BBCAlbanian.com
 
Botuar: E hėnė, 14 shtator 2009 - 14:47 CET
 
Dėrgoja njė miku   Version i printueshėm
Ku ia vlen tė investosh?
 
Shufra floriri
Ēmimi i floririt ėshtė nė shifrat mė tė larta qė prej fillimit tė krizės
Cili ka qėnė investimi mė i mirė prej 1000 dollarėsh qė keni, vitin e kaluar?

Mė 15 shtator 2008 banka e investimeve, Lehman Brothers pėsoi kolaps, duke percipituar nė njė tatėpjetė, ekonominė globale.

Nėse do tė kishte investuar paratė nė treg njė vit mė parė, mė 14 shtator njė ditė pėrpara se tė ndodhte kolapsi, a do tė kishit qėnė sot mė tė pasur apo mė tė varfėr?

Nė pjesėn e parė tė kėtij cikli sot do tė shikojmė tregun e floririt.

Sui Cooper ėshtė analiste pėr metalet e ēmuara nė bankėn Barclays. Ajo shpejgon se nė ēfarė lloj floriri investohet dhe nėse ia vlen tė pėrfshihesh.

Por fillmisht ajo pyetet nėse investohet nė florin qė e shohim nė vitrinat e dyqaneve?

Sui Cooper: Nė disa vende si India, floriri blihet si investim, por edhe si objekt me vlerė, por normalisht investimet bėhet nėpėrmjet tregjeve, ose nėpėrmjet shufrave tė florit, apo monedhave tė floririt.

BBC: Pra ka ende shufra floriri si ato qė shohim nėpėr filma?

Sui Cooper: Po, po ka ende shufra floriri. Kam dėgjuar pėr njė zotėri qė thoshte se i pėrdorte ato si mjet pėr tė fenuar derėn ...(Qesh )

BBC: Ka lloje tė ndryshme floriri, a ka ndonjė ndryshim mes floririt tė pėrdoret pėr bizhuteri dhe atij qė pėrdoret nė shufra dhe pėrdoret pėr investime?

Sui Cooper: Flori qė pėrdoret pėr bizhuteri ndryshon pėrsa i takon pastėrtisė, nė Britani le tė themi kemi flori 9 karatash, flori i pastėr do tė jetė 24 karatėsh.

BBC: Por pjesa tjetėr prej ēfarė pėrbėhet?

Sui Cooper: Mund tė jenė pjesė tė ndryshme metalesh, si bakėr pėr shembull. Mė parė mund tė ketė patur edhe pak plumb pėr ta bėrė metalin edhe mė tė rėndė. Nė rastin e floriri tė bardhė pėrzihet me metale tė bardha pėr tė patur atė ngjyrėn e bardhė.

BBC: A mund tė na shpejgoni se si funksionon vlerėsimi nė karat, cili ėshtė ndryshimi nga 1 karat, 2 karat dhe 8 karat?

Sui Cooper: 24 karatėsh ėshtė floriri mė i pastėr, ndaj edhe pamja e tij do tė jetė shumė e verdhė.

Nė Indi pėr shembull, preferohet floriri 22 karatėsh, pra floriri shumė i verdhė. Nė botėn perėndimore preferohet njė ngjyrė mė e zbehtė floriri dhe 9 karat ėshtė njė metal mė pak i pastėr.

Nė Kinė sapo kanė dalė me 18 karat flori, qė nuk ėshtė edhe aq i ndritshėm sa floriri 24 karatėsh, por nuk ėshtė edhe aq i zbehtė sa floriri 9 karatėsh qė shohim kėtu.

BBC: Qė prej sa kohėsh pėrdoret floriri si mjet investimi nė vend qė tė pėrdoret vetėm pėr bizhuteri?

Sui Cooper: Nėse shikojmė sasinė e floririt qė del nga minierat ēdo vit, le tė themi 2500 ton, pesė vjet mė parė, treēereku do tė ishte pėrdorur nga sektori i bizhuterive, ndėrsa le tė themi 5 pėr qind mund tė ishte pėrdorur pėr investime.

Por kėtė vit, nga kėrkesa e jashtėzakonshme nė rritje pėr investime, vlerėsojmė se kjo kėrkesė do tė shfrytėzojė njė tė tretėn e ofertės pėr flori, ndėrsa rreth mbi 50 pėr qind do tė pėrdoret nga sektori i bizhuterive.

Pra kėtė vit po shhim njė ndryshim interesant. Historikisht bizhuteritė pėrbėnin kėrkesėn kryesore pėr flori, por kėt vit investimet po marrin njė proporcion nė rritje tė pėrdorimit.

BBC: Kjo ėshtė njė gjė interesante, por pėrse po ndodh kur ka njė krizė ekonomike globale?

Sui Cooper: Shumė investitorė, qofshin tregtarė, institucione apo fonde pensionesh tentojnė tė shkojnė pėr florin, sepse ėshtė njė pronėsi e sigurt.

Teksa shihnim tė ndodhte tatėpjeta ekonomike, po shikonim gjithnjė e mė shumė investitorė qė zgjidhnin floririn.

Shumė prej kėtyre investitorėve, filluan tė shfaqen nė fillim tė vitit, atėherė kur filluam tė shohim njė numėr jashtėzakonisht tė madh tė kėrkesės pėr flori.

BBC: Sui, tani do t'ju bėj pyetjen 1000 dollarėshe. Nėse do tė kishim investuar njė vit mė parė, mė 14 shtator, kėtė shumė nė flori a do tė kishte qėnė njė investim i mirė ?

Sui Cooper: Mė 13 shtator, vlera e floririt arriti shifrėn mė tė lartė, pra do tė kishe fituar rreth 30 pėr qind, pra njė fitim shumė i mirė.

BBC: Por sikur ta kishe bėrė kėtė investim tani, a do tė ishte njė gjė e mirė? Ēfarė mendoni?

Sui Cooper: Pėr momentin duhet treguar kujdes. Shihet njė farė potenciali nė njė periudhė afatshkurtėr, ēmimi i floririt ka arritur shifrėn mė tė lartė dhe nė kėtė periudhė investimi pėr flori mund tė vazhdojė i ndikuar edhe nga faktorė si pėr shembull dollari i dobėsuar.

Por nė njė periudhė afatgjatė, nėse ekonomia e merr veten kėto motime mund tė mos jenė mė dhe ēmimet mund tė fillojnė tė bien.

BBC: A ia vlen t'i shesėsh bizhuteritė e floririt nė kėto momente?

Sui Cooper: Nėse kanė vlerė sentimentale, jo.

 
 
LOKALE
Pasojat e recesionit pėr punėtorėt ilegalė
08 shtator 2009 | Faqja Kryesore
Pasojat e krizės ekonomike nė Gjermani
11 shtator 2009 | Faqja Kryesore
Kriza ekonomike ndikon nė prurjet e emigranteve
09 shtator 2009 | Faqja Kryesore
Ekonomia e Shqipėrisė dhe kriza botėrore
09 shtator 2009 | Faqja Kryesore
Zhvlerėsim i Lekut shqiptar - Pėrse?
26 gusht 2009 | Faqja Kryesore
GJITHASHTU
 
 
Dėrgoja njė miku   Version i printueshėm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu nė krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>