BBCAlbanian.com
 
Botuar: E martė, 10 nėntor 2009 - 07:49 CET
 
Dėrgoja njė miku   Version i printueshėm
Berlini feston rėnien e Murit
 
Festimet nė Berlin
Rrėzimi i 'murit' me domino
Njė ditė me festime pėr tė shėnuar 20 vjetorin e rėnies sė Murit tė Berlinit dhe komunizmit nė Evropė, u mbyll nė kryeqytetin e Gjermanisė me fishekzjarrė spektakolarė nė portėn e Branderburgut.

Shkatėrrimi i tij kontribuoi nė rėnien e komunizmit, nė bashkimin e Gjermanisė dhe nė pėrfundimin e Luftės sė Ftohtė.

Festimet kulmuan me deklaratat e udhėheqėsve botėrorė se rėnia e Murit tė Berlinit ishte bėrė shembull pėr mėnyrėn se si duhet tė pėrballohen sfidat e kohės moderne.

Pavarėsisht nga shiu, dhjetėra mijėra vetė dolėn pėr tė kujtuar ata qė vdiqėn nė mur dhe pėr tė festuar kurajon e atyre qė e shembėn atė.

Pati muzikė- nga Beethoven, te Bon Jovi -- dhe pėrshėndetje pėr ish-udhėheqėsin sovjetik, Mikhail Gorbachev dhe ish-presidentin polak Lech Walesa.

Mesazhe

Kancelarja Angela Merkel, qė u rrit nė Gjermaninė Lindore dhe iu bashkua turmave festive 20 vjet mė parė, tha se ajo kishte qenė dita mė e mirė e jetės sė saj.

Nė njė mesazh pėrmes videos nga Uashingtoni, president Obama tha se pėrvjetori ishte njė kujtesė se njerėzimi e ka vetė nė dorė fatin e tij.

Kryeministri britanik, Gordon Brown, tha se banorėt e Berlinit i jepnin shpresa Zimbabves nė lotė dhe Birmanisė nė zinxhirė.

Nė vendin ku dikur ngrihej muri i Berlinit, u rrėzuan mijėra domino pėr tė simbolizuar reaksionin zinxhir i cili 20 vjet nė parė rrėzoi komunizmin nė mbarė Evropėn.

 
 
GJITHASHTU
 
 
Dėrgoja njė miku   Version i printueshėm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu nė krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>