http://www.bbcalbanian.com

Botuar: E enjte, 21 maj 2009 - 14:43 CET

Fatos Ahmati
BBC Tiranė

Vihet "nė dyshim" mėnyra e hartimit tė listave

Vonesat nė dorėzimin e listave tė kandidatėve pėr deputetė duket se nuk kanė rėnė nė sy pasi menjėherė pas publikimit tė tyre pakėnaqėsitė brenda tyre janė shfaqur hapur.

Ato kanė tė bėjnė me emrat qė janė pėrfshirė apo mungojnė nė kėto lista, si dhe pozicionet e renditjes sė tyre.

Mė sė shumti duket se nė tėrė kėtė proēes, nė dyshim ėshtė vėnė mėnyra e hartimit tė kėtyre listave.

Por zyrtarė tė lartė tė PD dhe PS vlerėsojnė se proēesi brenda selive tė tyre ka qenė transparent.

Nėnkryetari i PD Astrit Patozi ėshtė mjaft i sigurtė. “100 pėr qind transparent," i tha Patozi BBC, duke shtuar se “vetė kreu i PD-sė jo nė limitin kohor tė KQZ bėri tė ditur jo vetėm para partisė sė tij, por ēdo qytetari tė saj listėn pėrfaqėsuese me tė cilėn PD shkon nė zgjedhjet e 28 qershorit”.

Nga ana e saj, edhe Arta Dade, njė nga emrat kryesorė tė socialistėve thotė se nė kampin rozė hartimi i listave ka qenė mjaft transparent.

”Lista ka finalizuar njė proēes transparent qė ka lidhje me gjithė proēesin e ristrukturimit dhe konfigurimin e figurave tė spikatura tė PS qė pranohen nga opinioni,” tha zonja Dade.

Por analisti Shpėtim Nazarko nuk ka tė njėjtin mendim pėr mėnyrėn e hartimit dhe shpalljes sė kėtyre listave.

Sipas tij “gjithēka ėshtė bėrė pėr interesa taktike tė partive pėr tė bllokuar kundėrshtarin, tamam si nė njė ndeshje futbolli“ i tha zoti Nazarko BBC.

Po cila ėshtė rruga qė kanė ndjekur partitė pėr hartimin e listave?

Astrit Patozi i PD-sė thotė se tė gjitha vendimet janė marrė nga forumet e partisė, por ai shton se “pėr zgjedhjet aktuale ėshtė patur parasysh edhe kodi i ri zgjedhor. Megjithatė PD ka qenė mė transparente se tė gjitha forcat e tjera politike”.

Edhe socialistėt nga ana e tyre thonė se vendimet janė marrė nga strukturat e partisė

Arta Dade, nėnvizon se “finalizimi i punės ėshtė bėrė me mendimin qė ėshtė marrė nga krerėt lokale dho bordet qytetare”, ndėrsa kujton turet e shumta tė kreut tė PS Edi Rama.

Nga listat e publikuara bie nė sy mungesa e mjaft prej figurave qėndrore tė dy partive tė mėdha.

Nė PD tė paktėn 18 deputetė aktualė janė tashmė tė pėrjashtuar, ndėrsa tė tjerėt gjenden tė renditur nė listė pa shpresė se mund tė marrin njė mandat tė ri.

Ndėrsa nė listat e PS tė opozitės gjenden vetėm 30 pėr qind e deputetėve tė deritanishėm, ndėrsa mungojnė figura tė njohura tė saj, si ish udhėheqėsi socialist Fatos Nano. Reagimet kanė qenė tė ashpra deri dhe nė largime nga gara elektorale. Deputeti demokrat Aleksandėr Biberaj tha se listat “kanė frymė klienteliste”, por ai do tė vazhdonte tė qėndronte nė PD.

Por Astrit Patozi i PD-sė thotė se lista e partisė sė tij ėshtė dinjitoze, ndonėse mirėkupton ndjėshmėrinė e gjithsecilit. “Sigurisht janė njerėzore dhe deklarimet edhe reagimet pas nxjerrjes sė listave, por nė PD ato kanė qenė shumė minore nė krahasim me forcat e tjera politike” tha zoti Patozi.

Pėr Arta Daden e PS, pavarėsisht kėtyre reagimeve “ėshtė e rėndėsishme qė kushdo tė bėhet pjesė e rėndėsishme e projektit fitues tė PS”.
Nė listat e partive bie nė sy numuri i madh i tė rinjve dhe veēanėrisht i femrave.

Pėrfshirja e tyre nga tė dy kampet ishte paralajmėruar kohė mė parė dhe krerėt e partive e kishin cilėsuar si njė hap pėr rinovimin e politikės.

Por analisti Shpėtim Nazarko vlerėson momentin pas fitores sė zgjedhjeve.

Ēdo ekipi fitues sipas tij do t’i duhet tė pėrballet me vėshtirėsi tė shumta pasi “vendi gjendet pėrballė njė krize tė rėndė”.

Sipas zotit Nazarko, marrja e kredive me vlerė 500 milonė euro dhe njėkohėsisht nuk ka mundur tė frenojė ndryshimin e euros tregon se nė vjeshtė vendi do tė gjendet pėrballė njė krize si ajo nė kohėn e piramidave.