BBCAlbanian.com
 
Botuar: E shtunė, 19 qershor 2010 - 15:29 CET
 
Dėrgoja njė miku   Version i printueshėm
Anelka pėrjashtohet nga Botėrori
 
Nicolas Anelka
Franca nis sulmuesin nė shtėpi pėr sjellje tė turpshme
Sulmuesi francez Nicolas Anelka do largohet nga Kampionati i Futbollit nė Afrikėn e Jugut pasi thuhet se ka fyer manaxherin e tij Raymond Domenech.

Lojtari i ekipit anglez Chelsea thuhet tė ketė sharė manaxherin gjatė pushimit tė lojės nė ndeshjen e Francės me Meksikėn, rezultati i tė cilės mund tė ēojė nė eleminimin e Francės.

Tifozi anglez

Ndėrkohė nė njė tjetėr incident nė Afrikėn e Jugut, autoritetet futbollit kanė nisur njė hetim pėr thyerje tė rėndė tė sigurisė nė stadiumin e Cape Towni-it, ku Anglia barzoi me Algjerinė ditėn e premte.

Njė tifoz anglez arriti tė hynte nė dhomėn e zhveshjes sė ekipit tė Anglisė pas pėrfundimit tė lojės.

FIFA e ka pėrshkruar incidentin tė 'papranueshėm' dhe thotė se duhen pėrforcuar masat e sigurisė nė mėnyrė qė tė mos ketė pėrsėritje tė njė incidenti tė tillė.

Policia po mundohet tė marrė vesh se si tifozi arriti tė depėrtojė deri nė dhomat e zhveshjes sė ekipit anglez vetėm disa minuta pasi atė e kishin vizituar dy princat e anglisė William dhe Harry.

Anglia barazoi me Algjerinė dhe fansat e tyre i fishkėllyen, njė reagim qė u kritikua nga Uejn Runi.

Anglisė i kanė mbetur edhe tre ditė pėrgatitore para ndeshjes me Slloveninė, tė cilėn duhet ta mundin nė mėnyrė qė tė qėndrojnė nė kampionat.

Botėror:Dita e 8-tė

Ndėrsa nė ndeshjet e ditės sė sotme Hollanda fitoi 1- 0 me Japoninė. Gana takohet me Australinė dhe pas pjesės sė para gjenden barazim 1-1, ndėrsa Kameruni ndeshet me Danimarkėn( 1930BST).

 
 
GJITHASHTU
 
 
Dėrgoja njė miku   Version i printueshėm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu nė krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>