BBCAlbanian.com
 
Botuar: E premte, 11 shtator 2009 - 14:49 CET
 
Dėrgoja njė miku   Version i printueshėm
Si ka ndikuar kriza ekonomike tek shqiptarėt nė Greqi
 

 
 
Banka tė Greqisė
Kriza ekonomike ka ndikuar nė uljen e remitancave tė emigrantėve shqiptarė nė Greqi, tė cilėt megjithatė, vazhdojnė tė dėrgojnė para tek tė afėrmit e tyre nė Shqipėri, ndonėse me shuma mė tė vogla se mė parė.

Njė tjetėr arsye e uljes sė remitancave, sipas njė studimi, ka tė bėjė me faktin se njė pjesė e konsiderueshme emigrantėve kanė vendosur tė qėndrojnė pėrgjithmonė nė Greqi dhe t’i investojnė aty kursimet e tyre.

Sipas njė studimi, rreth 75% e emigrantėve shqiptarė nė Greqi kanė tė paktėn njė llogari bankare. Studimi, i kryer nga Universiteti i Maqedonisė Perėndimore, me qendėr nė Selanik, gjithashtu bėn me dije, se kursimet vjetore tė ēdo familjeje shqiptare nė Greqi janė mesatrisht 5.390 euro.

Kjo shifėr rezulton pasi hiqen tė gjitha shpenzimet e nevojshme pėr jetesė e shkollim tė fėmijve, por edhe njė shumė mujore qė pjesa mė e madhe e emigrantėve qė u pyetėn nė kuadėr tė studimit, rreth 70%, u dėrgojnė familjarėve tė tyre, kryesisht prindėrve, nė atdhe.

Megjithėse efektet e krizės ekonomike po bėhen pėrditė e mė tė ndjeshme edhe nė Greqi, emigrantėt sakrifikojnė me plot kuptimin e fjalės, veē qė kuota e pėrmuajshme qė ata dėrgojnė nė Shqipėri, tė mos mungojė, ndonėse tani mund tė jetė e reduktuar.

Faktin se dėrgesat vazhdojnė, por jo me shuma tė konsiderushme, e vėrteton edhe zonja Demada Muzaka, drejtoreshė e operacioneve tė bankės Intesa San Paolo, dega Greqi, njė bankė qė operon kryesisht me emigrantėt shqiptarė.

Sipas bankieres shqiptare, ulja e transfertave pėr blerje banesash apo trojesh, lidhet drejtpėrdrejtė me krizėn ekonomike.

Por kjo ulje fondesh ka njė efekt direkt apo indirekt, edhe pėr vetė ekonominė greke, siē vė nė dukje gazeta vendase, Kathimerini.

Sė pari, sipas gazetės, pse kėto remitanca nė masė tė madhe mbėshtesin ekonomitė ku kanė investuar kompanitė greke, siē ėshtė rasti i Shqipėrisė.

Dhe sė dyti, pse dėrgimi i rmitancave pėrbėn njė burim tė ardhurash pėr vetė bankat nė Greqi.

Nga ana tjetėr, studimi i universitetit tė Maqedonisė Perėndimore, qė u bazua nė anktetimin e mė shumė se 700 emigrantėve shqiptarė, i jep edhe njė shpjegim tjetėr uljes sė remitancave.

Kjo ka tė bėjė jo aq me krizėn ekonomike, qė gjithsesi ka ndikimin e saj, se sa me fazėn e pjekurisė nė tė cilėn ka hyrė tashmė emigracioni shqiptar, thuhet nė pėrmbldhjen e studimit tė publikuar nė internet.

“Kuotat e remitancave ose stabilizohen ose reduktohen, pėr faktin e thjeshtė se shumė emigrantėt shqiptarė, ose kanė filluar tė mendojnė pėr njė qėndrim mė afatgjatė se mė parė, ose pėrgjithmonė, theksohet nė studim, duke si sjellė si shembull faktin se 25% e tė pyeturve kanė thėnė se dėshirojnė tė kthehen nė atdhe nė njėplan afatgjatė, ndėrsa 40% e tyre dėshirojnė tė qėndrojnė pėrgjithmonė nė Greqi.

Sipas Bankės Kombėtare tė Greqisė, 90% e emigrantėve shqiptarė nė kėtė vend, janė klientė tė bankave vendase dhe numri i llogarive bankare qė posedojnė shqiptarėt, arrin nė 250 mijė.

 
 
GJITHASHTU
 
 
Dėrgoja njė miku   Version i printueshėm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu nė krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>