http://www.bbcalbanian.com

Botuar: E shtunė, 04 korrik 2009 - 14:38 CET

I hapet rruga krijimit tė qeverisė sė re

Kryetari i Partisė Demokratike Sali Berisha si dhe kreu i Lėvizjes Socialiste pėr Integrim, Ilir Meta u shprehėn hapur pėr krijimin e njė koalicioni mes forcave te tyre politike nga i cili do te dalė edhe kabineti i ri qeverisės.

Ishte fillimisht lideri demokrat Berisha ai qe nė njė dalje publike ftoi zyrtarisht Metėn tė hynte nė koalicion me tė.

Vetėm gjysmė ore mė pas kreu i LSI-sė iu pėrgjigj pozitivisht ftesės sė Berishės.

Ai tha se “e kishte pranuar kėtė ftesė nė mėnyrė qė vendi tė mos shkonte drejt krizės”.

Meta theksoi se “negociatat do tė jenė transparente dhe se kushti i LSI-sė pėr Berishėn do tė ishte reformimi per integrimin evropian”.

Berisha kishte deklaruar mė parė se LSI i plotėson tė gjitha kushtet pėr njė koalicion me tė djathėn, pasi programi i saj ėshtė i ngjashėm me atė tė PD-sė.

Ai theksoi se “koalicioni do tė funksionojė dhe se qeveria do tė ketė baza solide, pikėrisht pėr shkak tė shtyllave kryesore tė programit qe janė tė pėrbashkėta”.]

Zgjedhjet e 28 qershorit pritet tė nxjerrin njė rezultat tė ngushtė mes dy forcave kryesore politike nė vend, ndėrkohė qė njoftimet papraprake tė KQZ-sė i japin njė numėr mė tė madh mandatesh koalicionit Aleanca pėr Ndryshim e udhėhequr nga Partia Demokratike.

Partia Socialiste, qė udhėheq koalicionin Bashkimi pėr Ndryshim thotė se rezultati pėrfundimtar ende nuk ka dalė pasi vazhdon numėrimi nė disa zona, ku opozita shpreson te ketė rritje nė numrin e mandateve tė saj.