http://www.bbcalbanian.com

Botuar: E hėnė, 07 dhjetor 2009 - 08:29 CET

Samit i OKB-sė pėr ndryshimet e klimės

Kombet e Bashkuara fillojnė tė hėnėn nė kryeqytetin e Danimarkės, Kopenhagė, njė samit pėr ndryshimet e klimės.

Delegatėt nga afro 200 vende do tė diskutojnė gjatė dy javėve tė samitit nė pėrpjekje pėr arritjen e njė marrėveshjeje pėr t'u ballafaquar me ngrohjen globale.

Njė vrojtim i komisionuar nga Shėrbimi Botėror i BBC-sė sugjeron se po shtohet shqetėsimi i publikut ndaj ngrohjes globale.

Rreth 64 pėr qind e tė anketuarve thanė se e konsideronin atė njė problem shumė serioz, shifėr kjo 20 pėr qind mė e lartė se e njė dekade mė parė.

Sipas vrojtimit tė komisionuar nga BBC-ja, nė dy nga vendet qė shkaktojnė ndotjet mė tė mėdha, Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe Kinė, ka rėnė shqetėsimi pėr rreziqet e ndryshimit tė klimės.

Kaq intensiv ka qėnė interesimi pėr kėto negociata sa qė Kombet e Bashkuara kanė marrė 34 mijė aplikime pėr pjesėmarrje nė qendrėn e konferencės qė ka kapacitet vetėm pėr 15 mijė.

Kjo ndodh megjithė faktin qė vetėm njė muaj mė parė OKB-ja paralajmėronte se ka pak gjasa qė Kopenhaga tė nxjerrė njė marrėveshje tė detyshme nga ana ligjore.

Megjithatė premtime tė reja pėr ujen e emetimeve nga SHBA-ja, Kina dhe India dhe pjesėmarrja e mbi 100 udhėheqėsve politikė mė vonė gjatė konferencės i ka sjellė njė tjetėr dinamikė procesit.

Tani shumė vetė presin qė nė kryeqytetin danez tė arrihet njė marrėveshje.