BBCAlbanian.com
 
Botuar: E mėrkurė, 24 shkurt 2010 - 09:26 CET
 
Dėrgoja njė miku   Version i printueshėm
Greqia pėrfshihet nga njė grevė e madhe
 
Greqia
Pjesa mė e madhe e Greqisė ėshtė ndalur si rezultat i njė greve njėditėshe tė rreth 2 milionė punėtorėve nė shenjė proteste ndaj masave tė ashpra ekonomike tė imponuara nė mėnyrė qė vendi tė pėrballet me borxhet dhe defiēitin buxhetor.

Vendet arkeologjike te Greqisė do tė jenė tė mbyllura pėr turistėt. Po ashtu e mbyllur do tė jetė dhe hapėsira ajrore pėr tė gjitha fluturimet.

Ėshtė greva e dytė nė dy javėt e kaluara dhe ajo pėrkon me rritjen e zemėrimit publik rreth perceptimit se Bashkimi Evropian nuk i ėshtė pėrgjigjur me simpati gjendjes ekonomike tė Greqisė.

Kėto masa qė synojnė tė godasin defiēitin masiv tė buxhetit, pėrshijnė shkrutime tė shpenzimve publike dhe ngrirje tė pagave nė sektorin publik.

Ndėrsa qytetarėt grekė po shprehin indinjatėn e tyre ndaj qeverisė sė tyre, zėvendės-kryeministri, Theodoros Pangalos, i tha BBC-sė se faji pėr krizėn ėshtė me kalibrin e udhheėsve tė BE-sė.

"Asnjė nuk ka qejf tė paguajė taksat, por shmangia e tyre ėshtė bėrė mėnyrė jetese nė Greqi, ku ekonomia e zezė vlerėsohet se ėshtė me njė vlerė prej 30 pėrqind tė GDP-sė. Ky fakt, sigurisht qė nuk e ka ndihmuar qeverinė greke ndėrsa pėrpiqet tė ulė defiēitin buxhetor qė ėshtė tani mė shumė 12 pėrqind e GPS-sė."- tha zoti Pangalos.

Zėdhėnėsi i Sindikatės mė tė madhe tė vendit, Stathis Anestis tha se shume grekė po kanė probleme pėr tė siguruar njė mbijetesė bazė.

"Ekziston njė akumulim i madh i presionit dhe zemerimit. Ėshtė njė problem serioz per tė siguruar njė nivel minimal dhe dinjitoz tė mbijetesės. Varfėria nė vendin tonė ka tejkaluar njėzet pėr qind," tha zoti Anestis.

Ai tha se nėse tė gjitha kėto masa do te zbatohen, papunėsia do tė ngrihet nė qiell dhe se Greqia do tė hyjė nė njė recesion tė madh dhe papunėsia do tė arrijė nivele tė papara mė parė edhe nė Evropė.

 
 
GJITHASHTU
 
 
Dėrgoja njė miku   Version i printueshėm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu nė krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>