BBCAlbanian.com
 
Botuar: E diel, 11 korrik 2010 - 12:51 CET
 
Dërgoja një miku   Version i printueshëm
Përkujtohet 15 vjetori i maskarës së Srebrenicës
 
Varrezë e viktimave të Srebrenicës
Më shumë se 700 viktimave të identifikuara janë në pritje të varrimit.
Maskra nga forcat sërbe e më shumë se shtatë mijë burrave dhe djemëve në Srebrenicë pesëmbëdhjet vjet më parë, është duke u përkujtuar në Bosnje-Hercegovinë.

Ajo është e cilësuar si një nga mizoritë më të mëdha në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore

Mijëra vetë morrën pjesë në ceremoninë e organizuar në varrezat e Potoçarit.

Më shumë se 700 viktima të identifikuara janë varrosur sot.

Presidenti sërb Boris Tadiç tha se ai do të bënte gjithshka që mundte për arrestimin e të dyshurëve për krime lufte në Serbi.

Kryetari i Bashkisë së Srebrenicës Osman Suljiç, i bërri thirrje botës që të e mos harroj kurrë genocidin që ndodhi.

"Le të marrim të gjithë përgjegjësinë e zbatimit të vendimit të Gjykatës Penale Ndërkombëtare verdiktin për genocidin në Srebrenicë, me qëllim që kurrë të mos lejojmë që një gjë e ngjashme të ndodh sërish ndaj askujt dhe askund në botë.

Unë do të doja ti bëja apel Kombeve të Bashkuara të transformojë Rezolutat ekzistuese në ndihmë aktive për Srenbrenicën dhe të ndihmojë fëmijët e atyre që humbën jetën që nuk mundën tu tregonin fëmijëve të tyre vlerat e vërteta të jetës", tha Kryetari i Bashkisë së Srebrenicës Osman Suljiç.

Maskara është njohur ndërkombëtarisht si genocid.

Një ish udhëheqës politik sërb Radovan Karaxhiç është duke u gjykuar aktualisht në Gjykatën e Hagës.

Ndërsa udhëheqësi ushtarak i serbëve të Bosnjës, Ratko Mlladiç mbetet në arrati.

 
 
GJITHASHTU
 
 
Dërgoja një miku   Version i printueshëm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu në krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>