunale e parlamentare.

Ai mban qėndrim tė paanshėm pėr statusin e Kosovės, qė nga shpallja e pavarėsisė nė shkurt tė vitit 2008.

Misioni ka zvogėluar praninė e tij nė Kosovė, por vazhdon tė ndihmojė vendin nė fushėn e demokratizimit tė shoqėrisė.

 
 
LOKALE
GJITHASHTU
 
 
Dėrgoja njė miku   Version i printueshėm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu nė krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>