http://www.bbcalbanian.com

Botuar: E diel, 28 qershor 2009 - 15:00 CET

Fatos Ahmati
BBC, Tiranė

Shqipėria voton nė zgjedhjet parlamentare

Nė ora shtatė nė Shqipėri filluan votimet pėr zgjedhjet e pėrgjithshme politike, tė shtatat qė zhvillohen qė nga vendosja e sistemit tė pluralizmit politik nė vend.

Sipas njoftimeve tė para, zgjedhjet kanė filluar pa probleme, por ende nuk ka njė pasqyrė tė plotė tė ecurisė sė tyre pėr gjithė vendin.

Megjithė disa ankesa nga forca tė ndryshme politike pėr mosrespektim tė rregullave dhe ligjit, situatė ėshtė pėrgjithėsisht e qetė.

Ende nuk ka shifra zyrtare pėr pjesėmarrje, por besohet se zgjedhėsit kanė dalė nė mėnyrė masive nė votime.

Thirrje pėr tė marrė pjesė nė votime dhe pėr qetėsi nė procesin e votimit kanė bėrė pėrfaqesuesit kryesorė tė partisė nė pushtet dhe opozitės si edhe pėrfaqėsues tė bashkėsisė ndėrkombėtare.

Votimet po vėzhgohen nė terren nga njė numėr i konsiderueshėm veprimtarėsh vendas si edhe nga rreth 500 vėzhgues ndėrkombetarė, tė dėrguar nga organizmat kryesore politike europiane.

Informacione tė pakta

Zėdhėnėsi i KQZ-sė Leonard Olli thotė pėr BBC-nė se pėr shkak tė numrit tė madh tė qendrave tė votimit ėshtė e vėshtirė ardhja e shpejtė e informacioneve.

"Janė gjithsej 4750 vende votimi kėshtu qė ne kemi paksa vėshtirėsi nė nė mbledhjen e menjėhershme nė kėtė kohė tė shpejtė tė informacionit," tha zoti Olli pėr programin BBC Sot.

Drejtori i Pėrgjithshėm i Policisė, Ahmet Premēi, tha me fillimin e procesit tė votimit se situata nė mbarė vendin ėshtė e qetė.

"Situata nė gjithė vendin lidhur me zgjedhjet e pėrgjithshme ėshtė e qetė, ėshtė njė ditė normale.

"Nė gjithė qendrat e votimit janė shpėrndarė punonjėsit e policisė qė mbrėmė (tė shtunėn) qė kanė marrė nė dorėzim qendrat e votimit dhe sot ato u janė dorėzuar komisionerėve," tha ai.

Z. Premēi tha se nuk ka patur asnjė incident.

"Gjithēka vazhdon normalisht. Nuk ka patur asnjė problem nė gjithė territorin e vendit".

Mesazhet e fundit

Bazuar nė ligjin zgjedhor, dita e shtunė ishte pėrcaktuar heshtje zgjedhore, pėr t’u dhėnė mundėsi zgjedhėsve tė reflektojnė pėr votėn.

Tė premten nė mbrėmje, dy partitė kryesore, PD dhe PS, mbajtėn tubimet pėrmbyllėse nė kryeqytet.

Demokratėt u mblodhėn nė sheshin Skėnderbej, kurse vetėm disa qindra metra mė tej, nė bulevardin Dėshmorėt e Kombit, u tubuan socialistėt.

Fjalimet e oratorėve tė dy kampeve ishin entuziaste, duke u pėrpjekur pėr tė ngjallur besim nė fitore.

Kėto manifestime u zhvilluan dhe pėrfunduan nė mėnyrė festive, megjithė tensionin e krijuar vetėm njė ditė mė parė lidhur mė afersinė nė kohė dhe hapėsirė tė dy tubimeve.

'Test' i demokracisė

Gjithsej 3.1 milion zgjedhės janė tė rregjistruar pėr votimet e 28 qershorit.

Pėr herė tė parė nė Shqipėri zbatohet sistemi zgjedhor proporcional-rajonal. Vendi ėshtė ndarė nė 12 qarqe prej ku do tė dalin 140 deputetėt e parlamentit tė ri.

34 parti janė grupuar nė 4 koalicione kryesore, dy nė spektrin e majtė dhe dy nė spektrin e djathtė.

Pėrveē vėzhguesve lokalė, rreth 400 vėzhgues ndėrkombėtarė nga OSBE-ODIHR, Kėshilli i Europės, Parlamenti Europian, NATO dhe BE do tė ndjekin nga afėr zgjedhjet.

Ato konsiderohen si njė test i rėndėsishėm pėr demokracinė nė Shqipėri.