BBCAlbanian.com
 
Botuar: E premte, 14 gusht 2009 - 07:36 CET
 
Dėrgoja njė miku   Version i printueshėm
Greqia ka hyrė nė recesion
 

 
 
Athinė
Analistėt shpresojnė qė Greqia tė dalė nga recesioni vitin e ardhshėm
Ekonomia greke ka hyrė nė fazėn e recensionit, vėrejnė analistėt pas publikimit tė shifrave pėr ritmet e zhvillimit ekonomik, qė kanė rėnė nėn zero pėr kėtė vit.

Sipas ekspertėve, shkaqet e rėnies gjenden nė uljen e ndjeshme tė investimeve dhe tė eksporteve.

Pėrballė kėsaj gjendjeje, qeveria pritet tė disponojė 2 miliardė euro, si garanci pėr institucionet bankare qė do tė kreditojnė bizneset.

Shifra pesimiste

Parashikimet optimiste tė qeveritarėve grekė, se vendi do tė kishte pasojat mė minimale tė mundshme nga kriza ekonomike, tashmė janė pėrgėnjeshtruar.

Shėrbimi Statistikor Kombėtar publikoi shifrat pėr nivelin e ritmit tė zhvillimit ekonomik, qė nė tremujorin e dytė tė kėtij viti, rrėshqiti nė minus 0,2 %, nga plus 3,4 % qė ishte nė tė njėjtėn periudhė tė vitit tė kaluar.

Ndėrsa bilanci pritet tė jetė edhe mė negativ nė fund tė muajit, kur do tė publikohen tė dhėna mė tė detajuara.

Analistėt thonė se janė hedhur nė erė garancitė qė jepte ministria e ekonomisė, se nė fund tė vitit, Greqia do tė kishte minimalisht njė ritėm pozitiv tė zhvillimit.

Pas bėrjes publike tė ritmit tė zhvillimit, zyrtarė tė ministrisė sė ekonomisė citohen nga mediat tė kenė thėnė se ky vit ėshtė njė vit recesioni dhe se shpresojnė pėr njė rezultat pozitiv nga viti i ardhshėm.

Por zyrtarėt nuk pajtohen me parashikimet e zymta tė Komisionit Europian apo tė fondit Monetar ndėrkombėtar, qė thonė se ritmi i zhvillimit do tė ketė njė rėnie nga - 0,9 nė - 1, 7 %.

Sipas ekspertėve tė Shėrbimit Statistikor Kombėtar, shkaqet e ritmeve tė ulta burojnė nė rėnien e konsiderueshėm tė investimeve dhe pakėsimin e eksporteve.

Masa lehtėsuese

Por investimet janė tė varura edhe nga predispozicioni i bankave pėr tė dhėnė kredi, gjė qė siē theksojnė, pėr kėtė periudhė ėshtė thuajse inekzistent.

Ritmi i kreditimit tė bizneseve nė qershor tė kėtij viti ra nė 7,6 %, dy herė mė pak se nė tė njėjtėn periudhė tė vitit tė kaluar.

Kėto ditė qeveria pritet tė shpallė njė masė, e cila do tė lehtėsojė, tė paktėn teorikisht, qarkullimin e parasė: do tė disponojė 2 miliardė euro, si garanci pėr kreditė qė eventualisht do tė marrin bizneset.

Kryetari i Dhomės sė Tregtisė dhe Industrisė tė Athinės, Konstandionos Mihalos, shpreson qė kjo masė tė japė fryte, ndėrkohė qė mendon se bilanci i industrisė sė turizmit mund tė ndikojė disi nė pėrmirėsimin e situatės.

"Rol tė rėndėsishėm do tė luajė bilanci i sezonit turistik dhe bota e biznesit shpreson se do tė japin rezultat masat e qeverisė pėr pėr tė mbėshtetur qarkullimin e parasė nė treg," thotė zoti Mihalos.

Por deputetja e PASOK-ut nė opozitė, Ana Diamantopulu, vlerėson se burimi i tė kėqijave ėshtė qeverisja konservatore e Kostas Karamanlis.

"Problemi ėshtė se ndėrsa vendet e tjera po fillojnė tė dalin nga tuneli i krizės ndėrkombėtare, Greqia po hyn thellė e mė thellė. Me kėtė qeveri nuk ka asnjė mundėsi pėrmirėsimi, pse as reforma tė vėrteta u kryen dhe as u bėnė pėrpjekje pėr shpėrndarjen e drejtė tė tė ardhurave," zonja Diamantopulu.

Situata e pėrkeqėsuar ekonomike ka ndikuar edhe nė rritjen e papunėsisė.

Brenda njė viti listės sė tė papunėve iu shtuan rreth 96 mijė persona, nė kohėn qė konfederata e pėrgjithshme sindikale ka paralajmėruar se deri nė muajt e parė tė vitit tė ardhshėm, papunėsia do tė mund tė prekė 10% tė popullsisė aktive.

 
 
LOKALE
Rritje nė Francė dhe Gjermani
13 gusht 2009 | Faqja Kryesore
Papunėsia nė rritje nė Evropė
04 maj 2009 | Faqja Kryesore
Emigrantėt mund tė kthehen pėr votimet
11 qershor 2009 | Faqja Kryesore
Masa tė reja tė forta nė Greqi
12 qershor 2009 | Faqja Kryesore
GJITHASHTU
 
 
Dėrgoja njė miku   Version i printueshėm
 
 
 
BBC ©
 
^^ Kthehu nė krye
 
  Arkiv
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>